Aroma e faljes

I kthyer në banjë Aroma sot, dhe unë ishte vonë. Ju e dini, kur ju jeni në LA dhe ju jeni vetëm duke u përpjekur për të shkuar në Koreatown, si 10 minuta nga shtëpia ime, por në LA e premte Traffic Koha, të cilat janë si VJET qen drivetime, ajo mund të marrë ju - edhe një shumë më të gjatë .

Incidenti ime javën e kaluar atje, të cilën kam shkruar për këtu shkaktuar mjaft një trazirë.

Shumë njerëz ishin të zemëruar për gjëra, më së shumti krenar për mua për të folur up, i zemëruar që unë kam qenë i keqtrajtuar (duke zhveshur jo më pak), por disa të çmendur, sepse ata mendonin që unë ishte "plot me veten time". Unë mund të jetë i plotë për veten time, por unë do të shumë më tepër të jetë e mbushur me TY baby - kjo është përpjekje e mia të gabuara për t'iu përgjigjur urrejtjes me flirtim.

Gjithsesi, kushdo që ka kritikuar trupin tim javën e kaluar, vetëm të dëgjojnë këtë - ju që jeni pa shënon shtrirje, hodhi gurin e parë.

Ndonjëherë unë dua të përgjigjem njerëzve që thonë: "Kam lexuar se çfarë keni shkruar dhe ju jeni të neveritshme."

Me: Para së gjithash, urime! Unë nuk e di ju mund të lexoni! Well, lexoni këtë - Fuck You

Por unë nuk e bëjmë atë, të paktën unë nuk përpiqet për të.

Njerëzit të cilët e urrejnë trupin tim nuk e kuptojnë se sa shumë e dua ata, si ata janë në dhimbje dhe të drejtpërdrejtë atë në mua, sepse ata nuk e çfarë tjetër të bëjë me dhimbjen e tyre, kështu që ata duan mua për të mendojnë se. Nëse ju urrejnë, ju lutem të vazhdojë të, dhe ndoshta urrejtja do të dalë prej jush të mjaftueshme ku një ditë do të jenë të lumtur. Unë do të marrë mjerimin tuaj dhe kthyer atë në poezi. Unë jam si Soymilkman të dashurisë njerëzore, si heroi im Billy Bragg, por unë jam i lactose intolerant.

Unë u përkul aq shumë kur më në fund mbërriti në Aroma Spa dhe Sporteve, dhe tërë stafi doli për të më përshëndetur. Menaxheri i ëmbël i cili është dashur të merren me punë të vështira të negociuar me disa gra zemëruar Korean të cilët ishin tmerruar nga trupit tim dhe pastaj që kishin për të ardhur tek unë dhe të bisedoni me mua në lidhje me këtë - një situatë e keqe për të dhe të gjithë të përfshirë - aty ishte për të më ndihmuar. Ajo kërkoi falje përsëri, dhe falenderoi mua me tepri për kthimin në banjë, pa ndjenja e vështirë, pa zemërim, por me shumë të bllokuar poret që nevojiten nxjerrjen.

Gjithkush ishte aq e këndshme për mua në banjë, edhe gratë vijnë dhe komplimentuar tatuazhet e mia dhe të qeshur dhe miqësore. I wondered për një moment, nëse ata kishin mbyllur banjë për ditë dhe të punësuar një bandë e aktorëve për të luajtur pjesët e grave larë koreane, por unë në fakt të njohur disa nga fytyrat - disa nga të njëjtat gra që kishin qeverisur mua në mënyrë të ashpër Javën e kaluar, këto zonjat mesatare, erdhi tek unë, me dashamirësi dhe kureshtje në sytë e tyre. I ulur në saunë dhe shikuar golfit dhe qau.

Trajtimet ishin të shquar, dhe edhe pse ata u përpoqën të më ndalojë nga duke u dhënë atyre të holla, por unë e detyroi rreth 50 $ mbi to, si unë jam aq Korean, dhe unë mund të luftuar më shumë se një kontroll derisa policia dhe ambulanca janë thirrur dhe klubet e golfit janë jashtë dhe plot gjallëri në kokat. Nganjëherë lufta gjatë kontrollit në restorante aziatike është aq intensive, një familje do të largohet në makinë skuadrës, ai do të largohet në ambulancë, por unë e di se cilado emergjente automjeti I era deri në, unë jam duke shkuar të jetë një për të paguar. Kjo është fitues. Fituesit paguajnë.

I falenderoi ata lart dhe poshtë, u përkul si 100 herë, dhe kemi marrë fotografi së bashku për të postuar në Aroma Facebook dhe Twitter tim. U thashë atyre se është e vështirë që të jetë një komedian Korean amerikane ndonjëherë, sepse për mua, ashtu si unë punoj në një industri ku nuk janë të shumtë ata që duken si mua dhe të bëjë atë që bëj unë, dhe unë u rrit deri në këtë botë ShowBiz, ndjenja alternuar urrente pastaj padukshme për paaftësinë time për të përshtaten në, dhe pastaj do të shkoj në një vend, ku të gjithë është si unë - si duket mua se është (ok vetëm në fytyrë, jo në trup tattooed) dhe ata duket se më urrejnë, unë ndihen aq të vetmuar, sikur nuk ka vend për mua në botë në të gjitha.

Gjithashtu, jimjilbang, Aroma Spa në veçanti, kujton mua e gruas në familjen time, sidomos im i dashur Kun IMMO (unee nënës sime, dmth Big sis, dmth i KIM Notorious, RIP Kun IMMO - Unë jam derdhje një 40 nga makgeolli në terren për të dhe të gjitha homies vdekur mom tim), i cili do të marrë mua për të dashurit e tyre të preferuar në Kore. Ata do të lajë kurrizin tim dhe bishtalec flokët e mi dhe të mbajë fytyrën time në duart e tyre dhe të më pyesni nëse kam pasur ndonjë ide se sa i bukur ishte, dhe sa bukur një grua që unë do të rritet deri në jetë.

Të gjitha kam prej tyre tani është bizhuteri e tyre, dashur për mua në sasi jashtëzakonisht të mëdha dhe të ruhet në kutitë e sigurisë në të gjithë anën perëndimore, pasi ata nuk mund të më jepni ndonjë ditë më shumë, sepse ata vetëm kishin kaq shumë, dhe i kishte kaluar ato të gjitha mua dhe nënën time të dashur, por në vdekje, ata ende mund të jepni lodh dhe diamante, për të kryer në ditët e mia, si grua e bukur që të gjithë e dinin që unë do të rritet deri në jetë. (Nëna ime është dehur pak jashtë se unë kam atë, por unë plotësisht e le të saj të marrë hua atë! Sidomos emeralds. Ajo punon një smerald më mirë se joan ndyrë Collins.)

Gratë në Aroma Spa duken si familjen time, të cilët janë të gjithë të shkuar tani, por ndoshta shikuar mua nga qielli, ku ka të ngjarë një spa Aroma me një TV ekran të madh në saunë tregon se çfarë po ndodh në tokë, dhe unë ndjehem si , ata janë krenarë për mua, sepse kam gjetur disa gra të reja, të cilat mund të bëjnë të njëjtat gjëra për mua se ata bënë, deri sa unë shoh ata përsëri, në jimjilbang madh në qiell.

21 Komente. Add To Mix ...

 1. nuk shqetësohem Margaret, të jetë ju, dhe kjo është një vend i lirë për ta bërë këtë. ;)

 2. Margaret Cho, ju jeni një grua e mahnitshme dhe e bukur. Dy tregime dhënë dhe demonstruar njohuri tuaj të madh dhe dashurinë e njerëzve. Kick ass tyre ose përqafohen ato, cilado është e nevojshme apo të merituar.

 3. Margaret Cho, keni frymëzuar që kur isha adoleshent dhe kanë ende për të le të më poshtë. Ju keni qenë një nga njerëzit e parë që unë e besuan, kur ju tha se ishte ok për mua që të jenë të veten, dhe unë shpresoj se ju e dini efektin pozitiv që ju keni për fansat tuaj. Ju lutemi të vazhdojë të badass veten tuaj pabesueshëm (dhe të bëjnë të qesh).

 4. Ju e dini çfarë? Ju keni çdo të drejtë për të jetuar jetën tuaj mirëpo ju e gjykojnë të arsyeshme. Ju keni një të drejtë për të marrë tattooed. Dhe njerëzit që bëjnë deklarata fyese në lidhje me trupin tuaj, ose duket janë budallenj të thotë me shpirt. Por ju jeni të pasjellshëm. Unë personalisht nuk e intereson nëse dikush ka një tatuazh, por unë mendoj se ju duhet të respektojnë kulturat e të tjerëve, edhe në qoftë se ju jeni gjenetikisht të njëjtë etnike, dhe madje edhe në qoftë se ata janë "në Amerikë." Ti nuk vijnë jashtë si një individ i shkolluar i cili është frikë të ngriteni për veten tuaj, e cila është e qartë se sa ju dashuroj veten; ju vijnë jashtë si një titull, derri-kryesuar amerikan. Fakti se ju do të thonë: "ju e dini se kush jam? Unë jam Margaret Cho "është absolutisht e pështirë dhe tregon një mungesë e plotë të klasës. Fakti që ju dikur kishte një Sitcom nuk bëjnë ju më mirë se kushdo tjetër.

 5. Ms Cho, unë kam gëzuar duke dëgjuar për punën tuaj dhe atë që unë të përpiqet për të treguar pacientët e mi psikiatrike për respekt vetë dhe pranimin vetë ju thoni më mirë dhe me më shumë humor. Ndonjëherë gjëja e parë nga gojët tona nuk është më i respektueshëm as funniest. Pra, njerëz si NJERIUT David-ajo është! Ne të gjithë "këndojnë off kyç" nga koha në kohë të tilla si Përgjigja juaj do të duket për ju nesër dhe ndoshta minave do mua për nesër si. Pritini veten dhe të tjerët disa xhoko. Ai i cili është gjithmonë e drejtë është lënë zakonisht. Kjo ka ndodhur me mua shumë herë për të menduar unë jam gjithmonë të drejtë.

 6. David- (individi devijuar cili komentoi më herët) sa duket ju lexoni postimin e mëparshme pa kuptuar. Pra më lejoni të ju ndihmojë për të kuptuar. Margaret nuk mosrespektim kulturën e askujt. Ajo vetë u respektuar. Ajo u nënçmuar për grup e saj të vlerave (vlerës së trupit të saj në të cilën ajo ka zgjedhur për të zbukuro.) Në qoftë se ne e vlerësojmë kulturën mbi mirësinë dhe ndiqni traditë, kur ajo është e dhimbshme, atëherë ne nuk jemi duke përparuar në një të ardhme më të mirë, ne jemi marrëzisht duke ecur mbrapsht pa një përkujdesje për të cilët jemi shkelin në proces.

  Margret- dua dhe refuzimi juaj të jetë të shtypur.

 7. Margaret, ju jeni AMAZING! Unë jam kaq i lumtur që keni pasur forcë të tillë të brendshme dhe se gjërat janë më të mira tani. Ajo është aq e bukur duke parë foto të ju dhe menaxher paraqitur Aroma Spa dhe qeshur së bashku. Ndoshta ju mund të ketë një të ardhme si Sekretare e Shtetit dhe për të marrë koreano për të vënë mënjanë mosmarrëveshjet e tyre dhe të bashkohen :) Të dua!

 8. Unë vetëm lexuar shkrimin tuaj origjinale në lidhje me vizitën tuaj në banjë, dhe unë kam qenë aq i impresionuar me mënyrën se si elokuencë keni përshkruar kulturën tuaj dhe si ju me krenari u ngrit për veten tuaj. I dashur këtë post edhe më shumë. Për të treguar falje dhe respekt të tillë, ndërsa ende respektuar veten dhe të veprojnë me dinjitet, ishte shumë frymëzues. Ju keni qenë në gjendje për të marrë një situatë të keqe dhe të bëjë atë më të mirë, dhe unë kam qenë i impresionuar me mënyrën se si spa trajtuar atë si të mirë.

 9. Unë jam i lumtur që Aroma Spa u përpoq për të bërë mirë në atë që ju ka ndodhur. Gjeniu juaj është në shndërrohen frikë dhe zemërim dhe urrejtje në diçka transformuese. Ato gra të cilët ishin tmerruar nga tatuazhet tuaja tani ju shohin si një shoku Korean-amerikan. Njerëzit mund të jetë aq i frikësuar për atë që ata nuk e kuptojnë. Ju ka ndihmuar të qetësoj atë frikë.

 10. David në 4/2 është e gabuar, kjo nuk është mungesë respekti për të kundërshtuar keqtrajtimit; në vend, për të folur tregon shpresën se ata do të dëgjojnë dhe, të paktën në disa pika në të ardhmen, e kuptojnë, e cila në fakt ata e bënë.

  Përtej kësaj, unë mendoj se ju jeni shumë të bukur dhe të ketë një seksualitetin mrekullueshme. Dhe ju keni atë lloj gjë lartë dridhje në vazhdim e sipër, ashtu si Beatles, etj; Çliruese.

  Në përvojën time, ata të cilët mund të do të arrijë për këtë, dhe ata që nuk mund të sjellim si ata të moshës, gjithnjë e më shumë thonë se gjërat më të kalbur që mund të mendoj për të, si për komentet e tyre. Është si në Zoti i unazave, ku nazgul urrejnë dritën që ata nuk mund të arrijnë më.

 11. Unë jam i kënaqur që u kthye. Unë jam i kënaqur që rruga e juaj është rruga e lartë. Ajo paguan off për të gjithë në çdo kohë. Dhe këto ditë. ne kemi nevojë për të gjithë rrugën të lartë, ne mund të merrni për të mbajtur ekuilibrin.

  U zhyta në lot kur ju përmendur bizhuteri. Unë kam që kuti too .. gjëra Clunky nga 50 e 60-të dhe 70-të tashmë i përkasin për mua në një botë, ku unë nuk kanë vend për të veshin atë, por që kanë një vlerë sentimentale e humbjes familjes që tejkalon çdo tea- Partia / Glenn Beck Federal Reserve flluskë çmimi i arit apokalipsi. Nëse unë u shtyrë një karrocë pazar, se bizhuteri do të jetë në të.
  "Bijat e Revolucionit Amerikan" lloje nuk e di. Është gratë që erdhën në këtë vend nga vende të tjera dhe bijat që ata ngritën që e bëri Amerikën. Qij politikën! Nëse gjyshe juaj gatuar lakër dhe perime rrënjë, ndërsa veshur bizhuteri ... Ajo e dinte rezultatin.
  Përvoja ime është East Coast dhe Evropën Lindore. Jo West Coast & Korea. Por edhe aluzion e keni pasur një përvojë të ngjashme më bën të ndjehen më pak të vetmuar. Koha për të kapur ato fotografi bardh e zi. Bekimet.

 12. Margaret, ju keni qenë prej kohësh një frymëzim për mua, dhe unë dashur shkrimin tuaj në lidhje me vizitën e parë në Aroma kur kam lexuar atë në Jezebelit. Unë jam aq i kënaqur për të dëgjuar se si keni qenë trajtuar, kur ju kthye! Dhe si për personin që mendon se ishte "të pështirë" prej jush për të thënë: "A e dini se kush jam?" - Unë vetëm mund të imagjinohet kuptimi juaj është që ju jeni një lloj i ambasadorit për aziatike-amerikanëve në përgjithësi, dhe koreane -Americans në veçanti, dhe si mund të diskriminojnë kundër jush për diçka kaq të vogël, kur ju ndajnë diskriminimin që ata marrin nga të tjerët për çdo ditë?

  Nga rruga, unë vetëm lexuar librin tuaj, "Unë jam ai që dua". Unë kam qenë mjaft i habitur se sa shumë kemi të përbashkët. Unë nuk jam Asian, unë u ngacmohem dhe bëri shaka me të për të qenë një kuqo. I larguar nga shtëpia në moshën 16 vjeç në 17, kam pasur një të dashur i cili ishte 27, dhe i cili ishte patjetër më i pjekur se unë kam qenë. Unë, gjithashtu, ndjeu padenjë dhe inferior, dhe se unë e nevojshme për t'iu përgjigjur dhe të pranojnë këdo që ishte i tërhequr për mua për shkak të kësaj. Unë, gjithashtu, kaloi nëpër një periudhë të pijshëm shumë më shumë, edhe pse librat kanë qenë metoda kryesore ime shpëtojnë gjatë gjithë jetës sime. Faleminderit për këtë biografi brutalisht të ndershëm, të freskëta, dhe Insightful.

 13. Pingback: bizhuteri
 14. Unë nuk mendoj se unë mund të dua më. Siç rezulton, unë mund.

  Nënat tuaja parat ishin të drejtë, ju jeni të bukur, ndyrë bukur brenda dhe jashtë.

 15. Unë kam shikuar të gjitha filmat tuaj dhe unë kam ato dhe tregime tua kam thënë disa shumë njerëz - miqtë e mi të drejta dashuri videot tuaja shumë - ju bëni seks dhe të kesh kënaqësi në mënyrë të pranueshme dhe ju thoni gjërat që të tjerët janë të frikësuar për të thënë - në mua ju jeni një frymëzim dhe pati një ndikim të madh mbi mua duke qenë gjysmë kineze aziatike dhe zi përzier - në qoftë se homoseksualët nuk e dini ju në Britani, deri në kohën që kam përfunduar se do të xxxxxx

 16. Thank you so much Margaret! Unë jam një femër Korean-amerikan me tatuazhet; një duke qenë një backpiece madhe. Unë plotësisht e kuptoj se si mund të trajtohen ndonjëherë nga ahjummas Sl nr dhe duke ju folur lart, nuk mund të jetë një më pak tolerancë për ne tani. E pra, me shpresë për të gjithë ne, edhe pse ne nuk janë të famshëm si ti haha. Unë jam në të vërtetë duke shkuar në brenda disa javëve të ardhshme, me shpresën e një anëtarësim kështu që ne do të shohim. Thanks again bukur!

 17. Madhe për të parë që ju keni shumë keto dhe popujve frymëzuar nga ju.

  Unë mund të shtoj vetëm për këtë që të Vetëm të veten se kush jeni të vërtetë për veten dhe nuk ndryshojnë për të tjerët.

  Nga
  senseitejsinghbahadur.in/

Lini një Përgjigju