Bikram Choudhury Shitshow

Ky blog fillimisht u shfaq në xojane.com

Kam marrë pjesë diku Yoga Shkolla Bikram-së në fund të viteve '90. Ajo ishte shumë larg nga shtëpia ime në atë kohë, vetëm nën shenjën Hollywood, dhe unë do të bëj ujë në djersë dhe piqem në makinë, paniku që unë do të jetë vonë për 4:30 klasës së tyre - por, në fund të fundit, unë do të mbërrijë vetëm në kohë, për djersën dhe piqem më tej në të nxehtit e klasës. Shkolla ishte shumë më i madh se sa studiot Bikram I kishin ndjekur më parë, sa më shumë të pranishëm ishin mësues studentëve, të etur për të certifikuar në mënyrë që ata të mund shkolla një ditë të hapur të tyre - të vogla, të nxehtë, dhoma me erë të keq që kanë popped deri tani të gjithë bota.

Bikram Yoga është mjaft e ndryshme nga format e tjera yoga kam tentuar. Unë jam vetëm duke thënë se unë kam tentuar joga, por unë kam qenë duke u përpjekur atë për rreth 35 vjet, duke filluar me shikimin Lillias mbi PBS si një fëmijë për herë edhe të vërtetë të plotësojë një formular për një seminar të mësimdhënies në Indi (Për të qenë një mësues! ! Seriozisht unë ju nuk mut) - dhe pastaj të përpiqet për të mos luaj në paraqesin fëmijës me një Sadhu serioze në agim në tavanë e Hotel Vajra në Katmandu.

Zakonisht para se të tregon të mëdha, unë do të punësojë një mësues yoga për të ardhur dhe të punojnë me mua në skenë para Soundcheck. Partia ime turne dhe unë e lë jashtë në Mats huazuara dhe ne përpiqemi për të ndrequr dëmin e vendeve ajrore dhe shtretër të hoteleve. Bikram Yoga, me të nxehtit e tij intensive dhe rend kuruar shkëlqyeshëm i paraqet, është një nga format e mia të preferuar dhe më pak të preferuar të artit të yoga.

Bikram Yoga është e vështirë. Kjo mund të bëjë që ju të sëmurë në fillim. Pastaj është kaq Addictive që ju do të mendoni se duhet të ketë një program 12-hap për të. Dhomë është ndezur deri në 105 gradë dhe, djalë, a ndjeheni atë - dhe pastaj ju joshë atë. Ajo mund të bëjë sytë tuaj të ujit dhe mut. Si është çdo erë njerëzore shumëzuar me pi, dhe se nuk është e mirë, sa shpesh dhomat praktikë janë carpeted, njomje deri të gjithë lëng e njeriut për, uh, më vonë. Ju përdorni një rrogoz dhe një peshqir mbi krye, por që nuk ka të vërtetë të fillojnë të thithin tërë lëngun e që vjen jashtë trupit tuaj. Është një zhgënjim kur era e të gjithë njerëzimit duke u derdhet si një peshqir të rrethon, dhe ju jeni duke shtuar në të, duke sjellë parfum tuaj unik me merak e njeriut që është Bikram Yoga.

Kam marrë një numër të klasave me vetë mjeshtri, Bikram Choudhury, dhe kam gjetur atë simpatik në doza të vogla, por pastaj zakonisht, pas 26 paraqet - unë do të kishte mjaft. Ai ishte më tepër gjemba - ai donte përbën bërë të përkryer, të mbajtur për aq kohë sa duhet - dhe këto janë cilësitë që ne duam nga një mësues i kursit. Na shikojnë, na tregoni se çfarë ne jemi duke bërë gabim. Të jetë këtu me ne në klasë. A nuk luajnë harmonium ndyrë, ju ri douchebag mosha. Nëse ju jeni një mësues yoga, mësojnë se yoga. Ai nuk ishte si një "OM" dude. Ai nuk ka dhënë një mut për këtë. Ai kishte veshur një fund të vogël bikini, më shumë i një lak ndoshta, dhe shumë bizhuteri ari, të cilën kam menduar se si ajo nuk ka ngrohur deri në pikën e shkrirjes në klasë. Ai sweated së bashku me ne. Kam admiruar atë për këtë, dhe për 26 paraqet, dhe për kultin e tij.

Nuk duket të jetë një kult i madh i tij, shumica gra, por disa njerëz, të gjithë shumë të aftë dhe të bukur (unë nuk jam duke numëruar veten si një anëtar i këtij kulti). Shkollat ​​janë popping up kudo. Studentët e tij të kërkuar për të përhapur fjalën e gjeniut të tij yogic dhe aroma e vrimave të djersitur e të gjithëve në të gjithë botën goddamned.

Po, unë dua që yoga, unë do ta bëj një shqiponjë ose dy nga koha në kohë, nga të rend dhe në një dhomë të ftohtë, sepse unë jam gangsta të tillë, por pas pak kohë, mjeshtri Bikram Choudhury me të vërtetë ka filluar të marrë në tim nerva. Ai bëri komente të shumta në organet e grave në klasë. Ai mori me të vërtetë i ndyrë herë të gjithë deri në vëllain tim fytyrë Bruce Danielit, sepse Bruce erdhi në klasë me mua, nuk mund të trajtojë të nxehtit apo erë, e majtë dhe në të vërtetë vjellë jashtë. Bikram Choudhury do një shaka të pista, si unë, por ndonjëherë shaka e tij ishin mjaft të prerjes, dhe i papërshtatshëm - e cila për mua është thënë shumë. Unë jam kurvë më të papërshtatshme dhe në qoftë se unë jam duke thënë se diçka është e papërshtatshme - ju e dini se mut duhet të jetë e paligjshme. Na vjen keq, unë jam duke thënë "mut" shumë, por në një mënyrë, që është lloj i si Bikram Choudhury bëri të ndihem: si mut.

Yoga në vetvete - jo - nuk i ndyrë. Bikram Choudhury njeri - ndyrë. Ka disa akuza mbi ngacmimin seksual kundër tij tani, dhe ka pasur thashetheme për sjelljen e tij në drejtim të studentëve të tij femra me vite, dhe unë duhet të them, si një ish-nxënës dhe tifoz aktual të formës së tij popullore e yoga, unë e di se të gjitha ato që duket vetëm si djalë unë një herë e dinte. Kjo nuk do të thotë që ne kemi për të ndaluar duke bërë përbën, por ndoshta ne duhet vetëm, për një herë, vini re Poser.

10 Komente. Add To Mix ...

 1. Faleminderit për ndershmërinë tuaj ... yoga është praktikë, dhe kjo është një mut çmendur! :) Kjo është një kujtesë e mirë si mësues i këtij yoga për të përhapur mirësinë në klasat e mia, dhe për të riciklojnë energjisë mirë nga podiumi mbrapa për studentët, I love faktin se studentët tanë të ndjehen shumë më mirë pas klasës, jo si mut. Ndonjëherë në zonën e Reno? Truckee, ne shpresojmë që të kemi ju lënë qeshur :)

 2. Margret, Great blog. si një prej anëtarëve kyç të Bikram yoga për 35 vjet dhe një mësues që nga trajnimin e tij të parë në vitin 1994 Ju duhet të bien dakord se kjo është një praktikë e madhe, praktikat më të mira yoga unë kam gjetur dhe unë jam stickng për të. Njeriu është qesharak, egnimatic, i egër, e shkëlqyer, e ëmbël dhe i ndyrë dhe seksiste të gjitha në të njëjtën kohë. Ai është një djalë i ... .a yll roku nga një djalë. Unë e kam parë gra të bien në të gjithë atë për vite të gjithë kohën ... ..the amerikanët janë aq naiv, kur është fjala për mësues feje. Guru është mësues, thats të gjitha. Ata bëjnë atë një Perëndi dhe e futi në një petestal dhe fajësojnë atë kur ai bie. Askush nuk është i zuri krahun e askujt për të ardhur në Bikram yoga dhe të qëndrojnë dhe të qëndrojnë dhe të qëndrojnë. Vetëm të gëzojnë përfitimet e praktikës!

 3. Unë nuk e kanë provuar Bikram Yoga ende, dhe postimi juaj frikëson mut nga mua! Unë jam i përfshirë në meditim orgasmic dhe shumë njerëzve në të cilat janë gjithashtu praktikues Bikram Yoga, unë mendoj se është e rekomandueshme. Unë kam bërë shumë gjysmë-ass meditim në jetën time, dhe kjo është qesharake për të lexuar se si ju keni versionin tuaj të një praktikë yoga. Ajo merr joshja e stroking klitoris e një gruaje për të marrë mua në një praktikë të vazhdueshme meditim. Shumë më interesante se medituar mbi një flakë qiri, duke recituar një Mantra, ose duke ndjekur frymën time. Ose djersitje si një derr në një dhomë plot me njerëz egually djersitur, për këtë çështje. Unë jam i lumtur që jam kthyer komentuar në blogun tuaj përsëri! Unë jam duke bërë ime e parë të qëndrojë deri komedi më 3 maj për një fondesh për Fillup Kaliforni. Unë jam super i shqetësuar në lidhje me të!

 4. Faleminderit për fjalët tuaja. Unë jam një instruktor Yoga Bikram dhe doni të pactice. Bikram mund të jetë një kar të vërtetë, por që nuk ka marrë larg nga praktika yoga në mendimin tim. Kjo është ajo që është. Dhe unë nuk e di nëse ai e bëri atë që ai është akuzuar, por për jetën e mua, unë gjej atë të jetë shumë pa seks. Në asnjë mënyrë unë edhe mund ta imagjinoni atë (ose të dëshironi për të, ai është si thotë, funny, babagjysh tim pakënaqur) edhe duke bërë seks. Por unë mendoj se ne do të shohim nëse ai e bëri atë dhe merr dënuar ...

 5. Kur ne fillojmë të pasur 'kampionate botërore për yoga', është kur unë të largohet nga dhoma. Për të qenë të sëmurë, ndoshta, por kryesisht nga neveri. Unë e kam bërë joga për shumë vite, por Bikram tingëllon si një shaka. Ajo shkon kundër çdo gjë që unë kam mësuar në lidhje me yoga - një të ngrohtë, dhomë të ventiluar mirë për praktikë, për një fillim. Higjienën personale është një ide e mirë shumë - shumë larg nga e pjekur 105 qilima shkallë. Yuk! është reagimi im i menjëhershëm dhe ndoshta qëndrueshëm për këtë trill.

 6. Hej, unë udhëzojë në klasë në http://aucklandgyms.co.nz/yoga/bikram-yoga-veri-shore/
  Unë të përpiqet për të lënë nxënësit e mi në një gjendje shpirtërore të qetë çdo herë që vijnë në. Është e mirë për të le të njerëzit të mësojnë dhe të marrë paraqet saktë në ritmin e tyre. E vetmja gjë që duke u anal nuk është i bën njerëzit në buzë të cilën thotë se nuk do të gëzojnë përvojë në të gjitha.
  Faleminderit për artikullin :)

 7. Margaret, you rock - jo vetëm sepse kur unë jam në krahasim me një njeri i famshëm emrin tuaj vjen deri si famshëm im duken njësoj (edhe pse unë jam një Latina - kështu që nëse ndonjëherë ju doni të shihni se çfarë versioni Latina nga ju duket si ju mund të shihni mua në FACEBOOK :) ... ju jeni awesome, sepse ju thoni atë që ju dëshironi! Unë mund të shkruaj një libër mbi këtë post, por unë jam ende duke mësuar dhe nuk duan që të pushohen nga puna - Unë e di se është e trishtuar se mënyrë - kjo është arsyeja pse ju jeni heroi im - ju mund të thoni çfarë të doni. Nuk është se unë kam një urdhëri ndalimi, por unë kam qenë i kërkuar të mos për të biseduar me studentët rreth tij - kështu që edhe në mënyrë anonime që unë të ndjehen si unë nuk mund të them asgjë, sepse ajo mund të dëmtojë Bottomline tim - ashtu si djalosh i cili postuar këtu se ai nuk dëshiron të provoni këtë stil për shkak të asaj që ai e dëgjoi. Është shumë e keqe, sepse yoga është një stil të vërtetë të madhe (sidomos në studiot ku ata pastruar rregullisht dhe filtër në ajër të pastër - po, jo të gjitha studiot janë grunghy dhe bruto) - edhe off shtëna kanë çarë deri që janë shumë më të shkolluar si "Yoga për Njerëzit" yoga shkolla të tjera Hot që nuk janë të lidhur. Dhe madje edhe ato që janë e dinë se zoti Chodhury është lajmëtari NUK MESAZH - mesazhi është ju dhe Roadies tuaj duke bërë të paraqet para tregojnë tuaj - transformimin që ndodh dhe na merr për frymë së bashku - kjo është e bashkim, ky është yoga ... unë mendojnë se një mënyrë i çuditshëm vjen keq për Bikram - ai është aq i pasur, materialiste, - ai ka të gjitha, dhe në librin tim ai kishte asgjë, sepse ai ka humbur respektin tim. Unë gjithashtu dua të them edhe një gjë: Unë kam dëgjuar (më shumë se nga një person dhe burim) një justifikim për sjelljen e tij përgjatë vijave të: mirë, kjo është kulturore, ai është nga India - gurus janë masazhin dhe flokët e tyre kërkuan atje nga nxënësit e tyre - edhe kjo është Amerikë - dhe se mut (është e zënë!) nuk fluturojnë këtu! - Të gjitha tregimet e larta të profilit të lajmeve të dhunës kundër gruas që kanë ardhur nga India kohët e fundit, ju do të mendoni se njerëzit do të shkojë - mund të jetë që është pjesë e kulturës së tyre që LACKE iluminizmi - por që nuk do të jetë politikisht korrekt do ajo .... Unë jam një latina dhe janë rritur me kaq shumë gjëra të kalbur thënë për Latinos - por unë mendoj Indian-së (nga India janë lopë të shenjta) - kjo është e billshit tillë ... Faleminderit Margaret lejuar për mua të postoni anonime!

 8. Kur dikush shkruan një pjesë të shkrimit ai / ajo ruan imazhin e një përdorues
  në trurin e tij / saj se si një përdorues mund ta njohë atë. Kështu që është arsyeja pse ky artikull është outstdanding. Faleminderit!

Lini një Përgjigju