Aroma Smells Like fanatizëm

Aroma Spa & Sport

Kjo është një spa me të vërtetë e bukur Korean në Los Anxhelos. Spas Korean janë të mrekullueshme, dhe ata të mbajë një vend të veçantë në zemrën time. Unë kam qenë duke shkuar në jijilbang që unë isha një vajzë e vogël në Kore. Ju mund të ketë një dush dhe një pastrim dhe një sauna dhe zakonisht një vakt dhe trajtime të tjera spa në qoftë se ju pëlqen, dhe aroma është i veçantë, sepse ka një pishinë të madhe not, një shtet i palestër artit dhe një gamë të golfit në katin e fundit.

Unë shkova në mëngjes, ka pasur një notuar mrekullueshëm në pishinë, pastaj shkoi në katin e poshtëm të ketë një zhytem, ​​pastrim dhe sauna. Sa më shpejt që kam ecur në dhomë dollap me kyç, unë ndjeva në siklet. I guess I duhet të përmend këtu, Spas Korean janë, uh - mirë, me dëshirë veshje nuk është gjëja e duhur për të thirrur ata. Është më shumë veshje jo të detyrueshme, në se të gjithë janë lakuriq.
Ndoshta unë do të marrë filluar në një shumë, sepse unë jam një grua shumë tattooed, por unë jam gjithashtu një grua Korean, dhe ndjehem unë kam të drejtë të jenë të zhveshur në banjë Korean me gra të tjera Korean. Unë nuk do të ndjehen turp që lëkura ime është e zbukuruar. Tatuazhet e mia janë lavdia ime. Unë jam i lumtur në lëkurën time dhe unë nuk jam i sigurt se çfarë të them, kur të tjerët nuk janë të kënaqur me lëkurën time.

Unë eci rreth nga pishinë në pishinë, dhe kam mbajtur marrjen duket pista nga zonjat atje. Ata do të flasin për mua shumë negativisht në Korean, dhe unë vetëm foli me zë të lartë në Korean - nuk kthehet me ta, por bukur - duke thënë se "ahhh Jotah!" Që do të thotë "kjo ndjehet mirë", - me të vërtetë pa një - por vetëm për të treguar se unë mund të kuptojnë se çfarë ata ishin duke thënë se dhe ata nuk ishin duke u larguar me ndonjë gjë.

Unë eci në sauna madh, të zhveshur, dhe u ul atje shikuar golf në TV - ata kanë një tv ndyrë në sauna. Sa e ëmbël është kjo? Disa sekonda më vonë, një grua e veshur plotësisht e re, unë jam guessing menaxherin e Aroma Spa, erdhi në sauna, shikoi përreth dhe eci mbrapa. Pastaj, unë mendoj që ajo kaloi në revistë deri guximin dhe erdhi prapë dhe më pyeti nëse unë do të vijë jashtë me të, si sauna ishte shumë e nxehtë për të si ajo ishte veshur plotësisht.

Unë u larguan për të pranë pishina me të, dhe ajo u ul më poshtë në stol lagësht dhe u përpoq të më thoni, shumë apologjetike që unë isha duke bërë gratë atje mërzitur me trupin tim rëndë tattooed. Ajo ishte me të vërtetë keq dhe i zënë ngushtë në lidhje me të, dhe unë ndjeva keq, por unë u zemërua në të vërtetë.

Kjo është diçka që unë kurrë nuk kam bërë - Unë në fakt tha, në Korean "A e dini se kush jam? Unë jam Margaret Cho! "Ajo e kuptoi që isha, dhe ajo ishte tmerruar! Ajo tha se e bëri më njihni dhe e kishte parë mua dhe ishte i njohur me punën time, dhe ajo kërkoi falje edhe më me bollëk dhe u përpoq për të shpjeguar se në kulturën Korean, tatuazhet janë shumë tabu dhe trupi im ishte tronditëse të gjithë atje. I thashë unë isha i vetëdijshëm për këtë, por që unë me të vërtetë të kërkuar për të gëzojnë spa dhe trajtimet e mi dhe unë do të paguajnë për to, ashtu si të gjithë të tjerët atje (është i kushtueshëm, nga rruga). Ajo e pyeti nëse unë mund të ju lutemi të veshin diçka, asgjë - një peshqir apo diçka - dhe të mbuluar veten kështu që unë nuk do të trembin askënd me trupin tim.

Ajo më solli një mantel dhe të organizuar për disa shtesa bukur në trajtime të mi, nga rruga e falje, ose uh, çfarëdo.

Edhe pas veshur një mantel, unë isha ende duke u dhënë detyrë e rëndë grua Korean stinkeye si unë u zhvendos nga sauna në vaskë të nxehtë në pishinë. Unë do të marrë në pishina, duke u përpjekur për të qëndruar sa veshur të jetë e mundur deri në minutën e fundit, vetëm duke u përpjekur për të marrë trupin tim në ujë dhe të gjitha gratë e Korean stinkeye të gjithë do të dilni jashtë.

Kjo ishte shumë për të mbajtur, dhe e dija unë kam për të dal nga atje para se kam marrë të gjithë "Oldboy" mbi to, si unë shihnin shumë filma gangster Korean dhe mund të kërcënojnë një kurvë në Korean më të ashpra se sa Choi Min Shik në një të keqe ditë.

I përmbajtur veten nga duke thënë se "joo-goo Laç?", E cila do të thotë përkthyer lirshëm, "doni të vdisni?" Unë nuk them atë. Kam menduar atë. por unë nuk them atë.

I la spa, mënyra tenser se kur kam ardhur në, e cila është e kundërta e asaj që duhet të ndodhë në një banjë. I paguar në sportel, dhe menaxher dhe disa nëpunësit ishin atje të cilët ishin shumë të ëmbël dhe apologjetike dhe i dha si shpërblim 40% apo diçka, sepse unë nuk dua që ata të jenë të mërzitur.

U thashë atyre se unë me të vërtetë të kërkuar për t'u bashkuar, por unë ndjeva aq i çuditshëm se si unë u trajtuar. U thashë atyre se kultura Korean është një gjë, por ky vend është në Los Anxhelos. Ne nuk jemi në Korenë tani. Kjo është Amerika. Dhe kjo nuk është si unë gëzuar duke kërkuar në organet e tyre se shumë. Këto ishin të gjitha gratë të madhësive të ndryshme dhe forma dhe disa, si unë, lindi shenjat e një jete të vështirë. Tatuazhet e mia përfaqësojnë pjesën më të madhe dhimbje dhe vuajtje kam duruar. Ata janë pjesë e mua, ashtu si plagët e mia, yndyrë tim, luftës sime të përjetshme me gravitetit. Asnjë nga trupat tanë janë të 'përsosur'. Ne jetojmë në to. Ata nuk duhet të jenë të 'përsosur'. Ne jemi vetëm ne, të metat e perceptuara dhe të gjitha. Unë jam vetëm vetëm veten time. Unë si një pastrim të mirë dhe një sauna, sidomos kur ju mund të shikojnë Tiger Woods, ndërsa ajo e të gjithë duke shkuar poshtë.

Intolerancën e tyre duke e parë lakuriqësinë time - sikur të ishte një lloj i një sulm mbi shqisat e tyre, si gomar e mia ishte një armë - më bëri të zemëruar në një mënyrë që unë nuk mund të vërtetë edhe të shprehin me fjalë - dhe që për mua është mjaft mbresëlënëse. Kjo kurvë gjithmonë ka disa mut për të thënë.

Unë mendoj se vjen poshtë për këtë - unë meritojnë më mirë.

I solli të parë familjen Korean amerikan në televizion. Unë kam ndikuar një brez të comedians aziatike amerikane, artistë, muzikantë, aktorë, autorë - shumë, shumë njerëz për të bërë atë që ata ëndërruar për të bërë, nuk lënë garën e tyre dhe mungesën e Azisë amerikanëve në media të ndaluar ata. Nëse ndonjë gjë, unë e kuptoj kulturën Korean më të mirë se më, sepse unë kam pasur për të luftuar kundër shumë të homofobisë saj, seksizmin, racizmin - të gjithë, ndërsa duke u përpjekur për të ruajtur krenarinë time të ashpër etnike. Unë luftojnë me gjuhën në mënyrë që unë mund të kuptohet më mirë. Unë të përpiqet për të komunikuar frustrimet e mia në Korean në mënyrë që unë mund të rrisë marrëdhënien time me identitetin tim, familjen time, prindërit atdheun tim.

Unë e meritojnë të jenë të zhveshur, nëse unë dua të.

PS Unë pashë një njeri shumë tattooed Korean në fushën palestër, dhe unë dyshoj se ai u pyet për të mbuluar në të gjitha.

UPDATE: Aroma ka ofruar bujarisht mua një ditë të lirë spa, me një masazh dhe një fytyrës, si dhe kërkoi falje për çdo gjë që ka ndodhur. Kam planifikuar të kthehen këtë javë, dhe unë jam me të vërtetë mirënjohës për gatishmërinë e tyre për të bërë që për mua, dhe unë jam kaq i lumtur për të përpiqen për të bërë për çdo ndjenjave të këqija nuk mund të ketë qenë.

Kjo nuk është me të vërtetë faji i askujt atje - kjo është më shumë se përplasje kulturore mes Koreans dhe koreane amerikanëve mund të jetë mjaft intensive. Çfarë është e mrekullueshme është se kur ne mund të them tregimet tona, të gjitha palët e tyre, të gjithë mund të përfitojnë.

21 Komente. Add To Mix ...

 1. nëse të ndaluar nga Seul shkojnë tek ndonjë nga sauna në Jongro-gjitha chicks janë tatted deri atje. është zakon të jetë aq e bukur si erë, por theres një vaskë dhe ju mund të relaksoheni dhe pastrim zonjat janë G

  Unë kam luftuar me imazhin e trupit tim të gjithë jetën time dhe unë patjetër të marrë duket kur i merrni në sauna Korean. kështu që unë priren për të shkuar në ato-si më të ulët kryesore në Mariposa dhe Wilshire. ive qenë dashur anëtarësimin në një me një palestër dhe aroma ishte një nga vendet e kam kërkuar që të shikoni, por harrojmë atë tani.

  Më pëlqen që ju të trajtuar situatën e tërë me hirin. props për ju.

 2. Duket si keni nevojë për një tatuazh të ulen-në në këtë spa ... dhe / ose një peticion me menaxhimin. dhe / ose një bombë Kuisje.

  Unë do të jenë të lumtur për të filluar një peticion në të Hapur Sistemin tonë Peticionit në qoftë se ju keni një adresë e-mail që ne duam për të synuar?

  http://trustwomen.civicactions.org/

  Ju jeni një hero që kaq shumë në komunitetin aziatike-Am. dhe unë dua Spas. kështu që ne duhet të tregojmë / edukuar këtë banjë që të rinjtë janë e ardhmja, njerëzit kanë tatuazhe në qoftë se ata duan të qëndrojnë të rëndësishme, ata kanë nevojë për të akomoduar ata me tats.

 3. Sa zhgënjyese që menaxhimi i Aroma Spa & Sport zgjodhi për të shkuar poshtë rrugën e diskriminimit gjinor dhe fanatizmi edhe pasi duke e ditur që ju keni qenë. Klasë dhe përmbajtje ju tregoi qenë mbresëlënëse. Sa më shumë që unë do të kishte dashur lexuar se ju kishte shkuar "Oldboy" mbi to unë mendoj se kjo është mënyra më e mirë. Nga tani e tutje unë nuk do të mendoj për Aroma Spa & Sport si e bukur. Unë do të mendojnë për atë si spa seksi diskriminuese që disrespected Margaret Cho.

 4. Na vjen keq Margaret, kjo nuk është një luftë që ju do të fitojë. Tattoos janë të lidhur me mafien në Kore dhe Japoni. Sauna në Japoni nuk e le burra ose gra me tatuazhet brenda.
  Si mund të jesh kaq injorant i kulturës Korean? Çfarë është konsideruar ftohtë këtu është shenjë e një i mjerë atje. Njerëzit do të supozojmë që ju jeni johigjienik dhe të drogës dhe të përfshirë në pastrimin e parave dhe prostitucionin.

 5. Ju mund të vijnë në Olimp Spa në Tacoma WA! Unë kam qenë duke shkuar atje që kur kam qenë 12 dhe asnjë nga scrubbers ose menaxherët kanë komentuar ndonjëherë në tatuazhet e njerëzve.

  olympusspa.net

 6. Faleminderit për të luftuar për pranimin e të gjithë njerëzve të çdo britmë, gjinisë, apo besimit. Kjo është një betejë e vështirë, por ka shenja ndryshimi. Unë jam aq krenar që ju jeni të gatshëm për të mos tërhiqet. Përmbajtje juaj në banjë ishte unë mendoj se, rruga e drejtë në këtë kohë. Zonjat ishin të ekspozuar ndaj diçka të ndryshme dhe të frikshme dhe reagimi i tyre ishte i paarsimuar, por jo e papritur. Nëse ju kishte sulmoi ajo do të kishte përforcuar vetëm mendimin e tyre negativ. Shko në hir dhe bukuri,

  Aloha ~

 7. Unë e urrej që keni pasur këtë përvojë. Unë shkoj në të gjitha Spas koreane dhe tats janë normë, jo përjashtim. Vë bast se ju e dini olimpike Spa, e drejtë? E saj të gjitha zonjat me tats, plagët, të gjitha moshave, formave dhe madhësive. Duke u futur në Korean Spas ishte, për mua, një gjë e bukur dhe përvoja juaj është aq e trishtuar. Ju tregoi vetëpërmbajtje të admirueshme dhe hiri. Unë nuk do të shkojnë për të Aroma çdo kohë së shpejti dhe do të marrë veten time tattooed bardhë poshtë rrugës. Unë do bast çdo Spa vetme Korean në qytet do të ju tregojnë qilim të kuq tani si duhet.

 8. Në spa time Korean (qenë duke shkuar 20 vjet. Më të mirë dhe më e lirë dhe cozier se Aroma) shumë prej burrave Korean kanë tatuazhe të shumta. Ato me më shumë tatuazhe priren të jenë më të rinj, por edhe disa burra të moshës së mesme janë tatted up. A është se frowns Koreane kulturës mbi tatuazhet në përgjithësi apo vetëm për gratë?

 9. Faleminderit për këtë! Unë jam një i gjallë Koreane-amerikan femër është Southern California që ka një ton të tatuazheve. Unë gjithashtu të marrë "sy ngjit" nga Koreans moshuar, dhe ajo annoys mua kështu. A nuk merrni mua filloi me argumente kam pasur me nënën time, vitin e kaluar, në lidhje me veshje e dasmës sime që treguan tats mia. Unë e dua tatuazhet e mia. Ata janë një pjesë e imja, një pjesë e kohës dhe emocion.

  Faleminderit për të qenë ju.

 10. Hi there!

  Unë kam një histori japoneze dush publik për ju. Kjo ka ndodhur rreth 15 vjet më parë. Kam jetuar në një qytet të bukur në Japoni perëndim. Ata kishin onsens vrasës, banja publike. Unë u varur krejtësisht. Unë do të shkoj një herë ose dy herë në javë, nganjëherë më shumë. Unë do të buzëqeshje. Unë do të bëjë një shfaqje të madhe nga larje dhe shpëlarje (sidomos shpëlarje) sapun off trupin tim. Unë do të marrë në banjë. Kushdo që ishte në banjë do të marrë jashtë. Jo tats, por lëkurë të bardhë. Gaijin! Yikes!

  Në fillim u ndjeva keq. Në fakt, unë gjithmonë mendonin keq. Dhe unë do të provoni gjëra për të bërë miq, zhveshur në dush. Në fakt, mënyra kam bërë miq me miqtë e mi të ngushtë japoneze ishte për të detyruar ata për të marrë mua për një burimet e nxehtë. Por kjo ishte e përbashkët lagje. Dhe unë dua një dush. I thashë vetes, kjo është ftohtë se ata patën jashtë, tani unë mund të ketë tërë dush për veten time. Jo të ftohtë.

  Kjo vazhdoi për 9 muaj. Unë do të merrni në, ata do të dilni jashtë.

  Pastaj një ditë një grua e vogël e vjetër mori në me mua. Të vërtetë e vjetër. Them se ajo thjesht nuk ka dhënë një mut më. Ne biseduam (në të vërtetë Japanese tim thithur kështu kam dëgjuar, buzëqeshi, tha fjalë). Ne doli jashtë. Ajo scrubbed shpina. Unë scrubbed mbrapa saj. Ajo ishte si një zog. Unë nuk mund të ndyrë besojnë atë. ajo duhet të ketë qenë 90.

  Pas kësaj, të tjerët qëndruan në dush me mua. Grua e vjetër theu mallkimin e gaijin në banjë.

  Paqja, Margaret!

 11. Sad për të dini se një situatë e tillë ka ndodhur me dikë që ka qenë gjithmonë i përkushtuar në mënyrë për të mbështetur të tjerët. Ju jeni e bukur. Le të tjerët flasin dhe të vazhdojë për të vazhduar. Më e rëndësishmja si ju kishte përmendur, kjo është Amerika, jo Korea.

 12. Sa më shumë që unë dua të mësuar mbi kulturën Korean I guess unë doja të harrojmë për aspektet negative të shoqërisë Korean ndoshta sepse unë e di se edhe në qoftë se unë magjike u bë i dobët apo u bë i rrjedhshëm në Korean nuk ka asnjë mënyrë unë do të përshtatet ndonjëherë në .... Por wth, nuk përshëndetur një prej llojit të tyre ??

  Kjo nuk është me të vërtetë ndryshe se dhëndër tim ... nëse filipinas shihni se ai është gjysmë i bardhë ata gjithmonë i trajtojnë atë ndryshe: - / Ndoshta një arsye e madhe se pse ai nuk ka si kulturën e tij dhe ai kishte një shumë të përvojave të këqija me Filipinas ... ai ka nuk ka dëshirë të vizitojë Filipinet, edhe pse ai thotë se arsyeja kryesore është se ajo nuk është veçanërisht e sigurt ....

 13. Unë jam një të bardhë jetesën amerikane në Kore, nuk ka tatuazhe por pak e Chub tepërt. Unë gjithashtu dua dhe plotësisht të përqafojnë Jjimjilbang dhe Sauna kulturën. Unë kam qenë duke jetuar në Kore për 2 vjet tani, kështu që unë kam mësuar për të injorojë atë, por që nuk do të thotë se ajo nuk ka lënduar kur njerëzit janë blatantly diskriminon ndaj jush.

  Unë jetoj në Daegu, e cila është një qytet i vogël (abt. 5 mil) dhe i njohur për të qenë mjaft konservatore. Kur kam parë u zhvendos këtu, kam përdorur për të marrë erë e keqe-sy gjatë gjithë kohës nga njerëzit në sauna. Por tani unë bëj një gjë shumë të ngjashme me ju, Margaret, unë vetëm ligët mbrapa dhe thonë "좋다!" Njerëzit të cilët kanë qenë më parë duke folur për mua në Korean (të cilën unë mund të flasin pak), në çast i mbyllur dhe disa vënë edhe në fytyrat e tyre të rreme-smiley-unë jam-zënë ngushtë. Ata nuk janë të sigurt nëse ata u kapur apo jo.

  Gjithsesi, ka assholes kudo në botë. Është detyra jonë për të mësuar njëri-tjetrin për dallimet që kemi, të mbajë një dialog të hapur, dhe për të luftuar për tolerancë.

  Edhe pse unë nuk pajtohem me çdo gjë që ju thoni, Margaret, unë jam shumë krenar që ju të paktën të qëndrojë për atë që ju besoni dhe të përpiqemi për të kuptuar të tjerët si e mirë si ju mund.

  LUFTIMI !!

 14. Unë vetëm i mbajnë të menduarit e luftëtar Gruaja nga Maxine Hong Kingston dhe se si fshati tattooed historinë e të gjitha dhimbjet dhe shtypjen mbi kurrizin e saj, e cila është ajo që e bëri atë një luftëtar.
  Rimarrë trupin-dhe tuaj duke e pretenduar nga lufta e juaj për liri-është i shenjtë.

  Heh. fjala e parë captcha vetëm ajo i dha mua është "inksUSA."

 15. Nga një grua gjerësisht tattooed pa filtër në një tjetër, ju faleminderit. Një nga lexuesit e mi më dërguan në këtë post dhe unë jam shumë i ndyrë i kënaqur. Kam marrë shumë vërejtje në lidhje me bojë time, sidomos kur unë e udhëtimit. Përgjigja ime e fundit për të, "Si mund ta bëni këtë në trupin tuaj" është (bënte me qese e tyre të McDonalds / Taco Bell / insert të shpejtë të ushqimit emrin ekskluzivitet këtu): "Si mund ta bëni këtë me tuajat"?

  Kjo zakonisht mbyll ato deri më shpejt se dorëzimin e një paketë Marlboro për Paris Hilton.

  Traversë bojë tuaj. Është i mrekullueshëm. Dhe më e rëndësishmja, kjo është JU.

 16. Pra, ju hasni një shumë njerëz të cilët nuk e njohin ty? Të shtoni mua në atë grup - unë u ul për dy Mats poshtë nga ju në të ashpra Dashuria Yoga natën e kaluar dhe nuk kishte asnjë ide për një minutë. Unë isha ulur aty, ndërsa ju u biseduar me një tjetër grua aziatike duke menduar "Pyes veten nëse zonja aziatike që e shohin njëri-tjetrin në hapësira të bardha të bërë një grusht të përplasem si bëj unë me zonjat e tjera të zeza në këtë skenar ..." pastaj drejtë rreth pastaj kam shikuar në tuaj fytyrë dhe edhe pse "E pra mut, kjo është Margaret Cho!"

  Unë në heshtje slinked jashtë, Facebooked, dhe u kthye në. Unë nuk jam shumë për famshëm drerësh dhe kjo ishte një mjedis të tillë të vogël kështu që unë nuk ka shkuar të gjithë "mund të marrë një foto!"

  Mendova tats tuaja ishin awesome pse dhe EFF ata do të thotë të vjetër Korean spa zonjat. Unë do të kishte dashur të shohin fytyrën e tyre kur ju goditi ata me hije Korean drejtë mbrapa !!!

Lini një Përgjigju