Michelle Tronditur

E pra, Michelle Tronditur, unë jam në të vërtetë i tronditur krejtësisht. Çfarë dreqin ?! Është Freaky për mua, e gjithë puna e shkuar nga një ikonë gjendje të vështirë për dikë që në fakt do të thonë se Zoti na urren. Kur shoku veshur jashtë, kam gjetur njerëzit ishin të zemëruar super, por unë vetëm kam frikësuar. Unë mendoj se si një person i dehur i ngjyrës, unë kam qenë i frikësuar gjithë jetën time, dhe unë të marrë përsipër atë pak nga pak, sa për të marrë nga dhe të jetojnë, por pastaj diçka e tillë ndodh dhe kjo është si se ndjenja e gjetjes gay bashed gjithë pushim.

Kur njerëzit thonë se Perëndia e urren fags, ka kjo ide se është në rregull që të na vrasin, nuk ka rëndësi nëse ne vdesim, sepse në qoftë se Perëndia na urren, forca gjoja e dashur në botë, ai i cili është menduar për të dashur të gjithë dhe çdo gjë, një, vetëm çdo gjë sa herë që, në qoftë se ai na urren, atëherë si do të ekzistojë? Gjithashtu, në qoftë se ai na urren, pse ai të bëjë kaq shumë prej nesh?

Kur dikush si Michelle Tronditur, dikur një 90s dashur alt muza queer dhe krijues vendos se ajo është në rregull për të na urrejnë dhe na lejon të dimë se Perëndia i bën shumë, unë jam i sëmurë me të vërtetë, si ajo e të gjithë njerëzit duhet të dinë se çfarë do të thotë kjo.

Kam bërë shumë kaseta të përziera me atë këngë "Anchorage" - e cila ishte gjithmonë për mua një himn lezbike. Kjo këngë ka luajtur në makinë e madhe e vjetër me një kasetë konvertim 8 pista, kjo gazit guzzling monstër e një Buick I përdorur për të zhvishem nga një parking poshtër pas një Roadhouse vendit, me misër i gjatë dhe bar nga të gjitha palët, për të marrë larg nga ky tip frikshme që papritmas u shfaq nga hijet e errëta të fushë misri vetos Nunit-chucks, ose ajo mund të ketë qenë një rrip me një shtrëngoj të rëndë, apo ndoshta kjo ishte një hekur gomave.

Frika retë kujtesën time, sepse kur ju jeni duke u ndjekur nga një njeri i çmendur duke bërë thirrje ju dhe të dashurën tuaj "ju digave ndyrë" dhe ju jeni vetëm një i ri, në mes të natës dhe askund dhe ai është fshikullim diçka rreth, trokitur "BIK "off" Buick ", në anën e pasme të automjetit tuaj, është e vështirë për të kujtuar atë që ishte në duart e tij, sepse ju nuk jeni duke kërkuar në të, ju jeni duke kërkuar për të marrë larg. Unë nuk kthehet prapa, kam mbajtur duke shkuar, ndoshta për të mbajtur këtë vajzë të sigurt, si unë mund të Butch në fund të fundit, por me të vërtetë, sepse unë kam qenë shumë e frikësuar për të kthehet prapa.

Nëse ndonjëherë jeni terrorizuar si kjo - RUN. Mos shiko prapa. Mos të jetë një hero. Ajo nuk është si filma. Vetëm të marrë nga atje. Urrejtja dhe homofobia nuk mund të nënvlerësohet. Dhe efekti i dikujt duke i thënë: "Perëndia urren fags" kurrë nuk mund të nënvlerësohet as. Kjo është një licencë për të vrarë. Kjo është një dënim me vdekje. Kjo nuk është qesharake. Kjo nuk është në rregull. Kjo nuk është diçka që unë mund të le të shkojë lehtë, sepse unë e di se çfarë me të vërtetë do të thotë.

Dhuna dhe mungesa e shpresës pas deklaratës mban mua deri në natën dhe do të më ndjekin ashtu si kujtim tragjik të një të riu homoseksual i cili u vra para librari familjes sime, në vitet '70. Ai u rrah për vdekje - për shkak se këta njerëz të cilët kurrë nuk janë zënë as ndëshkohen besonte se Perëndia e urren atë, dhe në ankthet e mia gjej dhëmbët e tij mbi tokë dhe që unë të përpiqen për të shpëtuar ata dhe ata mbajnë bie nga duart e mia dhe xhepat dhe atëherë unë të kuptojë se ai është i vdekur dhe nuk ka përdorim për ta më dhe unë zgjohem djersitje, britmat e mia zgjuar të gjithë në shtëpi.

50 Komente. Add To Mix ...

 1. Margaret, unë kam qenë një tifoz që përgjithmonë dhe unë duhet të them që ju të vazhdojë të amaze dhe përshtypje më pas gjithë këtyre viteve. Ka shumë prej këtyre përplot urrejtje, shenjtërisë-ushqyer morons atje, por ka shumë, shumë më tepër që e duan dhe e pranojnë të gjithë për të cilët ata janë. Unë jam një prej tyre. Ti je e mahnitshme dhe të bukur dhe të talentuar dhe të zgjuar. Asgjë nuk mund të ndryshojë këtë. Asgjë.

 2. Është një hap shumë i vogël nga "Ne jemi feja e saktë / doktrina / emërtimi" për "Prandaj, të gjithë të tjerët janë të pasakta" të "pra të gjithë të tjerët janë më pak-se" për të "Prandaj, të gjithë të tjerët kanë më pak të drejtë për të jetuar se sa ne të bëjë. "

  Dhe unë jam i krishterë vjen keq liberale, por Bibla juaj * ka * urrej Teh gayz. Pothuajse sa më shumë që ajo e urren gratë dhe të paktën sa më shumë që ajo e mbështet skllavërinë dhe avokatëve për përdhunues. Unë jam i kënaqur më të y'all përfill, zoti yt, në këtë mënyrë, por e di që ju jeni të hapur sfiduar zoti yt.

 3. Faleminderit, Margaret. Unë kam qenë me të vërtetë i tronditur dhe ndjerë të tradhtuar, kur kam lexuar në lidhje me komentet e Michelle. Pra, shumë nga ato këngë nga albumi se "Anchorage" ishte më kishte kuptim të madh për mua në fund të 80 90 fillim të viteve. Ndihem me të vërtetë e trishtuar edhe për të; padyshim ajo e urren veten dhe është në disa dhimbje të mëdha. Kjo nuk ka të vërtetë të ndihmojë marrëveshjen botëror me pasojat nga deklaratën e saj, por simpatia dhe ndjeshmëri të na ndihmojë personalisht. Në një lajm tjetër, në qoftë se ne me të vërtetë të analizuar apo të mendojë "zot" si dikush apo diçka që ka një lloj të ndikojë në njerëz, kjo është goxha e qartë se "Zoti" urren të gjithë. A nuk është?

 4. Thank you so much për të marrë kohë për të shkruar këtë Margaret. Si i ri unë u tha nga një 'mik' që unë do të jetë i vrarë, po të gjente ndonjëherë se isha homoseksual. Një tjetër fatkeqësi në qytetin ku unë u rrita kishin vënë zjarrin disa vjet më parë. Të gjitha bujë dhe frikë që ndjeva atëherë ndjehem përsëri kur dikush thotë "Perëndia urren fags". Unë ende nuk do të ndjehen si unë kam një zotërim në atë Karen (tronditur) ishte duke u përpjekur për të thënë apo të merrni në me përçartje e saj. Unë e di që ajo ka bërë vërejtje kundër homoseksualëve para. Nëse pika është për të nxitur diskutime të unifikuara, ajo nuk arriti, dhe duhet të zotërojnë dhe të kërkoj falje. Leximi Karen Twitter ushqim unë të marrë përshtypjen se ajo është e mjeljes publicitet dhe vëmendje mblodhi nga kjo, dhe që më bën të gjithë zemëruar e. Unë nuk jam i tronditur, unë kam dëgjuar shumë mut homofobike në jetën time, dhe për dikë për të shfrytëzuar atë për qëllime të paqarta artistike ose si një dredhi e marketingut e bën vlim gjaku im.

 5. Ju faleminderit. Për të gjithë ju bëni, për të gjithë ju thoni, për të gjithë ju refuzojnë të lënë pashprehur.

 6. 'Anchorage' përdoret për të jetë femër himni im 2 dëshira femër, too. Shumë e trishtuar se një lindur përsëri krishterë urren fags.

 7. Margaret, kaq të trishtuar. Ashtu si ju, kam përdorur të jetë një tifoz i Michelle tronditur. Unë kam qenë kinda 'sorta' në një vend ku, në 53 vjet të moshës, unë isha duke filluar të shoh një botë ku të qenit homoseksual është duke u bërë si shokuese sa ri-shkon e Seinfeld. Nice work Michelle. Ajo mund të duan të luten-up Donna Summer dhe të shohim se si se gjithë gjë "Unë e urrej fags" ka punuar për karrierën e saj. Sad në nivele kaq shumë.

 8. Ju gozhdë atë, Margaret. Rrokje juaj e * pse * kjo është aq i neveritshëm është i vdekur në. Edhe në qoftë se kjo është "ironi" apo "shaka" apo një "dredhi publicitet" është ende një gjë e qortueshme për të bërë. Faleminderit për vënien në fjalë se pse kjo është kështu.

 9. Është i tmerrshëm se ajo ka thënë atë, dhe të tmerrshëm që të tjerët kanë për të dëgjuar atë. Ishin I psikike, unë do të përshkruajnë veprimet e saj në një kombinim të kimisë keq trurit dhe internalizuar horseshit homofobike.

  Kjo është një shpjegim, por jo një justifikim. Sa duhet një person i urrej saj (ish?) Vetë për të thënë gjëra të tilla?

  Fakti se Leksionet e anti-LGBT janë dhënë një lloj të ndryshme të vëmendjes së medias është shkak për shpresë, backhanded pse ai mund të ndjehen.

  Dhe kam dashur koment Greg se "unë kam qenë kinda 'sorta' në një vend ku, në 53 vjet të moshës, unë isha duke filluar të shoh një botë ku të qenit homoseksual është duke u bërë si shokuese sa ri-shkon e Seinfeld."

 10. Margaret, thank you so much për të qenë kush jeni. Kam jetuar deri bllok nga vjetër (Misioni) shkollën tuaj të lartë për 20 vjet dhe të përdoret për të kapur tuaj të hershme qëndrim-ups në Përbashkët Josie-së. Vetëm të marrë kënaqësinë e marrjes re BFF e mia GF dhe homoseksual djalë të tregojnë tuaj në Cornell vitin e kaluar. Guximi juaj dhe humor egër kanë shpëtuar shumë prej nesh. Ndjehem me të vërtetë keq për Michelle cili është shumë publikisht deklaron vetë vetëvrasëse vetë-urrejtjen e saj. Si një digë Puerto Rico, në këtë pikë (55 vjet) në jetën time, unë nuk pranojnë të jenë të frikësuar. Por unë të marrë atë shumë motra ... kanë humbur të miqve të dhunës. Mbani besimin Margaret! Ju janë të dashur!

 11. Really tha mirë, Margaret.
  Komentet blisteringly-furishëm të miqve janë fluturon rreth Face Book (+ botës reale) për disa ditë, dhe unë plotësisht të marrë atë. Njerëzit janë shumë të zemëruar, dhe disa të ndjehen personalisht të tradhtuar. Përndryshe njerëzit ndjeshme janë duke thënë gjëra të tilla si, "budalla b ### h". Por unë mendoj se ju me të vërtetë të prera në zemër të tij, duke përmendur emocion nën të gjithë të tjerët si frikë. Ju faleminderit për guximin tuaj + gojëtari.

 12. Margaret,

  Unë nuk ishte pritur të qajë. Por qaj unë. Do të jetë raportuese dhe ndarjen në fb tim.

  Ju faleminderit për zërin tuaj.

 13. Margaret,
  Unë të marrë kapelen time off për ju. Unë tërësisht gëzojnë talentin tuaj, por edhe më shumë, unë i respektoj guximin tuaj. Ju kemi shtyrë vazhdimisht buzë me ndershmëri tuaj.

  Ajo dhimbje mua thellë se ju dhe njerëzit e tjerë LGBT duhet të jetojnë në frikë të tillë. Kjo është krejtësisht e deri te ne njerëzit e drejtë të ndërhyjë me bullies dhe banditë sa herë që ata të bëjnë të pamundurën për të frikësuar apo të kërcënojë ju dhe çdo person tjetër LGBT. Ne jemi të frikacakët kur ne të heshtë apo të ecin tutje.
  michael

 14. Ndërsa unë jam l zhgënjyer nuk jam i befasuar. Kur album tronditur shkurtër Sharp është duke fituar vëmendjen, kam pasur një mik të shkojnë për të vizituar familjen në Australi. Vizita e saj përkoi me turne Australian për albumin dhe, duke qenë një tifoz (falë mua, në fakt), miku im ishte shumë i ngazëllyer për të dëgjuar se Michelle Tronditur ishte të intervistohen në një lokal radio LGBT tregojnë. Ajo tuned në dhe regjistruar intervistën (në kasetë * grin *), të tilla si ajo ishte. Rreth 2 minuta në, ushtria e pyeta se si ajo ndjeu në lidhje me ndjekjen e saj të mëdha lezbike. Tronditur tha se ajo nuk donte për të diskutuar këtë dhe se ajo ishte vetëm atje për të diskutuar turne dhe album. Kur presë, marrë në mënyrë të qartë befasuar, pyetën se pse, Tronditur doli nga intervistës.

  Unë kam qenë i trishtuar kur shoku im ka luajtur regjistrimin për mua, dhe unë kurrë nuk kam blerë një tjetër incizim prej saj. Unë ende dëgjuar këtë album pse; ajo është e tillë një pjesë e bukur e punës. Unë vetëm uroj që ajo u kthye respektin që ajo është dhënë për talentin e saj për të gjithë bazën e saj tifoz.

 15. Unë jam i trishtuar, por jo të habitur. Në fillim të viteve '90-ta kam qenë duke jetuar në Australi dhe dëgjuar një intervistë me të. Kur DJ pyetur se si ajo ndjeu për vazhdim e saj lezbike, ajo freaked, rrethuar dhe hawed dhe prerë intervistë të shkurtër ... thjesht u larguan. Kjo ishte një zhgënjim, si një lezbike e re, për të dëgjuar këtë nga shkrimtari i "Anchorage" dhe të gjitha që unë mund të mendoj është se sa ajo duhet të urrejnë veten. Natyrisht, unë nuk kam asnjë ide se çfarë fitim brendshme e Michelle janë, por janë dakord, spewing këtë lloj të urrejtjes është ajo që është duke kontribuar në aktet fizike kundër njerëzve.

 16. Të dua, Margaret Cho. Unë gjithashtu mendonin Michelle ishte një e mirë dhe të zgjuarit. Ajo kërkoi falje sot dhe bëri një justifikim se komentet e saj ishin ironike dhe ajo ishte keqkuptuar. Ata ranë uritur sepse kam lexuar se në vitin 2011 ajo i tha një reporteri se ajo ishte homofob më i madh i të gjithë atyre dhe nëse një koment për homoseksualët u kërkuar gazetari duhet të kërkojë Perëndinë për mendimin e tij. Ajo ishte sjellë deri në një familje mormone dhe tani i takon një kishë Fundy. Jeez, Michelle - Jezusi përjashtohet askush dhe urrejtja nuk është i krishterë.

 17. Mendova se ishin të shkëlqyer para se të dija kush isha. E dija që ishin të qeshur, dhe e dija unë kam ju, por unë nuk e di që ju shkruani aq mirë. Well vënë në roman tronditur Michelle, dhe ju jeni të drejtë, në lidhje se sa e dëmshme dhe e rrezikshme është për askënd për të lidhur urrejtjes / homoseksualëve / zot së bashku - veçanërisht një njeri i famshëm me çfarëdo pushteti për të lidhur me shumë njerëz. Unë jam një ateist kështu Perëndia është fiction për mua, POR whatfact është se disa njerëz fetarë që besojnë në Perëndinë e marrin gjërat seriozisht, kur ata besojnë se "Perëndia", tha kështu. Njerëzit me të vërtetë duhet të dini se duke folur urrejtje në emër të "Zotit" është mirë, një kohë e mirë për të përdorur fjalën e keqe!

 18. Faleminderit nuk them mjaft. Fjalët e tua janë të fuqishme. Ju jeni një nga pak njerëzit që bëjnë të ndihem më mirë në fytyrën e njerëzve si Michelle tronditur. Dashuria për ju.

 19. Pra, nëse Perëndia e urren fags papritmas, ai ndoshta nuk do që për ta dëmtuar numrat shitjet e saj. Le të mos gaboj grua të varfër duke blerë muzikën e saj pasi ajo do të mërzitur me sa duket atë që ne do të përzierje veten me fansat e saj të zgjedhur. Pse të shkaktojnë vuajtje të saj më shumë? Ajo tingëllon si ajo mendon se ajo mund të marrë së bashku pa ne.

 20. Edhe një herë Margaret dituria dhe kurajo për të shprehur atë që tjetër nuk guxojnë pjesa më bën krenar ju jeni rreth të stear varkë tonë. Ju jeni zgjuar, i bukur, trim, dhe po qesharake.

  Gruaja ime i 10 + vjet është gjithmonë aq krenar ju jeni një nga lloji i saj, të Azisë dhe më merren mendtë.

 21. Kam shkruar në lidhje me një intervistë nga 2011 në të cilën ajo tha gjëra homofobike. Unë jam duke u përpjekur për të marrë atë nga atje, sepse ajo tani është duke u përpjekur për të backtrack, duke thënë se ajo ishte keqinterpretuar dhe nuk është homofobike. Në fakt, ajo ka qenë që ka meltdowns si kjo për disa vite tani. Unë mendoj se është e rëndësishme që njerëzit e dinë këtë.

  Ja llogaria ime:

  http://www.xojane.com/issues/on-im-ballafaqimi-me-Homophobe-michelle-tronditur

 22. Në adoleshencë fund / të njëzetat e mia të hershme, keni qenë i pari që më bëjnë të qesh. Unë, fjalë për fjalë, luftoi rrugën time nëpër shkolla (Summa Cum Laude). Pa gratë / njerëz si ju, unë nuk do të ishte këtu sot.

  Ju faleminderit për dhe për të mbajtur të shprehur pikëpamjet tuaja,

  J

 23. Margaret, kjo është një e drejtë, të bardhë, grua monogame i cili është qarë sytë jashtë pas leximit artikullin tuaj.

  Unë kurrë nuk kam, EVER, kuptohet "zot urren fags" qëndrimi, njerëzit, apo propagandë. Unë kam edhe kurrë nuk ballafaqohen vetëm sa e tmerrshme realiteti i saj është. Faleminderit për të çuar më tej arsimimin tim.

  Qëndrojnë të sigurt, e bukur.

 24. Mendimi im kur dikush është kjo zemëruar mbi jetën e dikujt tjetër është sepse kanë frikë se ata janë më të ngjashme ai person se nuk. Ata e shohin se çfarë kanë frikë. Znj tronditur ka qenë ndoshta ngritur për të besuar homoseksualiteti është mëkat dhe abhorent, dhe për këtë arsye, ajo është aq e zemëruar, sepse ajo beson veten të jetë një dhe e vetmja mënyrë për të shpëtuar që është për të ndarë veten sa më larg që të mundet. Mua? Unë mendoj se njerëzit, dhe tregimet dhe historitë e tyre, janë të bukur dhe unë dua të di më shumë. Unë të gjeni të mësuar në lidhje me njerëzit interesante - dhe unë mund të kujdesen më pak që ju e doni, pse e doni, çfarë ju bëni me dashurinë tuaj - - se nuk eshte puna ime nëse unë jam në atë marrëdhënie. Më vjen keq për komunitetin LGBT që në vitin 2013 njerëzit të vazhdojnë të përkrahin urrejtjen.

 25. Go qij veten, Cho, ju talent mbeturinave.

  Ku ishte shqetësimi juaj në lidhje me ndjenjat e njerëzve, kur ju bërë fun e "foshnjave vonoj"?

  Përsëri, qij ju.

 26. Po, faleminderit për ndarjen dhe për të folur jashtë. Ky flasin rrezikshme urrejtja është e dëmshme për fëmijët (dhe të gjithë!). Kids gajle, ndonjëherë nuk dëshirojnë të jetojnë në një botë homofobike dhe duke marrë jetën e tyre në vend, dhe kjo inkurajon urrejtje tek të tjerët. Dhimbshme. Naiv. Mizor të vërtetë. Unë këshilloj njerëzit që të dëgjojnë të gjithë flasin e saj, të gjeni atë në soundcloud, ajo lexon një pjesë të shkrimit të shenjtë në spanjisht për të shprehur se si ajo ndihet dhe nuk kanë guxim për të lexuar atë në gjuhën angleze në një audiencë tashmë pa qejf. Ajo kërkon falje tani, sorta, dhe të pandershme, cloaking kjo është diçka publicist i saj ndoshta i tha asaj për të thënë, ditë më vonë. Ajo e gjeti dritën në zot dhe krishterimit por ne të gjithë e dimë se "të lutemi e gay larg" kar vetëm të keqe ............ tani ajo ka bërë dëm. Drejtori i SM / Fondacioni Barazia Trans Rinisë

 27. Ju faleminderit. Të gjitha unë mund të them është të ju falënderoj, për të folur jashtë dhe ndarjen e historinë tuaj dhe të vënë në fjalë se pse ajo është aq e mallkuar e frikshme për të lënë në një botë homofobike dhe neveritshëm. Dhe pse kjo nuk është në rregull për të thënë gjëra të urryer në emër të Zotit dhe kjo duke qenë një mendim në mënyrë të drejtë të marrë përsipër atë tashmë qëndrim që duket të përshkojnë shoqërinë tonë.

  Ju faleminderit.

 28. faleminderit për këtë. si person që, për mirë apo për keq, futur botën më të gjerë për të MS nëpërmjet regjistrimit zjarr kampi kam vendosur me Elizabetën gjithë ato vite mbrapa, unë ndihem një konflikt i madh i emocioneve tani. mbi të gjitha, unë jam shumë i pikëlluar për të dëshmuar ankth dhe konfuzion të tillë për kaq shumë.

 29. Unë gjithashtu, ishte tronditur kur dëgjova lajmin, por më shumë se kurrë e kuptoj se diçka e tillë duhet të merret me një kokërr kripë. Kështu që kam dëgjuar për audio, dhe të kontrolluar nga "intervistë" me Nicole Sandler, para se unë të të formoja një opinion.

  Së pari, unë besoj se ajo që tha ajo ISHTE ofenduese. Dhe të rrezikshme, si ju nxjerr në pah.

  Nga ana tjetër, unë nuk besoj se ajo që kam dëgjuar kualifikuar si një përçartje kundër homoseksualëve. Ishin ramblings e një personi të hutuar dhe të paqëndrueshëm mendërisht, për të cilët feja është bërë pa favore.

  I pari pashë Michelle mbrapa në vitin 1988, duke hapur për Billy Bragg, dhe ndërsa unë ndjekur karrierën e saj, kurrë nuk kam konsideruar veten një tifoz i madh - kështu që unë duhet të pranoj unë jam i befasuar disi se sa e trishtuar ndihem.

 30. Kam humbur më të mirë (lezbike) mikun tim në një kishë dhe goers kishës. Nëse ju jeni të dobët, ju do të succum për ta dhe ajo e bëri. Ajo është tani i martuar dhe duke folur fëmijët, por ajo është ende GAY. Kjo është ajo që ndodh kur, siç thashë, ju jeni të dobët dhe të le të qetë duke folur anti-gayers e disa kishës në jetën tuaj dhe kokën. Perëndia na dha një tru dhe një orientim seksual. Ndero atë duke besuar në veten tuaj. Mos e ndryshoni kush jeni për të tjerët, veçanërisht vetëm për të përshtaten në. Të jetë i fortë. Të jetë që Perëndia të bëri.

 31. Never mind. Kjo nuk është hera e parë që ajo ka qenë jashtë të drejtë homofobike. Kam humbur kujtesën.

 32. goditje Cho, juaj janë të gabuara në lidhje me talentin tim. Unë jam në qoftë se çdo gjë, unë jam talent të plotë mbyt. të gjitha unë jam është talent dhe dhembshuri dhe dashuri. qij ju dhe vërejtjet tuaja frikacak anonime. ajo është që ju të cilët është bërë detyroj. Vërejtjet e mia nuk ishin të drejtuara në urrejtjen time dhe mosbesimit të trupit tim për shkak të varësisë tim dhe depresion, shpesh të shkaktuara nga ata si veten. shikojnë këtë, dhe shëruar http://www.youtube.com/watch?v=ZdPdiQNWDeY
  dhe i kanë më shumë talent se ju ose dikush si ju mund të kuptuar ndonjëherë. në qoftë se ju jetoni në urrejtje, i vjen keq për ju dhe unë t'ju falë të gjithë dashurinë time, miku im talent. shko në paqe dhe të ketë një jetë të bekuar.

 33. Margaret, unë kam qenë një tifoz i juaji përgjithmonë që nga "All-American Girl". Faleminderit për nxisin mendimin tuaj ese. Tani rreth Michelle Tronditur të përçartje anti-gay: Pas asaj që ndodhi dy javëve të fundit me SHBA Tour saj tani anuluar, Chick NEVOJAVE TERAPIA SERIOZE !! Ka shumë urrejtje në botë, veçanërisht në drejtim të Komunitetit LGBT. Unë nuk kam asnjë ide se çfarë ka ndodhur në të kaluarën e saj, por ajo që Michelle bërë është asgjë më pak e tmerrshme. Sa më shumë është ajo ka të drejtë për bindjet e saj, njerëzit kanë të drejtë të mos paguajnë për të parë një interpretues teptisje gjuhën e urrejtjes. Unë përshëndes ambientet që kanë anuluar koncerte saj !! Përsëri, falë kaq shumë !! MC YOU ROCK !!

 34. Si e caktuar e vërejtjet e mia kanë, unë besoj, janë marrë jashtë kontekstit, unë jam i siguruar, të askujt ende të interesuar, si e plotë një transkript të mundem të asaj që në të vërtetë ka ndodhur gjatë përsëritje tim në Yoshi-së, në bazë të Bootleg postuar së pari nga San Francisco Bay Guardian në mars 18 Asgjë nuk është redaktuar nga, dhe çdo korrigjime të mëtejshme janë të mirëseardhura. Vetëm liria unë kam marrë është që të nxjerrë në pah këto fjalë, me shkronja të theksuara, duke treguar për synimet të cilat ishin keqinterpretuar në atë kohë, dhe që atëherë ka mbetur i panjohur.

  Sigurisht faji për këtë është plotësisht mi, dhe unë nuk mund dhe nuk fajësojnë askënd për mbrojtjen e komunitetit homoseksual.

  *****
  Faza Set
  Tre portrete: Gjeorgjia, Michelle, Frida (appx 6 "x 4" secili)
  Stage Left – Georgia's image is framed backwards, her portrait is visible behind the frame. Invisible to the audience, the word TRUTH is on the front of the frame

  Center Stage – Michelle's portrait; the image is visible and the frame is invisible. Above her face is a word balloon '@mshocked' and below her face is a word balloon 'join the discussion.' Invisible to the audience, the word VS. on the back of her image. To the right of her portrait, a stool is placed.

  Stage Right – Frida's image is framed backwards, her portrait is visible behind the frame. Invisible to the audience, the word REALITY is on the front of the frame.

  Foreshadow
  Onstage, Michelle confesses she is terrified. Audience is encouraging. Michelle inquires if she is the only one there who believes an Invisible Man is in the room. A timid woman in the back raises her hand and Michelle invites her onstage. After a few gentle urgings to her and further solicitation to the audience, @TheGuapo volunteers. He steps onstage to operate her Twitter handle, @mshocked from her iPhone as her 'avatar.' After revealing the words “TRUTH” “VS.” “REALITY” by turning the portraits opposite, Michelle offers the choice to her audience. Per @TheGuapo, the audience chooses TRUTH. Thus, Michelle plays 10 songs sequentially from Short Sharp Shocked with little comment. She bows and leaves the stage. Audience applauds.

  Encore – (content is from the bootleg recording)
  Yoshi: Ladies and gentlemen, please welcome Michelle Shocked.

  Michelle: Hey, y'all wanna hear what some of y'all just said? Alright. Let's see, where do I start? (reading tweets) Umm..
  Tweet: “Awesome” (laughter).
  Michelle: I don't know where it's starting, so I'm just gonna start here.
  Tweet: “Oh, my other big favorite, along with Jump Jim Crow”…
  Michelle: Where are you, Elise?
  Tweet: “That's OK. I'm Anchored Down in Anchorage, even with commercial breaks.” (laughter)
  Tweet: “Thanks for the shout-out for 'Strike Debt' #lifeordebt.”
  Michelle: That's from Lisa, and Lisa was the only person who joined the conversation before the show. Remember where it said….(indicating the word balloons, no longer visible, on the portrait)
  Audience: (laughter) Yeahhh. Now we remember. Right there right there right there right there….
  Audience: (in a German accent) Hello. It's so good to see you again.
  Michelle: (responding to the tweet sent to Lisa prior to the show) I said 'the Calvary has finally arrived,' and I think I meant 'cavalry,' but I'm not sure I did. (laughter)
  Tweet: “Every time you sing Anchorage, I think of my six-year-old skateboard punk rocker Stella.” (audience members hoot)
  Tweet: “Hey 'Chelle, how's that jack rabbit running?”
  Michelle: I think that's a request for a song that I have called “Jump Little Rabbit” 'cause Easter's comin', y'know?
  Tweet: “Some things only get better with age. That song was clearly one of them.”
  Michelle: Thank you, Christine!
  Tweet: “Reality” could include some Gospel.” (audience laughter)
  Michelle: Any other lovers of Invisible Man in here? This is sincere – the two things that I'm passionate about, y'all…I love me some Jesus, and I love liberation. And I did not know how I was gonna come to San Francisco, and…authentically represent the….(leaves thought hanging, reads further)
  Tweet: “We came to see you. Don't need no other guitar-player no how. Great first set.”
  Tweet: “Rocked my baby to sleep to 'Anchorage' 13 years ago,”

  Michelle: (acknowledging the tweet is from the wife of the avatar, @TheGuapo, who is now seated in the audience) ..and thank you for the loan thereof, of your husband. Truth be damned, let's go with reality, just for a while. And I know I talk a lot, and apparently at some point it's gonna either put me in a coma, or cause me to have cancer and a premature death, but I really can't help it now. I've dedicated 25 years to becoming more and more authentic, and I'm told that has value in the current culture but I'm not 100% convinced (laughter). But there's no turning back. I've been practicing for quite a while.

  Por unë kam marrë disa modele mjaft të mrekullueshme për të nxjerrë në. Georgia O'Keefe (duartrokitje). Për ata që nuk e besojnë se ka një Guy Invisible këtu në dhomë me ne tani, ju mund të jenë të frymëzuar nga shembulli i saj. Nuk ishte kjo një mal ajo pikturuar mbi dhe mbi dhe mbi përsëri. Ajo ishte shumë afër shtëpisë së saj në Santa Fe, mali quhej Pedernal. Dhe më në fund dikush e pyeti: "Pse, Gjeorgji?" - Unë nuk mendoj se ajo kishte Twitter, por dikush mori për të - "Pse ju bojë këtë mal kaq shumë herë?" Dhe përgjigjja e saj ishte mjaft e ngatërruar për dikë i cili pranoi që të mos besojnë në Zot. Ajo tha, "Sepse Perëndia më tha, nëse unë pikturuar atë të mjaftueshme, ai do të ma japësh mua." Unë jam vetëm duke ju thënë faktet (të qeshura). Dhe kështu, pa dyshim, kur Gjeorgjia vdiq - dikush dua të vë në rrezik një mend se ku ata shpërndarë hirin e saj? UNH-hunh. Pra, kjo nuk është shumë vonë. Ju mund të kërcejnë në këtë Jezu lojë në çdo kohë që ju dëshironi.

  Por unë kam qenë në një takim lutje dje, dhe ju Gotta të vlerësojmë se sa i frikësuar, se si i frikësuar, folks nga ana tjetër e ekuacionit janë. Unë do të thotë, nga pika e tyre e favorshme - dhe unë me të vërtetë nuk duhet të thotë 'e tyre, "për shkak se ajo e imja, shumë - ne jemi gati në fund të kohës, dhe nga pika jonë e favorshme, ne jemi gonna të jetë, uh - mendoj ndoshta tortura me ujë kineze është gonna të jetë mjeti, metoda - dikur Prop 8 merr zhdukura, dhe një herë predikuesit janë mbajtur në shënjestër, dhe të detyruar të martohet me homoseksualët. Unë jam goxha i sigurt se do të jetë sinjal për Jezusin për të ardhur më mbrapa.

  Audienca: (të qeshura) Whaaat?

  Michelle: Ju vetëm tha ju të kërkuar reaiity (qesh). Nëse dikush do të jetë aq i mëshirshëm sa për të kënaqur cicëroj jashtë, "Michelle Tronditur vetëm tha, nga fazë," Perëndia urren faggots "(të qeshura). A do ta bëjë atë tani? (Të qeshura)

  Audienca: Ju mund të keni tuaj [mbytur], Michelle! Unë mendoj se disa njerëz got it [papërcaktuar]

  Michelle: (përshtatja rrip) Vetëm rregulluar rrip tim bra. Asgjë me vlerë duke marrë në një shkumë lidhje.

  Audienca: Çfarë?

  Michelle: Ju jeni të hutuar! Matt, ju mund të kenë nevojë të kthehet këtu.

  Matt (TheGuapo): Nuk është gonna të jetë aloooot e talkin 'për këtë.

  Michelle: Nuk është i frikësuar. Nuk është i frikësuar. Kjo nuk është një gjykatë. Ky është mendimi i një gruaje. Dhe ... kjo është argëtim. Është një kënaqësi Lotta. Unë jam aq i përkushtuar për të dashur njëri dhe çdo shpirt në këtë dhomë sonte, se unë nuk mund të vijnë këtu dhe të injorojnë ju. Unë nuk mund të vijnë këtu dhe të pretendojë se unë kam qenë mbi bisedë, dhe unë nuk mund të pretendojë se unë isha nën atë ose. Unë kisha për të bashkohen me të. Faleminderit për atë një handclap - Unë bëj atë gjatë gjithë kohës. Në fakt, unë kam qenë në kishë disa ... ju e dini se është e ardhur në një pikë të keqe, kur vajza e bardhë është e ulur në një kishë të Zi, unë jam clappin '(rreh) dhe njeri para meje kthehet përreth dhe shkon , 'Kjo është irritatin'. ' (Audienca qeshura) Aleluja. Do të doja të luaj me ju disa këngë, por -

  Gruaja: Unë shpresoj që ju të merrni mençur, Michelle, dhe të kuptojë se nuk ka asgjë për të frikës. Nuk ka asgjë për të frikës. Gjithkush është i meriton, kushdo që Zoti juaj është, dashurinë e Tij tuaj.

  Michelle: A mund të përgjigjet se, jashtë mikrofonit?

  Gruaja: Ju mund të përgjigjet se në mikrofon.

  Michelle: (i zemëruar, duke thirrur) unë jam i sëmurë e të krishterëve, e mbushur me hipokrizi, fshehur pas simboli i kryqit

  Gruaja: C'mon, tregojnë atë. Tregoni veten tuaj të vërtetë. C'mon!

  Audienca: A mund të sqaruar? C'mon Michelle! Thuaj atë që ju thotë! Çfarë jeni ju aq frikacakë e?

  Michelle: Unë besoj se fjala e Perëndisë është vetëm ajo që thotë se është: e vërteta.

  Audienca: (marrjen e paduruar) Oh i dashur Perëndinë. Kush? Le të mos harrojmë, në Bibël ... .Frightening, e frikshme, etj

  Michelle: Unë jam vetëm duke thënë një gjë. Vetëm një gjë. Vetëm një gjë. Porque de tal manera amo Dios el mundo, que ha dado një su hijo unigenito, para que todo aquel que en El Cree, jo se pierda, mas Tenga Vida Eterna.

  Audienca: Ne nuk flasim spanjisht!

  Michelle: Ju nuk flisni spanjisht?

  Audienca: Oh jo, ne bëjmë! Unë nuk e bëj! Thuaj atë në anglisht!

  Michelle: (fillon të luajnë kitarë, atëherë kënduar)
  Duke lënë qytetin, ndërsa unë ende mund të
  Duke shkuar poshtë në Jukatan
  Për t'u bërë një njeri i kërkuar
  Ndodh që të shpejtë
  Duke thënë lamtumirën time,
  Tani, mama, mos ju shkoni dhe të qaj
  I Gotta të përpiqen të jetojnë pa një të kaluar

  Shined këpucët e mia, veshur thembra, kushton vetëm më pesë pesos
  Me këtë ritëm paratë shkon dy herë më shumë
  Atencion, Señor, mas cerveza POR favor
  Një gur kodrina mbledh mendimet e tij në një bar meksikan.

  (E folur, me shoqërim kitarë)
  Unë u shkon poshtë për Guatemala, gjatë një armëpushim shumë të shkurtër në të armiqësive. Por unë kisha bërë gabim të rezervimit të fluturimit tim mbi AeroMexico.

  Audienca: A jeni duke homofobike, apo ... [mbytur] Kjo është gjëja më homofobike kam dëgjuar ndonjëherë ... [mbytur] ... Po, por ajo është në qytetin tim [mbytur] .....

  Michelle: AeroMexico është në pronësi nga qeveria meksikane, në mënyrë që ata të rregulluar gjërat në mënyrë që ju nuk mund të fluturojnë nëpër Meksikë pa ndalur për një natë në Kankun - të cilat, unë nuk e di

  Njeriu pranë mikrofon, për kameriere: Më falni.

  Kameriere: A jeni gati për kontroll?

  Man: Vetëm një të dytë. Ku është menaxhimi i këtij vendi, për të marrë këtë metë nga ky vend?

  Michelle: Kankun është ide e disa njerëzve të parajsës, shumë yndyrë, gringos lumtur duke thënë, 'Pepe, të më sjellë një tjetër cerveza.' Pra, kur aeroplani u ul në aeroportin e Kankun, unë i tha shofer taksie, 'Vetëm të marrë mua në qytet, unë jam gonna të qëndrojnë në pension, për të shmangur ato vendpushime dashuroj. " Dhe për habinë time, një tjetër i huaj e pyeti, ai mund të marrë një udhëtim. I tha i sigurt. Ne morëm në hotel, kontrolluar në dhomat tona të veçanta - kjo histori nuk po ndodh aty ku ju mendoni se është - por rreth pesë minuta më vonë, ai vjen knockin 'në derën time, që duan të dinë, e kam marrë të ndryshojë për një faturë të njëqind dollar? Unë i thashë "Njeriu, kjo këtu është Meksika, ata nuk e përdorin dollarë këtu, ata përdorin pesos. Por kjo ishte përsëri, kur unë isha ende i pijshëm, kështu që i tha: "Ju doni të ardhur rreth qoshe me mua në një bar për një birrë? Ndoshta ata do të duhet të ndryshojë për tuaj $ 100 atje. "Pra, ne e bëmë. Dhe ata vepruan.

  (Pashtruar audienca)

  Dhe pas një birrë, ndoshta dy, OK tre, ai filloi duke shpjeguar për mua se ai është dashur të jetë në Memphis në mëngjes, për një seancë gjyqësore. Ky njeri ishte në arrati. Por kjo është në rregull, kjo është e mirë, për shkak se ai kishte blerë një libër. Dhe se libri është quajtur "Si të jetë një i arratisur." Sigurisht ti e kupton, ai do të thyer vetëm sundimin e parë të librit: në qoftë se ju jeni gonna të jetë një të kërkuar, nuk e them askush. Pas një tjetër birrë, ai më tha se si ai u gonna të merrni nga në Meksikë. Ai u gonna të vazhdojë doin 'atë që ai do të qenë doin', e cila ishte e kitarat makin '. Drejtë ka në çantën e tij, ai kishte një mostër e mallra të tij - e unë dua të shoh 'em? "Sigurisht," i thashë. "Më tregoni se çfarë ju mori." Dhe ai u tërhoq nga qafën, headstock e kitarë që ai do të ishte duke punuar. Dhe ka të drejtë në fund, si ata të gjithë bëjnë, ishte emri i luthier: Newman. New ... Man.

  Unë nuk është gonna të kalojë që deri. Kështu që unë dashur atë mirë - veçanërisht pasi ai do të thyer vetëm rregullin e dytë të librit: në qoftë se ju jeni gonna të jetë një të kërkuar, mos i thoni askujt emrin tuaj të vërtetë. Unë e pranoj të gjitha unë me të vërtetë e di, është pak se ai do të më tha, por mes meje dhe teje

  (Kënduar)
  Është e mirë në mes të linjave
  Edhe pse unë betohem unë do të dëgjuar se ka thënë se do të ishte një e fejuara
  I dënuar për dashurinë e tij, por jo krimi i tij
  Dëgjoni, y'all -
  Ne jemi të dënuar nga vetë duart tona
  Një i arratisur do të kuptojnë
  Pra harrojmë çdo gjë që ju mund të
  Çfarë është në një emër?

  Por i sigurt si fjala e bërë mish shpirti do të rrëfej
  Dhe kjo kupë kalon para nesh të gjithë të njëjtën gjë

  Oh, nuk e mërzit për të duartrokas - kjo nuk është e nevojshme (duartrokitje të fikët vazhdon). Jo, jo, seriozisht. Unë nuk mendoj se unë mund të trajtojë të gjitha miklim e drejtë tani.

  Gruaja: Ju nuk e meritojnë atë. Gjithkush duhet të marrë deri dhe të lënë! Kjo ishte e kalbur! Kjo ishte një gjë e tmerrshme për të thënë, nëse kjo është ajo që ju besoni.

  Audienca: Dikush atje beson se ajo do të thotë diçka të ndryshme. Ndoshta ju keni qenë konfuze -

  Michelle: Unë kam një pyetje për y'all. Kjo është një pyetje e sinqertë. Si jeni duke shijuar realitetin deri më tani?

  Audienca: Jo realitet tuaj

  Michelle: Sucks shumë e shumë, nuk e bën atë?

  Audienca: Oh yeah - (gruaja tjetër vazhdon yelling)

  Michelle: Ju nuk mund të ketë të dyja.

  Audienca: Mos vijnë në San Francisko duke thënë se mut.

  Michelle: Mos vijnë në San Francisko duke thënë se mut? Le të marrin atë notë. Unë kam vetëm një cicërimë, ata thanë: "A nuk vijnë në San Francisko duke thënë se mut." Ku do të shkoj për të thënë se mut?

  Audienca: Wow! Arkansas! Kjo është aq e çuditshme, ju jeni aq i çuditshëm ...

  Michelle: Ai është i pazakontë. (Qesh) Po, ajo është e pazakontë ...

  Anëtar Audienca: realiteti juaj është tweets? Realiteti juaj është tweets?

  Michelle: Kjo nuk është zgjedhja ime -

  Audienca: Sipas kësaj shfaqje, kemi kaluar si 20% e kësaj shfaqje në tweets. 80% ishte një shfaqje, dhe 40% ishte homofobia

  Audienca: Get saj nga këtu -

  Yoshi: Po, ne jemi ... Më vjen keq, zonja dhe zotërinj. Thank you very much për të na u bashkuar sonte në Yoshi-së.

  Michelle: Ju jeni duke tërhequr spinën? Ata janë duke i dhënë me goditje, y'all.

  Audienca: Ferr nuk ka! Nuk ka! Ferri nuk ka!

  Michelle: Unë ende kam lojë. Unë ende kam lojë.

  Audienca: Ju nuk keni nevojë për asnjë përforcues -

  Michelle: A ta humbasin mic?

  Yoshi: Po ...

  Audienca: Vazhdo!

  Michelle: Mirë. Unë do të (të shpërndara duartrokitje, faza tingujt) Le të lëvizin më afër Kur heq mikrofonin, ju doni të qëndrojnë pranë ....

  (Zë i audienca lënë)

  (Kënduar)
  Edhe pse unë e di se dashuria ime për ju është e vërtetë
  I duket për të sjellë nga më të keq në ju
  Ndoshta ju edhe pse dashuria ime do të mund të blihet
  Ndoshta ju mendoni se ne jemi të lumtur, por ne nuk jemi -

  (Nën shpalljes Yoshi :)
  Unë u përpoq për të folur atë
  Por ju vetëm të marrë atë në mua

  Yoshi: Zonja dhe zotërinj, në emër të Yoshi-së, ne e vlerësojmë patronazhin tuaj, dhe serverat tuaj do të jetë me ju së shpejti me skedave tuaja. Thank you so much për t'u bashkuar me ne, dhe ne shpresojmë që të shoh përsëri kthehet këtu shumë shpejt. Ju faleminderit.

  (Michelle, ende kënduar)
  Bërtas në mua të hesht
  Kthejeni volumin deri në TV
  Kur fqinjët të gjithë filluan të ankohen
  Ju bërtas në mua, dhe më thoni se është tradhtia tim për të fajësuar
  Unë ju dha besimin tim

  Audienca: Michelle, ne dashuri ju -

  (Ende kënduar)
  Por unë jam duke marrë përsëri të njëjtën gjë
  Për gjërat që ju po bëni në emrin tonë
  dëgjoni, y'all -
  Të gjitha unë ndonjëherë e nevojshme që ju të tregoni mua ishte shpirti juaj
  Por unë shoh se të gjithë ju ndonjëherë të vërtetë të kërkuar ishte kontrolli
  Dhe tani unë e di se kjo nuk ishte pjesë e planit tuaj
  Por unë jam duke kënduar këtë - qytetar të vendit - të mos grua për njeriun
  Unë jam sayin 'që ne duhet të shohim njerëz të tjerë
  Ne duhet të shohim njerëz të tjerë
  Oh Unë besoj me gjithë zemrën time
  Se ne duhet të fillojnë të shohim njerëz të tjerë

  (Syzet u mbledhur, zhurma turmë)

  All I ever needed you to show me was your soul
  But I see that all you ever really wanted was control
  And now I know this wasn't part of your plan
  But I'm singing this – citizen to country – not woman to man
  I'm sayin' that we should see other people
  We should see other people
  Oh I believe with all my heart
  That we should start to see other people

  I just want y'all to know that I didn't ask for a deposit for this performance, and I have pretty good reason to believe that when I leave here tonight, I'm gonna be told that I did not give anyone their money's worth. And so now I'd like to pass the hat, and ask if you wouldn't mind putting a dollar in for the folksinger, for the busker, for the street performer. And if that's too kind, maybe you'll support my initiative – a songbook with sheet music in it. You can read the words, you can see for yourself, between the lines. All I'm trying to say is, God bless us, every one. Thank you for coming.

  (applause)

 35. Wow this is classic:

  “all i am is talent and compassion and love. fuck you and your cowardly anonymous remarks.”

  That perfectly captures what an utter mess you are.

  Don't ever forget that All American Girl was canceled because it sucked and nobody was watching. Congrats on failing.

 36. Looks like the “European” leg of her (now cancelled) US Tour is beginning to crumble.

  This statement is posted on the website for the Burg-Herzberg Festival in Germany:
  “We had to cancel Michelle Shocked. During a concert the last days in San Francisco she said things like: “When they stop Prop 8 and force priests at gunpoint to marry gays, it will be the downfall of civilisation” and “You are going to leave here and tell people, 'Michelle Shocked said God hates faggots.'” Personally as well as the managers of a festival with the motto “Art of Peace” we can not deal with such crap.”

  I think it is interesting that MS's official website still has all these dates still posted, even though literally all of them are now cancelled.

  I suppose since her professional team of handlers are now gone (her publicist and booking agent), there's noone to clean up the mess that continues.

  Sad.

 37. I don't know which passage in the bible says “god hates fags”, I've read the thing cover to cover and I'm not sure where you or your haters are pulling this from. What I know it does say is god hates the sin, not the sinner. Also that as Christians we are supposed to show love to everybody, even our enemies (which we should really have as christians in the first place!) Live your life, do as you please, it is not for any human to judge anyone. Do I think homosexuality is a sin? Yes. Do I get alone with my gay co-workers? Yes I do! I treat them like I would anybody. Do I believe I have the right to hurt you because I think what you do is a sin? NO! And I think a lot of others would agree with me. I used to be a fan of yours, not any more, but you don't have to worry about me coming out of the cornfield with nunchucks lmao (that was hilarious by the way) Do your thing, whatever you do is going to be you and god's problem, not mine. Good luck to you, and if anyone who wishes you physical harm calls themselves a Christian, you should challenge them to look into their own hearts as the bible commands us not to hate anyone. Best of luck to you!

 38. As an orthodox Catholic, I am well aware that you and your fans think of me as a hypocrite. The fact is that I am a hypocrite and so are each and every other person on this Earth including you. St. Paul said all of us fall short of the glory of God. I feel Michelle Shocked's pain. I do not believe for one second that she hates gays and actually was considered gay for much of her. I believe that she, like many of us, are searching for truth. Michelle is concerned, as I am (and everyone else should be), with how God will judge her when she dies. We all will be judged whether we choose to believe it or not. I think God knows what is in Michelle's heart and he will be kind to her. I also believe that God will not be kind to those who have deliberately misinterpreted her remarks to push their own agenda.

Lini një Përgjigju