Portland

Kohët e fundit, unë kam qenë staycationed (në krahasim me stacionuar, si unë nuk jam me të vërtetë duke bërë asgjë në veçanti) në Portland, OR, një qytet ku unë kurrë nuk kanë jetuar, por e kanë vizituar shpesh gjatë viteve. Gazeta e madhe dhe kisha të shtypura të leximit, apo Powell-së, siç është e njohur me emrin, gjithmonë më ka dhënë të paktën një ditë të tërë në qoftë se nuk është një javë e kënaqësi të papërshkrueshme.

Ka një erë të librave të vjetër, është e pastër me një hit të kalb, si myk ose përzierje plehrash, jo keq, jo saktësisht sulfuror, por jo saktësisht jo. Është një erë joshës, dhe kjo më kujton vitet e pafajshëm, para drogës dhe seksit vërtetë të jetojnë (të dy rastësor dhe të pëlqen të vishet mirë) dhe të gjitha komplikimeve të tyre; të shtunave pa shkollë, apo atë hapësirë ​​të pafund e në mes të kohës pas shkollës dhe para darke, ata që ishin para viteve, para se çdo gjë se mosha madhore erdhi në jetë, atë dekadë, ishte e mbushur me parfum heshtur dhe Sentinel e librave.

Natyrisht unë kam zjarr time ndiznit tani, të cilat do të për fat të keq gjithmonë atu një qen të mirë të vjetër prerë 10 cent edicionin e parë të gjitha ato që - dhe censuruesit urtë pajisje dhe ekranet mua, vetëm duke dhënë publikime relativisht të kohëve të fundit, popullore sa të jetë e digjitalizuar, duke lënë pas moshës e librave unë jam mësuar me të dashur - autobiographies rastësishëm nga çmendur e gjysmë ka beens, manifeste mrekullueshëm e që kurrë nuk e weres gjithashtu rans, tomes çuditshme dedikuar për shkolla të reja të të ushqyerit dhe stërvitje, dhe më të mirë të - manualeve feminitetit nga së shpejti do të harrohet dhe venitje ende ende shkëlqyeshëm festohet bukuritë - touting joga dhe ushqime pa erë dhe ndërgjegjësimin për aspektet tuaja të veçanta dhe të meta si çelësat për mbretëritë e tyre të pabesueshëm.

Marlene Dietrich kishte një të mirë ekstrem, ndoshta botuar në vitet '50 apo më shumë, një ABCs e bukurisë, leksikun e saj të magjepsjes - dhe kjo ishte aq i ashpër sa që ju mund të imagjinohet. Ajo mbrojti të hahet një herë çdo tre ditë dhe mbytje urinë tuaj me ujë të nxehtë dhe seksi. Unë nuk pajtohen, si unë kurrë nuk e kanë provuar atë, kështu që unë nuk mund të flas për të efikasitetit të saj - por unë nuk jam duke bërë se nuk ka rëndësi se sa i mrekullueshëm ajo ishte. Në kulmin Dietrich-së, ajo dukej shumë si Selene Luna, dhe në mënyrë që e bën atë të bukur në librin tim, dhe të gjithë të tjerët.

Ditë Portland e mia nuk kanë qenë të mbushur me lexim, jo ​​deri më tani. Kryesisht në këmbë një qen gjahu dem me një mik i dashur, që lejon mua që të ulem në bisht në vendbanimin e tij të ëmbël për të gjatësisë të papërcaktuar kohore, nganjëherë duke kaluar hipsterat që thonë në heshtje ", ishte ajo? ...".

Ka retë, shumë shi. Perpetual lë në terren. Lagësht mund të përzënë mua çmendur në qoftë se unë ishin të prirur drejt çmendurisë. Unë mendoj se shumica e Elliott Smith, dhe sa më mungon muzika e tij, dhe atë që ai mund të ketë qenë, duhet të ketë qenë. I miss mikun tim Fred Armisen, dhe ëndrrat e shumta çuditshme kam të Portlandia karakterit Spike të tij, një me shpon mëdha llapë e veshit. Unë jam si të tërhequr seksualisht dhe revoltohet nga karakteri - dhe Fred kupton këtë, dhe ne kemi qeshur dhe menduan rebusin në gjatësi të madhe.

Unë mendoj për Portlandia dhe ëndrrave të viteve '90 që unë dikur kishte (Unë e dua atë këngë që ata e bëjnë!), Me të gjatë, flokët e mi i çrregullt, por ende magjepsëse mrekullueshëm dhe me shkëlqim, duke rënë pothuajse me rrip mesi e pantallona pantallona kadifeje Rust im vintage Levi-së ( Unë kam qenë befasi të bukur në vitet '90 - një fakt që unë jam vetëm vetëm që vijnë për të kuptuar dhe të vlerësojmë tani, pothuajse 20 vjet më vonë, psherëtimë). Pyes veten në qoftë se unë ende mund të bëjë atë, të luajnë kitarë në një grup trazirave grrl dhe pastaj të shtypur opozitën në derbi rul - të gjitha ndërsa shqetësuese në lidhje me duart e mia të brishta, por freakishly të talentuar, si unë tjerr heshtje nëpër shesh patinazhi, cruising atëherë bruising, pa mëshirë dhe pa paralajmërim, siç ka qenë gjithmonë rruga ime.

Gjej postimet e tjera rreth Blog dhe tagged .

8 Komente. Add To Mix ...

  1. Unë kam lindur dhe rritur në Oregon (Silverton për të qenë të saktë) Unë nuk mund të presim që të lënë këtë shtet dhe të shkojë kudo, por këtu. Kam udhëtuar dhe bëri shumë gjëra të çmendur asnjë nga të cilat më vjen keq kam pasur një shpërthim gjatë asaj kohe. Kam kaluar 10 vjet larg nga shteti im në shtëpi dhe më në fund u kthye. Kam jetuar në Portland për rreth një vit gruaja ime e do atë atje. Si një fotograf ka ops pafund foto im i preferuar është vetëm duke shpresuar në Max dhe njerëz të shikuar. Ishte gjithmonë interesante për të parë se si njerëzit e biznesit do të riorganizimi larg ose të bëjë një fytyrë të lodhur në njerëzit në rrugë duke marrë në. Unë kam gjithmonë veten se çfarë historia e tyre është. Unë dua që ju vetëm duhet të shkoni blloqe çift dhe ju jeni në një kulturë të ndryshme të Beratit. Pjesa ime e preferuar e Beratit është zona Mississippi Ave jo vetëm që mund të merrni birrë madh, poshtë në shtëpi gatim jugore, pica e mahnitshme, por në qoftë se ju të gjeni veten në nevojë për lodra të reja ju mund të ndalojë në Shebop të gjithë dyqan vajzat lodër. Unë u paralajmëruar gjithmonë për të qëndruar larg nga karrocat e ushqimit në të kaluarën, por që është aty ku ushqimi më i mirë është në Portland. Unë nuk e di nëse ju pëlqen jashtë, por në qoftë se ju doni një aventurë dhe të shikoni disa ujëvarat me të vërtetë të bukura që ju duhet të bëjë një udhëtim të Silverton ato ujëvarat do të largohet nga ju i pagojë. Ju jeni në një vend (si ju tashmë e dini) e fun pafund dhe bukurinë. Gëzojnë kohën tuaj në Portland unë nuk mund të presim për të parë ju përsëri juaj Vegas Krenaria show ishte awesome.

  2. Është kaq e bukur për të dëgjuar për dikë të dashur qytetin tonë sa më shumë që ne bëjmë. Unë shpresoj se ne jemi duke e bërë të ndjehen të mirëpritur!

  3. Qenë një kohë që unë komentuar në blogun tuaj ... edhe unë isha duke menduar e librave sot. Unë nuk e lexoj si kam përdorur për të, kam shpenzuar shumë kohë mallkuar në internet. Unë shkova në një intervistë për punë për Booksmith në Haight St Unë do të duan për të punuar në këtë librari shokuar cila ka të ndjehen njëjtë (edhe pse shumë më shumë më të vogla) si Powell-së në Portland. SF ka se lagur, lë kudo, cilësia drizzly ju përshkruar aq mirë, tani që ne po hyjmë në sezonin tonë me shi. Sigurisht, ju e dini mirë SF. I pari ka zhvilluar një pak e një dëshirë e fortë për ju nga shikuar YouTube Video e juaj stand-up nga vitet nëntëdhjetë. Ju keni qenë të nxehtë !! Por unë kam qenë që ka një dëshirë e fortë për një imazh që ishte njëzet vjeç. Por unë preferoj aktuale Margaret Cho, që unë mund të lidhen me shumë më tepër se Cho rinj.

  4. Margaret ~ ju jeni edhe më të bukur tani. Besoni këtë herë, sepse pjesa tjetër prej nesh mund të shohin atë.

  5. Duke folur për këshilla bukurie, unë kam qenë duke lexuar blogun Mamie Van Doren. Ajo është aq tepër progresive për moshën e saj. Ajo shkruan për pidhi trazirave, Universal Kujdesit Shëndetësor, dhe hedh në këshilla për kujdes të flokëve, etj Ajo ishte duke bërë filma në vitet 1950, në mënyrë që ajo shkon rrugën prapa.

    http://www.mamievandoren.com/insideout/insideout/

    Margaret Cho dhe Mamie Van Doren: dy gra të mahnitshme nga dy brezave të ndryshëm, por unë do të të duan të dëgjojnë të dy në bisedë.

Lini një Përgjigju