Kim Chee Rajs

Kam pasur disa kim Chee skuqur oriz në frigorifer, solli në shtëpi nga një restorant aziatik fusion unë do të shkoj në ditë të shumta në një rresht. Ishte emocionuese në fillim, duke e ditur se ishte në atje, lakër spiced thickly skuqur me oriz të përkryer al dente, e vështirë për të dhëmbin, siç I like it.

Kam bërë shumë planeve të ushqimit. Unë do të kishte rrahur disa vezë me pak ujë të ftohtë, i nxehtë një tigan me një shtresë e hollë e naftës, gatim një lëkurë të zbehtë të verdhë për të mbajtur oriz në një përqafim të ngrohtë. Këto Omelets oriz janë gjëra që unë u rrit deri në, trajton afterschool dhe dreka Saturday, momente kur nëna ime ose gjyshja ime kishte disa kohë për t'u kujdesur për mua, në mes të shtrydhje intensive të punës së tyre dhe jetës së komplikuar të emigrantëve.

Jeta ime është e komplikuar shumë, por në mënyra të ndryshme, dhe unë kam pak kohë për të gatuar apo edhe të ngrënë, e cila shkatërron bel tim edhe më shumë se sa mbushje veten time. Nuk hahet është mënyrë e sjell shëndet për çfarëdo arsye. Ajo gjithmonë ka qenë me mua. Unë ha më pak, më shumë nga mua nuk ka. Sa më shumë unë e ha, zbehta kam bërë. Unë të kërkuar atë omëletë oriz por kjo nuk ndodhi kurrë, dhe oriz kim Chee moshës dobët në të ftohtë pabarabartë të frigoriferit.

Kalbet lakër dhe lëshon një gaz, dhe që përshkoi gjithë ekosistemin e frigorifer. Rrota kushtueshëm e Brie dhe gouda vuajtur nga afërsia e lëna. Çdo herë që unë u hap frigoriferin për të marrë një Whynatte, unë do të marrë një grusht sulfuror në fytyrë. Prishja ishte i varur në ajër rreth kuzhinë si një re, një shi lagur e frikacak, njomje çdo gjë.

I mbajtur më të ëndrrës së omëletë oriz, edhe pse ishte me siguri i dështuar. Mendova se kjo do të ndodhte, se edhe pse ai ndjeu si mut, kjo nuk do të shije si ajo. Unë mendova se do të duhet kohë në të ardhmen e afërt. Siç kam fjetur, veten time ëndërr thyen vezë të hapura dhe pans nxehtë. Veten time e vërtetë kurrë nuk e mori atë larg.

Më në fund, në mes të natës, unë nuk mund të duroj më. Unë i mbushur jashtë në kuzhinë nxorrën enë fyese nga frigorifer. Ashtu si një somnambul Unë crept rëndë dhe somnabulent poshtë korridor në prapambetje plehra. I hodhi kalbur oriz kim Chee në kutinë e saj poshtë shumë kate, në humnerë, por era ende varet mbi, bezdisshëm shtëpinë time sikur ajo kurrë nuk u largua.

8 Komente. Add To The Mix ...

 1. Dashuria kim Chee skuqur oriz!
  Por asnjë Chee kim bërë nga koreanët mund të mbizotëroj burrit tim. Ai është një i natyralizuar kinez-Vietnamisht amerikan i cili bën kim Chee me salcë peshku dhe karkaleca të thata. Djali im dhe unë duhet të shtrëngoj veten çdo herë kemi hapur frige ku një grumbull i ri i kim chee është ruajtur në kavanoza të mëdha, kavanoza të vogla. Megjithatë, në qoftë se unë injorojnë stinks, kim Chee e tij është mjaft e shijshme! Haha!

 2. Disi ka gjithmonë një grumbull i vjetër në frigorifer duke pritur për ditën e plehra dhe një grumbull të ri në frigorifer duke pritur për momentin kur frymëzim dhe kohë e tepërt bien ndesh.

  Më keq, erë e keqe e unaza qepë të skuqura; por fatmirësisht një privilegj shumë të rrallë.

 3. tingëllon si një eksperiencë të tmerrshme me n. vërteta korean dhe shëmtia e morons fanatike nga Atlanta. dashuri duke e bërë kim Chee, por gatim tmerrshme është bërë tipike këto ditë. kjo është si duke i dhënë Miami një shumë të kreditimit dhe përsëritje të lodhur e miu-shit dhe urinës janë kufizimet homoseksual e këtij homo-tokë. ende, si morons Atlanta të cilët thërrasin futet dhe mungesë respekti, ajo ngre pyetjen - vazhdimisht i?? o copa voyeuristic e mut ishin trolls në dhomën e gjumit në New York duke shkelur privatësinë time dhe duke u përpjekur për të marrë larg me marrjen punën time. Kështu, pra, dikush vjedh syzet sy, pështyn në fytyrë, thotë se "bythëqirë marrë nga ne", dhe e mbështesni këtë?? mosrespektimi?? dhe më pas, këta fanatikë, racore, seksuale, copa shovinistë e mut më ndjekë në Angli, Francë, Spanjë dhe Japoni?? fatmirësisht, i flasin të gjitha këto gjuhë, por, oriz i keq, kim Chee, dhe omelettes - ajo shkon me acidi i urinës, rat-shit, dhe seksi shëmtuar në new york. kjo është e gjitha pështirë, i pakëndshëm, dhe patetike. thanks, unë mendoj se unë do të vjellë në përputhje me të gjithë paketën e marrëzi.

 4. ps po, duke punuar me një ekuipazh scumbag të urës dhe tunelit klisheve të katastrofave të inxhinierisë, ai edhe e bëri Paris shëmtuar si enigmave e idiot i Filipit. po, kim omëletë oriz chee shkuar keq - që është një prodhim me mut miu dhe urinës si kufizimet New York. të lirë. gjithmonë të lirë.

 5. Diçka më thotë që ne do të shohim një tjetër blog post për ikje shpejti.
  Të paktën Whynatte është i sigurt.

 6. Kim chee është arsyeja pse ju keni një frigorifer caktuar në garazh ... Korean nënë-në ligj mësoi më mirë!

 7. Unë mendoj se unë do të bëjë disa kimchi skuqur oriz sonte, në nderin tuaj. Mos u shqetësoni; Do të hani të gjitha, për të shmangur vegim i trishtuar mbetur ;)

Lini një Përgjigju