Motor Club mia

Unë kam qenë jashtë dhe rreth në Atlanta lindje, ku unë kam qenë shpenzimet më shumë kohë kohët e fundit, në bare dhe restorante dhe tregon shkëmbore me miqtë e mi më të vegjël. Ata vazhduan për në natë dhe i lodhur, premenopausal mua kryesuar shtëpi. Unë nuk mund të mbaj lart me ta, por unë përpiqem doggedly për orët e lumtur, pije e tyre të para dhe qytetar im i lartë të veçantë, por pastaj menjëherë unë jam jashtë për shtratin tim. Këtë natë kam qëndruar uncharacteristically vonë (por herët për të gjithë të tjerët), për të thënë lamtumirë për të tim i dashur mik të ri Ben. Nëse unë do të ketë një djalë, unë do të dëshiroj që ai do të jetë vetëm si Ben. Ai është çdo gjë që unë dua në pasardhësit, dhe pastaj disa.

Unë fshehurazi paguar faturën dhe la miqtë e mi të dashur për tim të dashur ndezni zjarr. Në rrugën time jashtë parkingun, unë çuan nga një turmë e madhe e të rinjve, sipping judiciously dhe i ngadalshëm në Whynattes dhe Gatorade, si aktivitete të caktuara dhe alkooli nuk përzihen mirë. Unë e di këtë për një fakt, me të vërtetë madly dhe thellësisht. Shumë të thellë.

Ata ishin duke qëndruar në rrugë para dyerve të hapura gjerësisht të një garazh motor, llafazan dhe i papërmbajtur. Ata fluturoi rreth, bikes e tyre mbresëlënëse me profesionalizëm dhe intricately të përshtatur, i copëtuar deri dy mrekulli timon shkëlqen me krom dhe rëndë të ndërtuara pas tubave të tregut, të përcaktuara prapa ulur dhe kujdes frushkull stitched vende solo, flakërues tanke badiava në majë shasi se kishte as neo i rastësishëm strukturore tub futuristic e Ducati apo të pastra guxim kafene vrapues e BSA ose Triumfi ose Norton.

Makinat e jashtëzakonshme përkuli mbi sidestands tyre, djema bukur në lodhur nga artikuj prej lëkure e tyre të gjithë rreth tyre, helmeta tas buding (pasigurta dhe të padobishme, por bukur si ferr - shkoni për helmetat e plotë të përballet lutem, dhe për të mbajtur këto buding kupat për fotot cuz ata janë të ftohtë ) dyshimtë varur në Handlebars nga chinstraps - këto janë disa nga gjërat e mia të preferuar.

Çdo biçikletë prerë një Figura dramatik bella, si secili ishte një fantazi pak, përbindësh e një Frankenstein-së prej hekuri dhe çeliku, e ndërtuar për erën, tërësisht përfaqësues i pronarit të saj, të vetmet kufizime duke qenë nga rrethi i inxhinierisë themelore dhe rrezikun e imagjinatës shkathët . Ato kisha ngjitur së bashku pjesët e motoçikletave që ata të dashur, duke krijuar bikes secila në imazhin e tyre. Ishte njeri duke luajtur zot përmes mekanikë motor, dhe në këtë, ditën e shtatë, ata e zuri gjumi.

Kjo ishte një mbledhje relativisht i qetë, pasi ajo ishte ende mjaft herët, dhe ata ishin të gjithë gearheads ndoshta nerdy gjithsesi, sa nuk ka pasur vajzat në horizont. Me zë të lartë hip-hop kam shoqëruar gjithmonë me partitë lindje Atlanta qenë i heshtur, në mënyrë që ata të mund të vazhdonin bisedonin për bikes e tyre, çfarë shkoi keq me ta, çfarë shkoi drejtë, çfarë ju mund të bëni, çfarë ju nuk mund të bëjë, atë që ata ishin duke planifikuar për të bërë, ku ata blerë pjesë, i cili dha atyre të bëjë të mira, të cilët grabitur të tyre - atëherë më solemnisht - që shkuan poshtë, dhe të cilët gati e bëri. Mirë ngritur një trekëmbësh i dashur humor dhe respekt të përulur për korr dhe kafaz shoferët zymta (makina) në para jush papritur kthim majtas, fatkeqësi e të gjithë atyre që ngasin, dhe ajo që ne jemi (ose duhet të jetë) vazhdimisht shikuar për, historikisht dhe aktualisht.

Unë u ndal makinën time dhe i mbështjellë poshtë dritaret e mia të guak në gjobë, motorcycles gjobë. Kjo shkaktoi disa kureshtje me djemtë, dhe ata popped kokat e tyre në makinën time për të më ftojë për partinë e tyre. Ishte e qartë që unë nuk ishte duke shkuar në shtëpi në çdo kohë së shpejti.

I inspektuar dhe e pyeti pas të gjitha bikes, dhe ata ishin të lumtur për të ndarë njohuritë e tyre të gjerë motor me mua, urtësi kaloi poshtë, biker me përvojë për të rishtar biker. I tregova për tim 1966 Honda Dream 305 por ata kishin ende për të parë një në garazh e tyre, dhe ata ishin të gjithë shumë më tepër i ri për të kujtuar ato, kur ata së pari goditi tregut. I përmenda ardhshëm Harley Sportster time, dhe ata u bënë edhe më të animuar dhe me shkëlqim entuziast. Në përgjithësi, Harleys, Ducatis dhe bikes cilësisë së mirë britanikë ishin atë që ata ishin në. Ne foli në gjatësi rreth 883 Hekurt dhe dyzet e tetë dhe shtatëdhjetë e dy dhe Superlow sikur të ishin miqtë e kemi pasur të përbashkët. Ne reminisced për tufë famëkeq vetëvrasëse në Harley-Davidson tanket e gazit të ndërtuara në vitin 1930 dhe i pyeta nëse ata do të lexojnë librin rreth Vincent në hambar.

Ata iu lut mua për të ngasin Honda mbi shpejt, dhe se ata përshtatur dhe i copëtuar dhe çdo gjë fikse, pavarësisht vitit, të bëjë dhe model. Unë mund të blini pjesët internet dhe sjelljen e tyre në dhe ata do të punojnë në të. Ata do të ndryshojë të naftës dhe mendje deri dhe të shtoni pajisje. Çfarëdo që unë e nevojshme, të kërkuar, kishin dëshiruar, ata do të jenë më se të lumtur për të detyruar mua. Ata donin bikes, dhe ishin edhe më i mirë me Scooters too, të cilat në Hipster Atlanta është udhëtim i zgjedhjes. Është Mod si Brighton këtu. Unë nuk pres që, duke u betuar dhe një i lindur karrige lëkundëse veten time, për të kockave. Kam nënshkruar një autograf. Kam marrë një numër telefoni. I premtoi se do të kthehen. Unë do të. Unë e di këtë.

Një djalë ishte jashtëzakonisht flirtues, dhe iu lut mua të vijë në shtëpi me të. Unë nuk e bëri, sepse edhe pse unë të bisedoni dhe të ecin me shumë mburren dhe krekosje, unë jam në të vërtetë flitet për të, dhe kështu që unë nuk do të shkojnë diku më me djem apo dikush sinqerisht. Unë kam arritur dorën time jashtë për të prekur fytyrën e tij, të bukur si një vajzë, lëkurën e tij të përsosur të qetë kundër majë të gishtave ashpër, muzikant tim pandjeshme-së. I pyetur moshën e tij dhe ai tha në mbrojtje, "21 ......". I hodhi kokën prapa dhe whinnied si një kalë dhe pastaj tha qetësisht, "të jenë të kujdesshëm në atë biçikletë. . A nuk ju mess up se goxha fytyrë "Ai nodded solemnisht, pastaj pas një pauzë kuptimplotë tha qartë -

"E pra ... ju të jenë të kujdesshëm shumë. Sepse ju jeni të bukur. Aq të bukur. Ejani dhe të qëndrojnë një minutë me mua. Sillni se bukuria mbi këtu, pranë meje. Come on. Ju lutem. Ju lutem? "

AH. ZEMRA IME. Ai është absolutisht i mrekullueshëm. ÇFARË Një moment të madh që të jetë gjallë DHE JETË ME RIGHT NOW.

Unë dua të shoh se kec në mitingje cilësisë së mirë biçikletë për vitet që vijnë. Unë dua të shikojnë flokët e tij të shkojë linja gri dhe të vogël të fillojnë të shfaqen rreth fytyrën e tij foshnje. Unë dua të valë në të në biçikletë e tij të mahnitshme dhe me zë të lartë me porosi nga kalë tim rakitik cilësisë së mirë si ne të kalojë njëri-tjetrin në Euklidit. Ndoshta ne mund të rishqyrtojnë këtë tërheqje reciproke, kur unë jam në vitet '60 e mia dhe ai është në 40s e tij, kur diferenca e moshës tonë nuk do të ngrejë sa më shumë vetullat. kjo është një gjë e bukur për t'u marrë parasysh. Unë i thashë lamtumirë dhe visualized një dritë me ngjyra të ndezura të gjithë rreth tij, për të mbrojtur atë sa më mirë që unë mund të.

I huaj i ëmbël i ri, të jetë e mirë. Ride sigurt. Le të takohen përsëri, më shpejt dhe më vonë. Më lejoni të jem dëshmitar në ditët tuaja, muaj, vite si dielli kthehet rreth jush, sa kohë ju merr nga djalë për njeriun për të plakut. Unë pres që të këtë.

Unë mendoj se shumica e folks do të supozojmë unë isha duke folur për djemtë e bardhë, që të kandidojë dhe të zotërojnë shumicën e asaj që ne e dimë si tregti motor. Duke qenë një biker është që të jetë një pakicë në dhe në vetvete, dhe shpesh ekziston një kufi i pashprehur për sa identitetet minoritet ju keni të drejtë të kërkoni. Të entuziastë motor takova ishin të gjitha amerikane të Afrikës, më i ri se unë, dhe natyrisht, e dinte rrugën e tyre rreth bikes shumë më të mirë se unë. Gara në hipur nuk është diskutuar gjerësisht, ndoshta sepse si çdo gjë, është konsideruar krahinë e njerëzve të bardhë, por unë e di se kjo nuk është plotësisht e vërtetë. ne jemi duke jetuar dëshmi për të, dhe ne jemi duke e mbajtur me shkëlqim side up për aq kohë sa të kemi mundësi.

Historia e motoēiklizmit u ndryshuar përgjithmonë nga Cliff Vaughs dhe Ben çartur, burra të Zi që të imagjinuara pastaj ndërtuan choppers kryevepër nga filmi portreti "Easy Rider" - ne po flasim për të dudes cili realizuar ëndrrën e hanxhar - akoma trashëgiminë qëndrueshëm dhe dije e kulturë rrjedhë biker në Amerikë nuk i përfshin ato. Pse nuk janë Vaughs dhe çartur emrat e familjes? Pse duhet të racës aq shpesh fsheh dhe madhështi maskuar? Pse unë ndihem unë do ta pyes këtë pyetje deri në fund të ditëve të mia dhe asnjëherë të përgjigjet me vërtetësi? Ndoshta kjo është në të njëjtën kohë e metë ime dhe kursim hiri - unë kërkoj gjëra shumë të drejtpërdrejtë.

Në Gjeorgji, 70% e të gjitha vdekjeve motor janë të rinj African American, e cila është e tmerrshme dhe e thellë, sepse ata nuk përbëjnë 70% të të gjitha riders, jo nga një e shtënë gjatë. Vdekja me biçikletë është gjithmonë e mundur, si rrugë dhe masa të rrepta e saj janë një mundësi shkatërrues të barabartë, por pabarazia racore këtu sickens dhe frikëson mua.

Në jug, dallimet racore janë egregiously më të dukshme se në vende të tjera unë kam jetuar, por në një mënyrë të papritur. Ajo që kam vënë re, duke qenë një jugor relativisht naiv dhe i ri, është se ka lidhëse mënyrë më interracial, miqësitë mënyrë më interracial, harmoni mënyrë më racial në përgjithësi këtu, seriozisht më shumë se Los Angeles, të cilat do të mund rivalin 80s aparteidin në segregated- nga-freeways cityscape, por garë në jug është përmendur edhe më shumë, vënë re më shumë, diskutuar dhe dissected më shumë, dhe jo gjithmonë në dritën më të mirë.

Duke qenë i ngjyrës dhe që jetojnë në jug është që të dini se ju jeni konsideruar i ndryshëm, tjetër, i huaj. Gara është i pashmangshëm këtu, ndoshta për shkak të historisë, si yjet dhe baret ende fluturojnë në disa pjesë, dhe ndoshta moti shumë. Ju nuk mund të deng deri. Është i nxehtë. Gjithkush ecën rreth pa mëngë. Ata e shohin ngjyra juaj vjen nga larg. Ka një ndershmëri lodhshëm qenësishme për vendin. Folks vetëm të flasim për gjëra si ata janë. Njerëzit vijnë në ngjyra të ndryshme. Ata marrin trajtohen sipas ngjyrës së tyre. Jo gjithmonë keq, por ka një ndryshim. Nuk është gjithmonë një ndryshim.

Paragjykimi nuk është ajo që ju do të presin. Ka një pranim interesant i racës këtu, dhe ideja se po, ne nuk janë të njëjta, por ne duhet të jetojmë në të njëjtin vend, kështu që le të vërtetë të shkojnë për të dhe të jetojnë së bashku. Le të martohen dhe të kenë fëmijë biracial dhe rri me njerëz që nuk janë të njëjta, sepse kush tjetër do të kemi të martohet dhe të ketë fëmijë me të dhe të jenë miq me? Ne kemi për të marrë së bashku, sepse ne jemi të gjithë ne kemi.

Nuk është një gjë e dhe finalja për ndarjet raciale në jug, sepse në përgjithësi, southerners nuk e le ndarjet e tyre racore të merrni në rrugën e jetës së tyre. Ata nuk e le ndarjet raciale ndajnë. Ata nuk injorojë ato si ata e bëjnë në Los Angeles apo në Londër, cloaking ngjyra e lëkurës me një prarim të padukshmërisë, ku më pak e bardhë ju jeni, aq më pak jeni duke parë.

Jugu nuk pretendojmë se racizmi nuk është e vërtetë, apo se ata janë racizmi postare, e cila është gënjeshtër më qesharak i të gjitha. Racizmi është i vdekur në të vërtetë në jug, e dhimbshme dhe ndeshje si kjo është kudo tjetër, por kjo është edhe cuditerisht i parëndësishëm, sepse askush nuk e lejon atë të ndaluar ata nga të paturit e një kohë të mirë të vjetër apo të dashur për njëri-tjetrin. Kjo është arsyeja pse unë lloj i përshtatet në poshtë Jug. Lloj.

I përshtaten me bikers African American, dhe unë kuptoj ata të gjithë shumë mirë. Unë jam i sëmurë e duke u përcaktuar nga ky lëkurës, ky identitet, këto supozime e të tjerëve. Biçikletë përcakton më çliroi. Me shpejtësi, askush nuk e sheh garën time. Me një përkrenare të plotë fytyrë dhe hipur gear në, dy rrota kthese nën ju aq shpejt si rrota mund të shkojnë, nuk ka ngjyrë përveç turbullira të linjave pikturuar në rrugë, të cilat ju duhet të shikojnë, së bashku me çdo gjë në horizont, dhe me kujdes, ose tjetër të gjithë ju do të shihni është e kuqe, gjaku yt në asfalt, dhe se ju do të shihni vetëm një kohë të shkurtër, para se gjithçka zbehet në të zezë.

Në biçikletë ndjehem e pamposhtur, i fuqishëm, me titull - guxoj të them atë - e bardhë. Kur unë ngasin biçikletën time unë ndiej atë që unë imagjinoj një njeri i kamur i bardhë ndjehet, si kjo Atlantan famshëm, vetë Ted Turner, si kjo është bota ime, dhe unë jam duke parë atë nga Harley time, në qoftë se zinxhiri nuk e thyejnë. Ju nuk mund të besoj se çfarë një nxitojnë është. Kjo nuk është e mundur për të shpjeguar atë për dikë që nuk e merrni kujtesë të vazhdueshme të pabarazisë që përfaqëson garë. Çfarë mund të them? Hipur motoēikletat më bën të ndihem i vërtetë. Kjo më bën të ndjehen si unë është dashur gjithmonë të ndihen. Për një të dytë, ai më bën të ndjehen si ju.

Unë jam lutur gjitha bikers, veçanërisht bikers e ngjyra të ngasin në mënyrë të sigurtë. Shikojnë rrugën. Shikojnë veten tuaj. Ruajnë njëri tjetrin. Le të jetojnë për të ngasin një tjetër ditë. Ka një thënie, "Ride si ju vodhi atë". Unë nuk dua për të miratuar që për ne. Është shumë më tepër e ngarkuar nga një deklaratë. Ka shumë stereotipe dhe racizmi i përfshirë në që të marrë në këtu. Le të ndryshojë atë. Le të ngasin si ne vetë rrugën, si policët motor, i cili sipas mendimit tim janë të motoçiklistëve më të praktikuar dhe të aftë. Kur ata janë jashtë në mundi të tyre, të gjithë ngadalëson nga respekti dhe një masë të shëndoshë e të drejtën lloj frike. Kjo është ajo që unë dua për ju dhe mua. A nuk e ngasin si ju vodhi atë. Ride si ju patrullojnë atë.

8 Komente. Add To Mix ...

  1. Faleminderit për të postuar këtë. Shumë, tha shumë mirë! (Mirë se vini në dele, btw.) Unë nuk mund të pajtohem më shumë. Duke shpresuar se fuqia e ndikimit pozitiv që ju të ushtrojë do të shpëtojë disa jetë njerëzish.

    Ride mirë,

    J ~

  2. Policët motor - kaq shumë vende me këto çizme të bukura. ju falënderoj për të treguar se rreth TË lindje hanxhar dhe një tjetër përrallë të mrekullueshme si dhe duke parë se nëpër male shkëmbore, unë gjithmonë të imagjinohet se sa e mrekullueshme ajo duhet të jetë për bikers që lëvizin nëpër pamje të tillë të mahnitshme hequr nga një peizazh urban. Unë kam qenë një i huaj në shtetet për 11 vjet (ose më shumë, ndoshta) ... i love it, por ndarje më ka bërë të sëmurë. kështu që unë jam i çuditshëm. ende, kanë një verë të awesome dhe më shumë - i love you.

  3. Shkruar bukur, unë jam e tmerrshme në të shprehur veten në fjalën e shkruar. Unë jam gjithmonë i frikësuar kur unë shoh djem të rinj në bikes performancë të lartë fluturues poshtë 85. Nëse keni ndonjë interes në duke parë disa makina mjaft të rralla cilësisë së mirë sportive në Atlanta ne vetë disa.

  4. Si një biker vjetër të bardhë unë mund të them vetëm, ju falënderoj për të shkruar këtë. Dhe duhet të bëni rrugën tuaj deri 85 në Karolinën e Veriut unë shpresoj se ju do të kontrolloni na jashtë.

  5. Margaret: Vajza ime gosh ~ ju keni SO shumë për të thënë. Nuk është shumë këtu në këtë term vogël. Një shumë e komenteve të mahnitshme. A nuk e di se si të vetëdijshëm se jeni të këtë, por ju mund të shesë shkrimin tuaj lehtë. Unë gjej aq shumë potencial për shkrimin tuaj, qoftë ajo të jetë në revista e të gjitha llojet ~ rock-n-roll, tatuazh, biker, queer, vajzë mut, valle, modelim, poezi, të udhëtimit, San Francisco, TV, shkruaj një roman! çfarëdo! Unë gjej tuajat për të të jetë blog mirë atje (këtu) dhe kam lexuar një pjesë të vogël të goodies rregullisht =) juaji është larg fave time. Vetëm duke thënë! Faleminderit për ndarjen, Doll! Shihemi në 05/10 në Cleveland! Tifoz juaj besnik dhe besnik që nga '92, Maradoll në Columbus, OH :)

Lini një Përgjigju