Më shumë Apologies

Është e vështirë ndonjëherë për ata prej nesh që të tregtisë fjalë për para. Ju thoni gjëra dhe ju thoni gjëra dhe ju thonë gjëra pa dëgjuar apo duke menduar për atë që thotë. Ju jeni duke shkuar për të qesh dhe ju do për njohjen dhe ju do për vëmendjen e të gjithëve dhe nganjëherë mendimet tuaja nuk kanë një shans për të kaluar përmes zemrën tuaj në udhëtimin e tyre të shpejtë nga koka juaj të sëmurë nga goja juaj papërfillshëm dhe pastaj para jush e dini se, dëmi është bërë.

Unë dua të kërkoj falje (po përsëri dhe edhe më shumë këtë herë) për vërejtjet jo sensibël kam bërë në "Kujdes Çfarë ndodh Live". Ajo ishte zhgënjyese - në se unë me të vërtetë i zhgënjyer veten time, sepse unë kam kërkuar që të jetë në të cilat tregojnë që kjo është në ajër, dhe dëshirë e madhe im gjithnjë i pranishëm për të bërë mirë dhe të bëjë një spërkatje dhe të ketë një ndikim të vërtetë të dështuar. Unë gjithashtu bëri një punë yjor në zhgënjyese shumë të tjera me të pashpirt, gjuhën time pa tru. Unë isha duke menduar për veten time vetëm, askush tjetër, të cilën unë e urrej. Unë kam qenë mënyrë për të dalë nga linjë.

Ajo që unë kam qenë duke u përpjekur për të thënë - në mënyrë të vet time injorante dhe muddled - është se unë kam frikë për të patur fëmijë apo jo dhe nëse trupi im - që kam të dëmtuara dhe shkatërruara veten me një mijë abuzimet nga droga dhe të pijshëm për ushqim të tepërt ndjekur nga uria sistematik - etj etj etj - është në gjendje të sjellë një fëmijë të shëndetshëm në botë.

Unë mendoj se jeta është e vështirë, dhe ky planet është një e veçanërisht të papajtueshëm - tjerrje menduar dhe pa kujdes rreth boshtit të saj, pa marrë parasysh për njerëzimin dhe të gjithë ata që vuajnë çdo ditë nga mendtë - dhe në qoftë se unë dua të zvarritet dikush tjetër në këtë rrëmujë e një bote - një njeri të pafajshëm, një soditës thjeshtë baby - Unë dua të jap se kec shansin më të mirë të mundshme. Unë dua që fëmija im të ketë çdo gjë, dhe sinqerisht, unë nuk jam i sigurt trupi im mund të premtoj askujt atë. Unë kam frikë të gjatë trupin tim, mbajtur atë në një lloj gjatësinë e krahut, që banojnë vetëm jashtë lëkurën time dekoruar lavishly që nga momenti gati tim të parë të ndërgjegjshëm. Unë u tërhoqa prapa trupin tim - fajësuar atë dhe urrente atë dhe tani, vjet shumë vonë, unë jam në fund duke u përpjekur për të duan atë dhe për të kuptuar atë dhe trajtojnë atë për gjë lavdishme që është, vendbanimin tim;.

Unë shtrihem në shtrat natën vonë pyesin kur trupi im do hakmarrje e saj, të marrin e saj të merituar për shkak, pas kaq shumë vitesh hidhësi dhe anoreksi, hangovers dhe punën jashtë orarit, ftohjet vicioz dhe heartaches Unë kurrë nuk e kam lënë veten të shërohen nga. A do të jetë tani, kur unë ka shumë dashuri në jetën time që unë lakmi të kërkuar për të krijuar më shumë dashuri, në formën e një fëmije? Do trupi im nuk më në fund, siç kam dështuar përjetësisht atë nga praktikisht momenti i saj (tim) konceptim vet? Ajo do të jetë vetëm e drejtë, por si unkindness ime ndaj të tjerëve është vetëm një hije e thjeshtë të unkindness unë jam i aftë të ndaj vetes. Unë kam frikë trupi im do të ketë fjalën e fundit, dhe në vend të penalizimin mua vetëm, ajo do të goditur mua ku unë me të vërtetë jetojnë, në trupin e preciously abstrakte fëmijës tim ende për t'u konceptuar.

Kjo frikë shëmtuara vorbull në mua vazhdimisht, dhe për fat të keq, ata dolën, i vrazhdë dhe të thjeshtë, në një çast hutimi, në televizion jetojnë.

Besoni mua kur unë them unë kurrë nuk do të thotë për të lënduar askënd. E di se fëmijët e botës, sidomos ata fëmijë ndryshe-aftësisë së kufizuar dhe të guximshëm, prindërit e tyre kurrë fisnike dhe familjet, të cilët kanë të vështirë të mjaftueshme për të filluar me të, meritojnë shumë më mirë se unë dhe nevojën time idiot për miratim në formën e qeshur nervor . Në shumë pak, ju lutem kuptoni, unë me të vërtetë janë përpjekur gjithmonë që të jetë e shërbimit për të tjerët, dhe edhe pse unë kam lënduar disa përgjatë rrugës, ka ende nga ata që vijnë tek unë dhe të thonë se unë e bëri ata të ndjehen mirë kur ata dëshpërimisht i nevojshëm ajo, dhe i huaj për të huajin, në fakt ka ndihmuar ata në jetën e tyre të vështira. Kjo nuk e shfajëson sjelljen time, por do të thotë zemra ime është në vendin e duhur. Unë të përpiqet të jetë e mirë, dhe në kohë (si këto) I dështojnë, por unë gjithmonë do të vazhdojë duke u përpjekur.

Unë kam konsideruar kohë vetes një mbrojtës të ngacmohet, kampion i shkaqeve të tyre dhe e angazhuar për kalimin e tyre të sigurt. Çfarë një zgjim i vrazhdë për të realizuar unë jam vetë një mish kau - asgjë, por një mish kau në nevojë urgjente për ndëshkim dhe një shuplakë në fytyrë.

Sa herë që dikush thotë se çdo gjë i neveritshëm në media (shih "mbyllur Karl"), unë jam i pari që i hedhur gurë, gishtat pikë, ulërijnë si një banshee, duke bërë thirrje me zë të lartë për faljet dhe hakmarrjes dhe riparimin dhe keqardhje në mënyrë të hapur të dhimbshme. Tani, unë qëndrojnë gjakderdhje kundër shards e vetë shtëpinë time qelqi.

Le dhimbjen time dhe të paguajnë faj për keqbërjet e mi dhe e di se unë do të përpiqem çdo ditë, çdo ditë, gjithmonë dhe përgjithmonë më shumë, që të jetë më mirë.

Gjej postimet e tjerë për Blog .

119 Komente. Add To Mix ...

 1. Unë kam një aftësi të kufizuar dhe ajo sucks. Unë jam në fund, në 33, pothuajse në gjendje të jetojnë vetëm, por jo të japë për veten time. Është quajtur një aftësi të kufizuar për shkak se unë nuk jam në gjendje të bëjë gjëra që shumica e njerëzve marrë për të dhënë. Bota ime është më e vështirë, sepse bota nuk ka kujdes se çdo gjë është më e vështirë për mua. Fakti që unë të vënë më shumë përpjekje në duke e lënë shtëpinë se shumica e njerëzve vënë në ditën e tyre nuk e bëjnë me një person më të mirë apo fisnike apo e denjë për keqardhje. Ajo thjesht do të thotë se jeta ime është më e vështirë dhe unë vlerësoj një udhëtim të suksesshëm në dyqan ushqimore më shumë se shumica e njerëzve dhe ajo merr mua më shumë se shumica e njerëzve.

  Prindërit e mi nuk janë të ndershme apo Jezusin-lite, sepse ata kujdesej për mua gjatë pasi shumica e prindërve. Ata janë të parët për të thënë se ata vetëm e bëri punën e tyre. Ata e dinë se kujdesen për një fëmijë që ka nevojë për ndihmë shtesë është pjesë e prindër. Realiteti që ata e bëri atë kur kaq shumë do të nuk do të provojnë se ata janë prindër të mirë, dhe se prindërit e mirë është e rrallë.

  Unë jam biri i një mësuesi të veçantë ed i cili u takua babain tim, kur ata të dy punonin në një kamp për mendërisht dhe fizikisht të meta. Ata ishin aty, në vitet 1970, si pjesë e një botë të re, ku njerëzit me aftësi të kufizuara mund të marrin pjesë në shoqëri në vend që të mbyllur në institucione. Jeta e përditshme për të paaftët ka ndryshuar me shpejtësi mbi 40 vjet, si ka terminologjinë.

  "Retarded" është përdorur ende si një term klinik në vitet 1990. Lëvizja për të bërë fjalën "vonoj" si fyese si "bythëqirë" ose "zezak" ose "xhuxh" ka fituar vetëm tërheqje gjatë dekadës së fundit. Mami im ka ende nevojë për të korrigjuar mua ndonjëherë rreth duke thënë se "të vonuar", sepse unë harroni të përdorin termat e reja të "ndryshe aftësisë së kufizuar" ose "nevoja të veçanta". Eufemizma nuk do të bëjë dikush ndonjë më pak aftësi të kufizuara. Shumica e njerëzve nuk kanë asnjë ide se "retard" konsiderohet tani në mënyrë fyese!

  Margaret kurrë nuk ka thënë se ajo ishte e shqetësuar se ajo do të dënohet me një fëmijë me aftësi të kufizuara për shkak të kaluarës së saj, ajo tha se ishte i shqetësuar që e kaluara e saj do të marrë hak për fëmijën që ajo dëshiron të ketë në vend të mbi veten. Çdo prind (e mirë) do të mbrojnë fëmijët e tyre nga dhimbje, dhimbje, vështirësi, diskriminimi, dhe luftë. Duke mos dashur të kaluarën tuaj për të ndikojë negativisht fëmijët tuaj nuk është egoist apo mizor.

  Unë pyes veten të njëjtat pyetje kur unë e konsideroj lindjen e fëmijëve. A mund të kujdeset për vetëm veten time? Do trupi im dështojnë në nivelin bazë biologjike që kërkohet për të krijuar jetë? A do të jem në gjendje për t'u kujdesur për një fëmijë apo fëmijë? A jam egoiste për dëshirën e fëmijëve biologjike që do të trashëgojnë një mundësi të rëndësishme për të pasur të njëjtën paaftësi? Cila është mundësia që unë do të jetojnë kohë të mjaftueshme për t'u kujdesur për fëmijët në moshën e rritur? Është e mundur edhe që të mund të jetojnë kohë të mjaftueshme për të parë nipërit e mbesat e mia? A do të vuajnë fëmijët e mi në asnjë mënyrë, sepse unë jam me aftësi të kufizuara? Këto janë pyetje e vërtetë që unë nuk mund të përgjigjem për veten, shumë më pak dikush tjetër. Ndëshkuar Margaret për të kërkuar këto pyetje të njëjta është thjesht të vogla, veçanërisht në qoftë se çështja është duke përdorur një afat mjaft të-sapo ofenduese.

  Pra, për të gjithë: të marrë off kryqin tuaj, ju nuk jeni Jezusi. Stop sulmuar njerëz që me të vërtetë duan të djathtë e gabuar e tyre. Nëse jeni të vërtetë kjo i zemëruar për atë që tha Margaret, të merrni off kryqin tuaj dhe shkoni të ndihmuar dikë. Përndryshe, ju jeni mungesa e veprimit është shumë më sulmuese se çdo gjë znj Margaret Cho ka thënë ndonjëherë.

 2. I nderuar Znj Cho

  Më pëlqen vëmendjen, gjithashtu, por jo në kurriz të të tjerëve. Pse nuk kthehet tuaj "Unë të përpiqet për të bërë mirë" qëndrim ndaj prindërve dhe njerëzve të lënduar me ju Vërejtjet e pashpirt? Ose, si në lidhje me zgjedhjen e njerëzve që mund të qëndrojë deri për veten e tyre?

 3. Për fat të keq ajo vetëm tha se ajo që shumica e njerëzve janë duke menduar. Një mendim që ata janë të zënë duke kaluar në trishtim për fëmijët e tyre nëse fëmijët në shkollën e djalit tim ka ndonjë shenjë ...

 4. Unë nuk jam duke shkuar për të lexuar komente të tjera, sepse njerëz si për të fshehur pas anonimitetit të sulmojnë njerëzit me të vërtetë duke u përpjekur për të bërë gjënë e duhur.

  Faleminderit për këtë falje. Çdo njeri bën gabime. Owning tyre është diçka krejtësisht e ndryshme. Ju faleminderit për zotërojnë atë.

 5. A jeni me të vërtetë keq për atë që ka thënë ose vetëm vjen keq që ju kam thirrur jashtë në të? Marr Next herë në dikë që mund të rrinë për veten e tyre, fëmijët nuk pafajshëm. Turp.

 6. Ne të gjithë bëjmë gabime ... ndonjëherë është nga injoranca pastër. Si prindër kjo është puna jonë për të vënë në këtë, kur është e nevojshme. Faleminderit për të dëgjuar dhe të dëgjuar dhimbjen tonë. Ju jeni një person më i mirë për këtë!

  Kjo u tha, unë betohem për Zotin, po të vija e këtij turneu Nënë dhe ju vijnë edhe afër me atë që ju tha të WWHL ...

 7. Isha zemërthyer kur dëgjova ato fjalë fluturojnë nga goja juaj. Unë e vlerësoj apoligy ... por vetëm për shkak se ju jeni më të vjetër dhe kanë bërë gjëra të trupit tuaj nuk do të thotë që ju kanë më shumë gjasa që të ketë diçka të gabuar me një fëmijë të lindur nga barku i juaj. Unë jam një person i ri dhe shumë i shëndetshëm dhe kur tim të vjetër 1 vit ka lindur unexpectedely me sindromin Down bota ime u trondit. Të gjitha të moms unë e di ishin të shëndetshëm dhe të rinj dhe kurrë nuk bënë asgjë për të "bërë këtë të ndodhë" Duke pasur një fëmijë me një aftësinë e kufizuar në shumicën e rasteve është një i rastësishëm dhe të papritura. Pra, procesi i juaj mendim e të gjitha grave të bërë gjëra të gabuara që kanë një fëmijë me një aftësi të kufizuar është e gabuar. Gjithashtu, fëmija im është shumë e shëndetshme. Asnjëherë mos qenë i sëmurë etj ... Pra një fëmijë i shëndetshëm mund të jetë një fëmijë i vonuar. Vetëm ushqim për të menduar ....

 8. ju nuk kanë idenë Lum ajo është që të ketë një fëmijë me sindromin Down. Kur kemi gjetur në 19 javë ne kemi menduar se ishte shkatërrues. Oh ne kemi qenë aq injorant. Dhe këtu ai është pothuajse 5 vjeç dhe gëzim absolut i jetës sime. Ai zgjohet mua çdo mëngjes me një puthje dhe nganjëherë një mposht (cuz ai është një tip pak qesharake). Ai më kujton çdo ditë se si të jenë të lumtur, të durueshëm dhe përmbajtja - e cila është një bekim mahnitshme në vetvete. Dashuria dhe gëzimi i tij tani peshoj më shumë tonin e tij të ulët e muskujve dhe vonesat njohëse. Unë falënderoj Perëndinë çdo ditë për dhuratën e birit tim se kam aq paturpësisht se ishte një nga gjërat më të keq që mund të ndodhë. Oh Unë kam qenë në mënyrë të gabuar

 9. Unë jam një mom e një 7 vjeçare vajzën e vjetër me një paaftësi zhvillimi. Oh, se si unë e urrej për të dëgjuar nga njerëz si ju, të famshëm ose jo, të cilët hedhin atë fjalë e tmerrshme rreth si një punchline.

  Por ju falënderoj me Margaret Cho, sinqerisht, për falje që dukej i përzemërt. Gjithkush mund të jetë një gomar herë në një kohë, por ajo merr një person të madh të pranojnë këtë dhe për të ndryshuar.

 10. Unë jam i kënaqur që ju të kuptoni hurtfulness e fjalës dhe ju duket se edhe të kuptuar disi se si qëndrimet pas fjalës janë të lëndojnë. A kurrë nuk e le frika e të paturit e një fëmijë me Downs të ju nga ndjek mëmësinë.

 11. Unë pajtohem. Duke pasur një fëmijë me aftësi të ndryshme nuk është fundi i botës duket se do të jetë kur ju së pari të gjeni. Për mua, kjo ka qenë gjëja më e mirë që ka ndodhur ndonjëherë për mua. Me një kromozom shtesë jeta ime ka ndryshuar për të mirë. Sigurt ka gjëra që janë të vështirë për familjen time se të tjerët, por ne të menaxhuar dhe të dalë në anën tjetër më e fortë se ne shkuam në.

  Znj Cho, në qoftë se ajo është e DS që keni frikë ... ju lutem mos ... kjo është një dhuratë e mrekullueshme. Unë jam një mom me fat. I mësuar arsyet pse të reja çdo ditë.

  Pesë vjeçare tim të vjetër është gëzimi i jetës sime dhe për atë që unë dua R fjala shkuar, sepse unë e dua atë aq shumë sa që agonizingly unë nuk dua që ai ndonjëherë të ketë ndjenjat e tij lënduar. Për prindërit e tjerë atje, lutem me ju ... ju e dini se si ju kurrë nuk do të duan asgjë për të lënduar fëmijën tuaj ... dhe ne të ndjehen të njëjtën mënyrë të saktë. Ju lutemi të mësojnë fëmijët tuaj se R fjala mund të dëmtojë në mënyrë tipike në zhvillim e njerëzve nuk e kuptojnë. Vetëm godasin atë nga ju dhe fjalorin e familjes suaj, si një favor për prindërit si unë.

  Faleminderit!

 12. Fjalët tuaja janë të rrezikshëm dhe unë kam më të bukur, lloj gjallë 4 vjeçar djalin e vjetër me aftësi të kufizuara. Unë kam qenë një tifoz i juaji dhe fjalët tuaja solli lotët në sytë e mi. Ju duhet të jetë turp për veten. Njerëzve do të thotë thith!

 13. Margaret, unë vlerësoj falje. Si prind i një prej njerëzve me aftësi të kufizuara zhvillimore, ju ofenduar, unë ju jap një sfidë: të bëjë miq me një të rritur me dëmtime mendore (ose dy ose tre të rriturit) të moshës tuaj. NUK një fëmijë - një i rritur si veten, ai i cili është ndoshta shpesh trajtohet si një fëmijë. Unë ju sfidë për të bërë një të vërtetë, mik autentike të atij personi apo atyre njerëzve (kjo mund të jetë më shumë se një, varësisht nga madhësia e zemrës suaj dhe nga shkalla e sinqeritetit tuaj). Shohin ata si shpesh si ju mund. Tërhiqni vëmendjen e tyre në telefon. Dërgo kartat ditëlindjen. I doni ata. Ju nuk do të duhet të shqetësohen për qitjes off fyerjet e pamenduara pas kësaj. Ju do të sjellë gëzim për një jetën e që ndoshta kanë pasur më pak gëzim se e merituar, dhe ju do të shpëtoj veten e vetë-urrejtje që nxiti fyerje tuaj. Asnjë sasi e legjislacionit mund të ndryshojë zemrat; vetëm shoqatë të lirë dhe të dashur do të bëjë që. Unë ju ftoj që të bashkohen me ne dhe të bëjë botën më të mirë, një person në një kohë.

 14. Unë jam një nënë e një vajzë të mahnitshme të vogël me sindromin Down. Unë uroj që ishte bërë asnjëherë komentet tuaja, por unë ju falënderoj për zemra jote ndje falje.

 15. Unë jam një ish-mësues të veçantë ed i cili ka punuar me njerëzit me aftësi të kufizuara në shumë kapacitete për 25 vjet (unë nuk e them këtë që të jetë krenar). Unë tani jam me aftësi të kufizuara pjesërisht për veten (për shkak të diabetit të rëndë insulinë-varur) dhe të punojnë me kohë të pjesshme me një njeri të madh të ri me aftësi të kufizuara nga distrofia muskulare rënda. Unë vlerësoj faktin se znj Cho ka kërkuar ndjesë. Megjithatë, unë ende mendoj se vërejtjet e saj ishin shpresa shumë të insensitive.I, si një nënë e një fëmije me Downs Syndrome komentoi, se ajo merr të dini më shumë njerëz me aftësi të kufizuara, dhe mendon se dy herë përpara se të bëjnë komentet më fyese. Me respekt, Tim Donovan PA

 16. Faleminderit Dr Grace për të shpëtuar martesën time, unë dhe burri im janë duke kërkuar për një fëmijë mashkull për 18 vitet e fundit kemi pasur 4 vajza dhe tyre nuk ishte probabiliteti i lindjes për një fëmijë mashkull dhe burri im ishte i irrituar për të zgjeruar se ai dëshiron të divorcuar mua, ai tha se ai kishte nevojë për një fëmijë mashkull në jetën e tij që do të marrë përsipër atë dhe për të mbajtur emrin e tij familjes në ekzistencë, unë nuk e di se çfarë të bëjë përsëri Unë gjithashtu shkoi çmendur për shkak të kësaj çështjeje mashkullore fëmijëve pas 4 vajzat edhe mjeku im më tha se në qoftë se unë duhet të jetë shtatzënë përsëri se ajo duhet të vazhdojë të jetë një fëmijë femër, ishte i tyre i humbur të gjitha shpresat, kështu që i tha një mik i imi i cili gjithashtu kaloi nëpër këtë, mbretit të problemit dhe tani ajo është një nënë e dy fëmijëve mashkullor, pastaj ajo më tha se kit ishte Dr Grace Mjekësia që të ndihmojë të saj të mbajnë dy fëmijën e saj mashkull ajo kanë tani atëherë unë pyes atë se si ndodhi. pastaj ajo më tha se ata merren me rrënjë dhe barishte thjesht se ilaçi i tyre është i bekuar dhe ai që punojnë për të vërtetë se pasi ajo e kishte marrë këtë ilaç e tyre që ishte kur ajo kishte një fëmijë të parë mashkullore pas 5 vajzave, kështu që unë vendosur për të kontaktuar ata edhe atëherë ata më thanë të gjithë i duhet të bëjë, ata më dërgoni mjekësi në vendin tim unë përdorur atë dhe i ishte shtatzënë përsëri i ishte frikë të shkojë për shqyrtim në qoftë se ajo ishte një fëmijë femër përsëri pas 7 muaj mjeku im më pyeti se si ndodhi kjo se fëmija në barkun tim është një fëmijë mashkull tyre unë e dinte se ky ilaç është e vërtetë dhe ajo punon, unë të japë një djalë dhe unë dua që ju të gjithë gratë e mi që janë në kërkim për fëmijën mashkull aq keq apo dëshpërimisht për të kontaktuar Dr Grace ajo do të ju ndihmojë jashtë dhe gjithashtu gratë duke pasur problemin e duke mbajtur fëmijët e vetëm të kontaktoni atë dhe ajo do të vënë një buzëqeshje në fytyrën tuaj, email i saj është babyboyhospital@yahoo.com

Lini një Përgjigju