Miratuar

Shumë e miqtë e mi dallimin e Hollivudit kanë adoptuar fëmijë dhe shumica prej tyre janë vajza të bukura pak nga Kina që duken aq shumë si unë mund të kisha lindi ato të gjitha nëse i tillë ishte e mundur. Kjo më bën të lumtur që këta fëmijë kanë gjetur shtëpitë e dashur dhe ato me të vërtetë bukur Swank të boot. Unë uroj miqtë e mi do të miratojnë mua! Unë do të përshtaten të drejtë në! Unë mund të babysit ndërsa ju të gjithë të shkojnë në Oskar dhe ne do të hani çdo grimë e çokollatë në shtëpi dhe të qëndrojnë deri mënyrë gjumit kaluar dhe bojë toenails tona dhe të hidhen në shtrat derisa të shembet nga arrijë tona sheqerit dhe bien në gjumë pa larja e dhëmbëve tona .

Sigurisht dua prindërit e mi, por kur unë isha një fëmijë unë do të fantasize rreth duke u miratuar nga njerëzit e bardhë. Unë do foto ata të shikojnë pothuajse tamam si prindërit e mi, por me wigs bjonde dhe blu të ndritshme lentet e kontaktit. Gjithashtu ata do të veprojnë shumë e shumë të njëjtën gjë, por ata nuk do të hanë sytë e peshkut dhe ata do të më lejoni të shikojnë TV për më gjatë dhe të mos jetë e tensionuar sa herë që u puthur apo yelling në serialet.

Babai im dukej për të protestuar në lidhje më të yelling në serialet. Ai mendonte se ishte e pacivilizuar dhe e neveritshme dhe kjo në fakt do të mërzitur atë aq shumë sa që ai do të ngrihej nga shtrat dhe fik tv. Yelling nuk ishte në rregull me të. Yelling ishte shumë. Ai do të thotë, "Njerëzit nuk veprojnë si kjo në jetën reale. Ata nuk e bëjnë. Dhe ata nuk duhet! "Dhe ai vetëm do të fik tv. Kur më në fund mori një telekomandë, ai do të kishte gishtin e tij mbi butonin POWER në rast të yelling. Imagjinare Babai im miratuar bardhë do të kishte gëzuar yelling dhe qeshi dhe shikoi në mua për të parë nëse unë u qesh shumë kështu që ne mund të ndajnë të qeshur së bashku në një lloj të ëmbël e bashkimit komedi.

Prindërit e mi imagjinare nuk ishin zëvendësimet për prindërit e mi aktuale. Unë vetëm pretenduar se prindërit e mi të vërtetë nuk ka ekzistuar kurrë. Unë nuk mund të ketë menduar ndonjëherë të ndodh diçka për të folks të mi që do të çojë në miratimin tim eventual. Unë nuk dua ata nga jeta ime. Unë vetëm të kërkuar që ata të jenë të bardhë. Unë mendoj se kjo ishte se kisha frikë që të duan të jenë të bardhë veten time, edhe pse unë dëshpërimisht donte të jetë më pas, dhe ende bëjnë tani në një farë mase. imagjinoni privilegjet! Ajo do të jetë aq e relaksuar të jetë e bardhë! Unë mund të punojnë më shpesh për pagesë më të mirë dhe të gjithë do të dëgjojnë me vëmendje atë që unë kam për të thënë dhe të marrë atë në zemër në vend të kodrina sytë e tyre dhe të qëndrueshme Rants mia pakicave nga frika e duke u quajtur një racist dhe flokët do të rehatohem lehtë apo ndoshta edhe të jetë natyrisht kaçurrel. Ah po - bari është gjithmonë curlier. Por atëherë, unë kam qenë thellësisht i turpëruar i mendimit të duan të jenë të bardhë, të shqetësuar cuditerisht me perceptimin tim tash vonë e pabarazisë racore dhe duke qenë në fund të biznesit të saj, kështu që unë i fshehur atë në këtë dëshirë të çuditshme për familjen time që të jetë, ndoshta për të shpjeguar vetë ekzistencën time amerikanizuar.

Fakti që asnjë si unë kishte ndodhur më parë, që unë kam qenë i pari i familjes sime i lindur në Amerikë dhe për këtë arsye gjenerata e parë që ishte asian DHE amerikan ishte shumë i vetmuar i një identiteti të zënë. Tani duket më mirë, dhe unë të ndjehen më shumë një ndjenjë të komunitetit, pasi unë kam shumë njerëz rreth meje që e kanë jetuar këtë jetë, këtë përvojë për të qenë i parë, por si një fëmijë, ishte një barrë. Ishte një siklet i paqartë dhe një krizë ekzistenciale. Kur ju nuk keni një shembull të asaj që të jetë ose që të jenë apo si të jetë nga ata që erdhën para jush, të ndjehen të humbur. Me asnjë kontekst historik, ju mendoni si ju nuk kanë histori dhe pa kontekst. Kur ju duhet të shpik vetë, ai ndihet fucked up, si ju jeni duke bërë atë gabim. Ashtu si ju dhe jetën tuaj janë të gjitha të gabuara dhe një gabim i madh.

Sepse unë nuk kishte asnjë theks dhe asnjë shpjegim të vërtetë për gjithnjë ime dhe të gjitha personalitet amerikan ende misterioze fytyrë të huaj, e vetmja zgjidhje për dilemën time etnike ishte që janë miratuar. E pra se shpjegon ajo! Natyrisht unë do të marrë në të folurit dhe ritëm dhe besimin e një amerikan sepse kjo ishte ajo që ishte mësuar me mua në shtëpi. Unë kisha të drejtë të jetë një amerikan sepse prindërit e mi kanë qenë. Kjo gjitha tingëllon çuditshëm Unë jam i sigurt - por të kënaqur me atë - Unë kam lindur në 1960! Gara ka të përcaktuara qartë kuptime dhe konotacione. Nëse ju dukej si kjo, ju dukej si kjo. Nëse ju dukej si kjo, ju dukej si se. Njerëzit rrallë devijuar nga pozitat e tyre, dhe kur ju e bëri, ajo shkaktoi shumë probleme. Ju nuk janë për t'u besuar, në qoftë se ju nuk mund të shpjegohet.

Babai im kishte shkuar në një sasi të madhe të telashe për të shpëtoj veten e tij theks Korean, aq shumë sa që në telefon me prindërit e tjerë, ata do të supozojmë se ai ishte i bardhë. Ai ishte me të vërtetë bindëse. Ndonjëherë kur unë flas me të në telefon tani, edhe unë mendoj se ai është e bardhë! Ai madje e shqipton "H" në "White". "H-bardhë". Kjo është me të vërtetë e bardhë!

Unë një herë fjetur gjatë në shtëpi një vajzë të bardhë dhe nëna e saj bëri thirrje për t'u siguruar se ishte në rregull, dhe pas një bisede të shkurtër, por tepër entuziast me babanë tim ajo hung up telefonin dhe shikoi në mua me një buzëqeshje mbresëlënëse dhe kaq të çuditshme lirohet dhe i tha: " Unë nuk e di që janë miratuar "dhe unë nuk them asgjë. Ajo dukej shumë më miqësore dhe të ngrohta pas kësaj, dhe ndjeva deshifrohen papritmas. I kishte shkuar nga një pikëpyetje për një pikëçuditëse dhe unë nuk dua të kthehem kështu që unë vetëm le të saj mendoj se është miratuar për të gjithë gjatësinë e miqësisë sime me atë vajzë, e cila nuk zgjati aq gjatë gjithsesi.

Pyes veten në qoftë se këto vajza të reja kineze shikojnë prindërit e tyre të bardhë, këto çifte fantastike bujare të dashur unë e di, që kishin shkuar gjatë gjithë rrugës për në Kinë në këto udhëtime të shtrenjta dhe të vështira dhe tmerrësisht unglamorous për të marrë ato dhe sjelljen e tyre në shtëpi për të rritur ato si të tyre, dhe dëshironin të kishin qenë të Azisë. A më shohin dhe dëshirojnë disi isha nëna e tyre? A ato të ndjehen të njëjtën weirdness kam bërë në lidhje me identitetin e vet e mia racor, kur isha në rritje deri? Shpresa ime është se ata nuk mendojnë asgjë në lidhje me të, dhe nuk e shikojnë prindërit e tyre si një garë tjetër. Unë shpresoj se ata e shohin ata si unë shoh ata - vetëm shembuj të frikshëm të dashurisë së pastër dhe mirësi - mënyrën se si unë shikojnë prindërit e mi këto ditë, si ne shikojnë TV në shtrat tim. Babai im nuk ka mend yelling sa më shumë në TV tani. Ai është rritur për të pëlqen. Sidomos kur ajo po vjen nga unë.


9 Komente. Add To Mix ...

 1. Margaret, e lexuar këtë më bëri të ketë një nënqeshje të mirë, dhe si një të bardhë me sy blu Polak, ju do të kishte qenë një vajzë e mirë. Vajza ime, gjysma polish / japanese, ajo do të jetë një dyshe e mirë për ju. Ajo pi duhan, pije, betohet dhe të tilla, dhe nuk ka punë e madhe për mua.
  Nëse ndonjëherë në Orlando, të ndaluar në nga. pushoni dhe të ketë një ditë të madhe. ;)

 2. Margaret, më kujtohet kur All American Girl erdhi në TV. Unë kam qenë i ngacmuar në mënyrë që një grua e re aziatike amerikane ishte ylli! I dashur se ishte All American Girl, sikur për të treguar njerëzve se vajza në vendin fqinj mund të jetë që ju ose mua (gjysma japonez), kur në fakt ne ishim, ne jemi! I dashur se si Margaret Kim ishte e bukur dhe sassy dhe pak rebele, nuk stereotipik studenti nerdly aziatike. I dashur atë aq shumë dhe të identifikohet me të në një kohë kur nuk kishte askush tjetër edhe distanca si unë në TV ose në filma. Nuk ka shembull. Nuk është kjo pic e një djali të vogël duke prekur flokët e Presidentit Obama që po qarkullon në internet. Unë mendoj që ju ishin flokët e Obamës tim, lënë mua e di unë nuk ishte i vetëm dhe çdo gjë ishte e mundur. :)

 3. Margaret, faleminderit për vazhdimisht frymëzuese të jem krenar që jam dhe që të jenë të sigurt në qenien time. si adoptuarit Korean-amerikan, i kishte një mom bardhë dhe një baba kineze (imagjinoni se)! megjithatë, duke u ngritur në Nebraska ishte një sfidë. i dëgjoj shumë nga pikat që ju solli deri në artikullin tuaj. Unë kurrë nuk e mendonin ndryshe apo edhe në vendin e vet me familjen time, sepse i kishte më të mirë të të dy botëve, një krah amerikan / bardhë me nënën time dhe një anë kineze / asian me baba im. edhe pse Unë kam dëshirë dinte më shumë për kulturën Korean; Unë jam me të vërtetë mirënjohës për prindërit e mi adoptues. çdo tani dhe pastaj dikush më pyet se si unë nuk mund të duan të dinë se kush janë prindërit e mi e lindjes janë / ishin, por ata nuk e ngrenë mua, prindërit e mi e bëri. Thanks again për të gjithë ju të bëni për asian-amerikan, komunitetit GLBT! kur i shpesh merrni gabuar për ju në publik, unë mund të marrë vetëm se si një kompliment i madh!

 4. E pra, si një amerikan Korean adoptuar fëmijë, kjo është e çuditshme për të dëgjuar se dikush dëshiron ato janë miratuar. Unë mendoj minave nuk është historia normale e miratimit, megjithatë, unë dëshironte si fëmijë mi prindërit "të vërtetë" do të më gjejnë.

  Unë kam qenë një fëmijë dumpster dhe nuk kanë ide se kur ditëlindja ime është, që prindërit e mi janë, ku kam lindur ... kam përdorur për të uroj që unë e dija kur ditëlindja ime e vërtetë ishte ... që të ketë dikë që feston atë moment, sepse ajo është koha e saktë që u sollën në këtë botë ... Unë vetëm mund të imagjinohet që ka dikush e di se shumë rreth meje. Miqtë e mi që e njohin kohën e tyre e saktë të lindjes, spital dhe dhoma numër, në të cilën ata u sollën në këtë botë ... kjo më bën xheloz. Sigurisht, as për të përmendur faktin se horoscopes dhe pasuri tellers janë krejtësisht të padobishme për mua !! Kam lexuar të gjitha horoscopes dhe të vini të cilën shenjë unë dua të jem atë ditë ... haha

  Fakti që babai im i miratuar është e bardhë dhe nëna ime është miratuar japoneze ishte edhe sfiduese. Kur isha fëmijë, miqtë e mi mendonin se japoneze dhe Bardhë bërë Korean ... duke qenë se unë kam qenë një nga dy Koreans në shkollë, të tjera që motra ime të miratuar.

  Nëna ime miratuar na quajtur emra shumë unike japoneze mënyrë që të mos ngjallte dyshimin e familjes së saj japoneze se ajo e miratuar vajzat Korean. Të ketë dikush të jetë se turp i trashëgimisë sime më ka bërë plotësisht largohuni kulturën Korean. Unë kam ngrënë kurrë ushqim Korean, unë e di japoneze, por nuk ka Korean ... dhe ka vizituar Japoninë, e di se unë definitivisht NUK përshtaten fizikisht me ta, si unë jam rreth gjysmë cm me e gjate dhe £ 150 më shumë se të gjithë atje ... kjo është pak çuditshme. Ndjehem si një i huaj.

  I përdorur për të imagjinohet prindërit e mi Koreane ishin në kërkim për mua ... se do të më çlirojë nga weirdness dhe më thoni të gjithë kjo ishte një gabim ... kjo për fat të keq nuk ndodhi kurrë.

  Unë nuk jam edhe një matematikë aziatike, jo një kung fu aziatike, jo një aziatike dobët ... nuk të vërtetë aziatike në të gjitha. Unë nuk mund të rreme një theks aziatike në qoftë se jeta ime varej mbi të. Por, kur njerëzit shohin në mua ... ata presin që unë të jetë çdo gjë që unë nuk jam. Motra ime miratuar përshtatet ... ajo është e përkryer dobët aziatike. Është e çuditshme që të mos kemi një grup për të identifikuar me të.

  I love faktin se ju dëshironi që të jetë e bardhë. SO DO I !! Unë kam gjithmonë shaka se kur të shkoj $$ unë do të duhet një operacioni për të më bëjnë një grua të bardhë. Pastaj unë mund vetëm të përshtatet në, si një tjetër të bardhë amerikane ... pritjet do të jetë aq shumë më e ulët. Unë mund të veshin bojë për vetulla pa kërkuar si një rakun 5 minuta pasi kam vënë atë në, pasi kam marrë një operacioni në qepallat e mia unë mund të jetë yndyrë ... dhe kjo do të jetë në rregull. Vajza aziatike janë menduar të jetë asgjë 5ft dhe peshojnë £ 100 njomje lagësht ... vërtet, kështu NUK mua. Por, një 5ft 8in £ 180 Gruaja e bardhë është krejtësisht normale ... një ditë ... someday..I shumë do të jetë si Michael Jackson dhe kanë kirurgji të jetë e bardhë.

  Rritje deri unë nuk u lejohet të shikojnë asgjë, por lajme, tani unë jam një nga njerëzit më të painformuar në botë. Por, kur si një i rritur kam parë të zbuluar, Margaret Cho ... Unë kam qenë në ekstazë ... një tjetër aziatike amerikane që duket e ngjashme me mua dhe bisedimet si mua ... kjo më bëri të ndjehen si jo aq shumë për një të huaj.

  Ejani në Orlando, kështu që unë mund të ju takova ... haha. Fat i mirë dhe faleminderit për të gjitha të qeshurat !!

 5. Ne adoptuar dy fëmijë të bukur me sindromën Down. Ato janë gëzimi i jetës sonë. Isha aq i trishtuar për të parë që ju të vazhduar për të përdorur fjalën "vonoj" në televizionin kombëtar dhe të bëjë shaka me një grup njerëzish që nuk mund të mbrojnë veten e tyre në mënyrë tipike.

 6. Me përsëri. Emri im është Lisa kryesohet, jo pasuruar. Kjo është vetëm me të vërtetë më bezdis, por unë jam në telefonin tim dhe nuk mund të kuptoj se si për të fshirë dhe iu përgjigjni komentin.
  Kjo është e gjitha.

Lini një Përgjigju