I adoptuar

Shumë e miqtë e mi dallimin e Hollivudit kanë adoptuar fëmijë dhe shumica e tyre janë vajza të bukura e vogla nga Kina që duken aq shumë si unë kam mundur të lindi ato të gjitha nëse e tillë ishte e mundur. Kjo më bën të lumtur që këta fëmijë kanë gjetur shtëpi të dashur dhe ato me të vërtetë bukur Swank të boot. Unë uroj miqtë e mi do të miratojë me! Unë do të përshtaten të drejtë në! Unë mund të babysit ndërsa ju të gjithë shkoni në Oskar dhe ne do të hani çdo grimë të çokollatë në shtëpi dhe të qëndrojnë deri në rrugën kaluar kohën e gjumit dhe bojë toenails tona dhe të hidhen në shtrat derisa të rrëzohet nga arrijë tona sheqerit dhe bien në gjumë pa larja e dhëmbëve tona .

Sigurisht e dua prindërit e mi, por kur unë isha një fëmijë unë do të fantasize rreth duke u miratuar nga njerëzit e bardhë. Unë do të imagjinoni ata të shikojnë pothuajse tamam si prindërit e mi, por me wigs bjonde dhe blu lentet e kontaktit të ndritshme. Gjithashtu ata do të veprojnë shumë e shumë të njëjtën gjë, por ata nuk do të hanë sytë e peshkut dhe ata do të më lejoni të shikojnë TV për më të gjatë dhe të mos jenë të tilla sa herë që kishte puthur apo yelling në Sitcoms.

Babai im dukej për të protestuar më rreth yelling në Sitcoms. Ai mendoi se ishte pacivilizuar dhe e neveritshme dhe kjo në fakt do të mërzitur atë aq shumë sa që ai do të ngrihej nga shtrati dhe fik tv. Yelling nuk ishte në rregull me të. Yelling ishte shumë. Ai do të thotë: "Njerëzit nuk veprojnë kështu në jetën reale. Ata nuk e bëjnë. Dhe ata nuk duhet! "Dhe ai vetëm do të fik tv. Kur ne fund mori një telekomandë, ai do të kishte gishtin e tij mbi butonin POWER në rast të yelling. Imagjinare Babai im miratuar bardhë do të kishte gëzuar yelling dhe qeshi dhe shikoi në mua për të parë nëse unë u qesh shumë e kështu që ne mund të ndajnë qeshur së bashku në një lloj ëmbël e bashkimit komedi.

Prindërit e mi imagjinare nuk ishin zëvendësime për prindërit e mi aktuale. Unë vetëm pretenduar se prindërit e mi të vërtetë kurrë nuk ka ekzistuar. Unë nuk mund të ketë menduar ndonjëherë të ndodh diçka që të folks të mia që do të çojë në miratimin tim përfundimtar. Unë nuk i dua ata nga jeta ime. Unë vetëm të kërkuar që ata të jenë të bardhë. Unë mendoj se ishte se kisha frikë të të duan të jenë të bardhë veten time, edhe pse unë dëshpërimisht donte të ishte atëherë, dhe ende bëjnë tani në një farë mase. imagjinoni privilegjet! Ajo do të jetë në mënyrë relaksuese që të jetë e bardhë! Unë mund të punojnë më shpesh për pagesë më të mirë dhe të gjithë do të dëgjojnë me vëmendje për atë që unë kam për të thënë dhe të marrë atë në zemër në vend të kodrina sytë e tyre dhe të qëndrueshme Rants mia pakicave nga frika e quajtur racist dhe flokët do të rehatohem lehtë apo ndoshta edhe të jetë natyrisht kaçurrel. Ah po - bari është gjithmonë curlier. Por atëherë, unë kam qenë thellësisht turp i mendimit të duan të jenë të bardhë, i shqetësuar cuditerisht me perceptimin tim tash vonë e pabarazisë racore dhe duke qenë në fund të biznesit të saj, kështu që unë cloaked atë në këtë dëshirë pazakontë për familjen time që të jetë, ndoshta për të shpjeguar vetë ekzistencën time amerikanizuar.

Fakti që asnjë si unë kishte ndodhur më parë, që unë kam qenë i pari i familjes sime të lindur në Amerikë dhe për këtë arsye brezi i parë që ishte Azisë dhe Amerikës ishte shumë e vetmuar e një identiteti të zënë. Tani duket më mirë, dhe ndjehem më shumë një ndjenjë të komunitetit, si unë kam shumë njerëz rreth meje të cilët kanë jetuar këtë jetë, këtë përvojë për të qenë i parë, por si një fëmijë, ishte një barrë. Ishte një siklet i paqartë dhe një krizë ekzistenciale. Kur ju nuk keni një shembull të asaj që të jetë ose që të jetë apo si të jetë nga ata që erdhën para jush, ju mendoni humbur. Me asnjë kontekst historik, ju mendoni si ju nuk kanë histori dhe nuk kontekstin. Kur ju keni për të shpik vetë, ajo ndihet fucked up, si ju jeni duke bërë atë gabim. Ashtu si ju dhe jetën tuaj janë të gjitha gabim dhe një gabim i madh.

Sepse unë nuk kishte asnjë theks dhe asnjë shpjegim të vërtetë për gjithnjë ime dhe të gjithë të personalitetit amerikan ende fytyrën misterioze të huaj, e vetmja zgjidhje për dilemën time etnike ishte që janë miratuar. E pra kjo shpjegon atë! Natyrisht unë do të marrë në të folurit dhe ritëm dhe besimin e një amerikan sepse kjo ishte ajo që ishte mësuar me mua në shtëpi. Unë kisha të drejtë të jetë një amerikan, sepse prindërit e mi kanë qenë. Kjo gjitha tingëllon çuditshëm Unë jam i sigurt - por mendoj për këtë - Unë kam lindur në 1960! Gara kishte kuptime të përcaktuara qartë dhe konotacione. Nëse ju dukej si kjo, ju dukej si kjo. Nëse ju dukej si kjo, ju dukej si kjo. Njerëzit rrallë devijuar nga pozitat e tyre, dhe kur e keni kryer, ajo shkaktoi shumë probleme. Ju nuk janë për t'u besuar, në qoftë se ju nuk mund të shpjegohet.

Babai im kishte shkuar në një sasi të madhe e telashe për të shpëtoj veten e tij theks Korean, aq shumë sa që në telefon me prindërit e tjerë, ata do të supozojmë se ai ishte i bardhë. Ai ishte me të vërtetë bindëse. Ndonjëherë kur flas me të në telefon tani, edhe unë mendoj se ai është e bardhë! Ai madje e shqipton "H" në "White". "H-bardhë". Kjo është me të vërtetë e bardhë!

Unë një herë e zuri gjumi gjatë në shtëpi një vajzë të bardhë dhe nëna e saj bëri thirrje për t'u siguruar se ishte ok, dhe pas një bisede të shkurtër, por tepër entuziast me babain tim ajo e varur në telefon dhe më shikoi me një buzëqeshje mbresëlënëse dhe kaq të çuditshme, lirohet dhe i tha " Unë nuk e di keni qenë miratuar! "dhe unë nuk them asgjë. Ajo dukej shumë miqësore dhe të ngrohtë pas kësaj, dhe unë ndjeva deshifrohet papritmas. Unë kam shkuar nga një pikëpyetje për një pikë çuditëse dhe unë nuk dua të kthehem kështu që unë vetëm le të saj mendoj se është miratuar për të gjithë gjatësinë e miqësisë sime me atë vajzë, e cila nuk zgjati aq gjatë gjithsesi.

Pyes veten në qoftë se këto vajza të reja kineze shikoni në prindërit e tyre të bardhë, këto çifte fantastike bujare të dashur unë e di që shkova gjitha mënyra për të Kinës në këto udhëtime të shtrenjta dhe të vështira dhe tmerrësisht unglamorous për të marrë ato dhe sjelljen e tyre në shtëpi për të ngritur ato si të tyre, dhe uroj ata ishin aziatike. A ato të më shohin dhe duan disi isha nëna e tyre? A ato të ndjehen të njëjtën weirdness kam bërë në lidhje me identitetin e vet e mia racor, kur isha duke u rritur? Shpresa ime është se ata nuk mendojnë asgjë në lidhje me të, dhe nuk e shikojnë prindërit e tyre si një garë ndryshe. Unë shpresoj që ata të shohin ato si i shoh - shembuj vetëm frikshëm të dashurisë së pastër dhe mirësi - mënyrën se si unë shikojnë prindërit e mi këto ditë, si ne shikojnë TV në shtrat tim. Babai im nuk ka mend yelling sa më shumë në TV tani. Ai është rritur në të donte ai. Sidomos kur ajo po vjen nga unë.


9 Komente. Add To The Mix ...

 1. Margaret, e lexuar këtë më bëri të ketë një nënqeshje të mirë, dhe si një sy të bardhë blu Polak, ju do të kishte qenë një vajzë e mirë. Vajza ime, gjysma polish / japanese, ajo do të ishte binjak i mirë për ju. Ajo pi duhan, pije, betohet dhe të tilla, dhe nuk ka punë e madhe për mua.
  Nëse ndonjëherë në Orlando, të ndaluar më nga. pushoni dhe të ketë një ditë të madhe. ;)

 2. Margaret, më kujtohet kur All American Girl erdhi në TV. Unë kam qenë i ngacmuar në mënyrë që një grua e re aziatike amerikane ishte ylli! I dashur se ishte All American Girl, sikur për të të treguar njerëzve se vajza në vendin fqinj mund të jetë ju ose me (gjysmë Japanese) kur në të vërtetë ne ishim, ne jemi! I dashur se si Margaret Kim ishte e bukur dhe sassy dhe pak rebele, nuk stereotipik studenti nerdly aziatike. I dashur atë aq shumë dhe të identifikohen me të në një kohë kur nuk kishte askush tjetër edhe nga distanca si unë në TV ose në filma. Nuk ka shembull. Nuk është kjo pic e një djalë të vogël duke prekur flokët e Presidentit Obama që po qarkullon në internet. Unë mendoj që ju ishin flokët e Obamës, lënë mua e di unë nuk ishte i vetëm dhe çdo gjë ishte e mundur. :)

 3. Margaret, faleminderit për vazhdimisht frymëzues mua që të jetë krenar për të cilët unë jam dhe të jenë të sigurt në qenien time. si një adoptuarit Korean-amerikan, i kishte një mom të bardhë dhe një baba kineze (imagjinoni se)! Megjithatë, duke u ngritur në Nebraska ishte një sfidë. i dëgjoj shumë nga pikat që ju të sjellë deri në artikullin tuaj. Unë kurrë nuk e ndjeu të ndryshme apo edhe në vendin e vet me familjen time, sepse i kishte më të mirë të të dy botëve, një anë Amerikan / bardhë me nënën time dhe një anë kineze / asian me baba im. edhe pse kam dëshirë unë e dinte më shumë mbi kulturën Korean; Unë jam me të vërtetë mirënjohës për prindërit e mi adoptues. çdo herë pas here dikush më pyet se si unë nuk mund të duan të dinë se kush janë prindërit e mi e lindjes janë / ishin, por ata nuk e ka ngritur mua, prindërit e mi e bëri. Thanks again për të gjithë ju të bëni për aziatike-amerikan, komunitetit GLBT! kur i merrni shpesh të gabuar për ju në publik, unë mund të marrë vetëm atë si një kompliment i madh!

 4. E pra, si një fëmijë të miratuar Korean amerikan, ajo është e çuditshme për të dëgjuar se dikush dëshiron ato janë miratuar. Unë mendoj minave nuk është historia normale e miratimit, megjithatë, unë dashur si një fëmijë prindërit e mi "të vërtetë" do të më gjejnë.

  Unë kam qenë një fëmijë dumpster dhe nuk kanë ide se kur është ditëlindjen time, që prindërit e mi janë, ku unë u lindur ... I përdorur për të uroj që dija kur ditëlindja ime e vërtetë ishte ... që të ketë dikë që feston atë moment, sepse ajo është koha e saktë që u sollën në këtë botë ... Unë vetëm mund të imagjinohet që dikush e di se shumë rreth meje. Miqtë e mi që të dini kohën e saktë të lindjes, spital dhe dhoma numër, në të cilën ata u sollën në këtë botë ... kjo më bën xheloz. Sigurisht, as për të përmendur faktin se horoscopes dhe pasuri tellers janë krejtësisht të padobishme për mua! Kam lexuar të gjitha horoscopes dhe të vini të cilën shenjë unë dua të jem atë ditë ... haha

  Fakti që babai im i miratuar është e bardhë dhe nëna ime është miratuar Japanese gjithashtu u sfiduar. Kur unë isha një fëmijë, miqtë e mi mendonin se japoneze dhe koreane Bardhë bëri ... duke qenë se unë kam qenë një nga dy Koreans në shkollë, të tjerë duke qenë motra ime miratuar.

  Nëna ime miratoi na quajtur shumë emra në mënyrë unike japoneze mënyrë që të mos ngjallte dyshimin e familjes së saj japoneze se ajo e miratuar vajza Korean. Të ketë dikush të jetë se turp i trashëgimisë sime më ka bërë tërësisht gatitu kulturën Korean. Unë kam ngrënë kurrë ushqimi Korean, unë e di japonisht, por nuk ka Korean ... dhe ka vizituar Japoninë, e di se unë definitivisht NUK përshtaten fizikisht me ta, si unë jam rreth gjysmë cm me e gjate dhe £ 150 më shumë se të gjithë atje ... kjo është pak çuditshme. Ndjehem si një i huaj.

  I përdorur për të imagjinohet prindërit e mi Koreane ishin në kërkim për mua ... se do të më çlirojë nga të weirdness dhe më tregoni të gjithë kjo ishte një gabim ... për fat të keq kjo nuk ndodhi kurrë.

  Unë jam gjithashtu jo një matematikë të Azisë, jo një kung fu aziatike, jo një aziatike dobët ... nuk të vërtetë të Azisë në të gjitha. Unë nuk mund të rreme një theks Asian nëse jeta ime varet nga ajo. Por, kur njerëzit shohin në mua ... ata presin mua që të jetë çdo gjë që unë nuk jam. Motra ime miratuar përshtatet ... ajo është e përkryer dobët aziatike. Është e çuditshme të mos ketë një grup për të identifikuar me të.

  I love faktin se ju dëshironi që të jetë e bardhë. SO DO I! Unë kam gjithmonë shaka se kur të merrni $ $ unë do të duhet një operacioni të më bëjnë një grua e bardhë. Atëherë unë mund vetëm të përshtatet në, si një tjetër të bardhë amerikan ... pritjet do të jetë aq shumë më e ulët. Unë mund të veshin bojë për vetulla pa kërkuar si një rakun 5 minuta pasi kam vënë atë në, pasi kam marrë një operacioni mbi qepallat e mia unë mund të jetë e shijshme ... dhe kjo do të jetë në rregull. Vajza aziatike janë menduar të jetë asgjë 5ft dhe peshojnë £ 100 njomje lagësht ... yeah, kështu që nuk më. Por, një 5ft 8in 180 £ grua e bardhë është krejtësisht normale ... një ditë ... një ditë .. edhe unë do të jetë si Michael Jackson dhe kanë kirurgji të jetë e bardhë.

  Duke u rritur nuk është lejuar për të parë asgjë, por lajme, tani unë jam një nga njerëzit më të painformuar në botë. Por, kur si një i rritur unë së pari të zbuluar, Margaret cho ... Unë kam qenë në ekstazë ... një tjetër aziatike amerikane që duket e ngjashme me mua dhe bisedimet si unë ... kjo më bëri të ndjehen si jo aq shumë për një të huaj.

  Ejani në Orlando, kështu që unë mund të takohen ju ... haha. Good luck dhe faleminderit për të gjitha të qeshurat!

 5. Ne adoptuar dy fëmijë të bukur me Down Syndrome. Ato janë gëzimi i jetës sonë. Isha aq i trishtuar për të parë që ju të vazhduar për të përdorur fjalën "vonoj" në televizionin kombëtar dhe të bëjë shaka e një grupi njerëzish që nuk mund të mbrojnë veten e tyre në mënyrë tipike.

 6. Me përsëri. Emri im është Lisa kryesohet, jo pasuruar. Kjo është vetëm me të vërtetë më bezdis, por unë jam në telefonin tim dhe nuk mund të kuptoj se si të fshirë dhe të iu përgjigjni komentin.
  Kjo është e gjitha.

Lini një Përgjigju