Mos harroni?

Mund ta imagjinoni një botë pa internet? Po, por vetëm për shkak se kam jetuar atë, dhe të jetë pa atë që kishte jetuar me të për një kohë të gjatë do të jetë i padurueshëm. I mbushur kohën para se me video me qira - jo DVD - VIDEOS! - Dhe e kishte shumë kartat e anëtarësimit nga qendrat e sa më shumë të hidhet si e Veriut Hollywood dhe Melrose Ave. Unë do të shikojnë filma me miqtë apo vetëm, të shkojnë jashtë për bare dhe tregon me informacion scribbled poshtë nga LA Weekly me bileta të blera dhe të paguar për me telefonata.

Telefonata ishin konstante, dhe unë kam qenë një vizitor i vonë për telefonat celularë, dhe nuk e kam marrë një të tillë për një kohë të gjatë dhe pastaj kur unë në fund mori atë unë pothuajse kurrë nuk e kthyer atë në ose përdorur atë, ai vetëm shembur rreth në fund të qese im. Unë e dija numrin e telefonit të gjithëve nga zemra, dhe unë do të jetë në gjendje të thërrasë miqtë e mi nga telefonat e gjithë bota me kartën time të quajtur.

Unë me të vërtetë biseduar në telefon një marrëveshje e madhe, mënyra më shumë se unë mund të mendoj edhe për tani, dhe unë nuk do ta konsideroj veten një person llafazan. Ne vetëm e bëri atë. Biseduar në telefon për atë që ne u do të bëjmë më vonë. Ne kemi bërë plane nga ajo që është shkruar në gazeta dhe përjavshmet pavarura.

Tregon sekrete ishin një gjë e rrallë sepse aty nuk ishte një mënyrë e në kohë për të shpërndarë informacionin. Ashtu si unë e di Princi ishte i famshëm për të bërë këto shfaqje të fshehta por unë kurrë nuk e kuptuar se si ai mori njerëzit që të vijnë. Kjo ishte para se Twitter dhe para se dikush ishte i lidhur në mënyrë të besueshme. Unë në fakt rezistuar duke qenë pjesë e të gjitha të tij edhe në fillim. Kur kam parë e dëgjuar e internetit kam menduar - "mirë që është e nuk do të zgjasë".

Faqet e internetit dhe email dukej si një trill, që do të shkojnë shpejt udhën e 12 inç disqe lazer dhe bare kokoshka gustator. Nuk ishte një gustator kokoshka Shoppe nëpër rrugë nga librari prindit tim që është hapur dhe mbyllur në atë kohë një të shkurtër unë kurrë madje shkoi brenda. Megjithatë, për shkak të internetit të gjitha këto gjëra kanë bëmë prijësa. Ju mund të urdhërojë ndonjë disk lazer apo Bourbon kripë karamel kokoshka online dhe ata do të ju dërgoj një konfirmim e-mail dhe një numër të përcjelljes dhe ju do të merrni atë vetëm pasi të keni harruar ju urdhëroi atë kështu që ajo do të jetë një trajtojnë mirë kur është fjala.

Ka pasur oxhaqet e revistave në të gjithë vendin. Kam pasur ato në grumbuj të mëdha me shkëlqim që mbledhura pluhurin dhe u bë tryeza defacto ku gota kafe dhe notepads dhe take do të jetojnë kur grumbujt bë i gjatë dhe mjaft i guximshëm. Sapo kam derdhur një gotë të tërë të shtypit francez e drejtë në krye të një prej shtyllave. Ishte derdhje më e madhe e karrierës sime derdhjen. Faqet e revistave rippled i lagësht dhe i deformuar i thatë dhe u kthye kafe dhe kur ditët ishin hotter dhomë ndjeu si kafe si sigurisht kurrë nuk kam pastruar atë ose hequr oxhaqet.

Jeta ime tani është duke jetuar kryesisht në internet, në qoftë se unë jam plotësisht i sinqertë dhe i vetëdijshëm dhe duke pranuar orë shpenzuar këtu përpara këtë ekran dhe krahasimin e tyre në orët e unë jam jashtë në botë - minus procesverbali duke kërkuar deri diçka në iphone tim dhe ju gjithashtu duhet të zbres në kohën që ju të përzënë vende duke përdorur GPS. Atëherë unë ndoshta duhet të japë informacione shpjeguese për kohën torturous lodhshme duke pritur për përgjigjet për tekstet dhe e-mail. E vetmja kohë që unë jam shkëputur do të jetë kur unë jam në gjumë, unë jam pa llogaritur vetëm në shtrat, sepse pa tel tim Kindle Fire është kurrë joaktiv unë nuk e kujdesit në qoftë se ajo kullon bateri, dhe madje edhe atëherë unë jam zakonisht ëndërroja të asaj që unë pa ose lexuar ose shkruar online.

Unë nuk jam i sigurt nëse jeta është më e mirë. Është sigurisht më i informuar, si më parë në qoftë se ju të kërkuar për të gjetur diçka nga ju kishte për të shkuar në një bibliotekë ose një librari dhe në të vërtetë të shkojnë të parë atë. Kur keni mësuar për diçka, ka pasur një thirrje për të kujtuar atë. Tani unë harroj çdo gjë rastësisht, sepse ajo gjithmonë mund të shikohet. Kjo është e drejtë atje në pëllëmbë të dorës sime.

4 Komente. Add To Mix ...

  1. Kjo është ku të qenë në Generation njëmijtë është e bukur. Unë kam lindur në '85, kështu që unë jam mjaft i vjetër për të kujtuar jetën e para të internetit dhe telefonave celularë, por të rinj të mjaftueshme për të përshtatur më herët.

  2. Më kujtohet në dyqan kryesor vid off Melrose - nuk ishte ajo Rocket? Përdoret për të kanë për të drejtuar e tyre gati çdo ditë kur unë isha duke punuar PA nga Paramount.

    M - ju e mbani mend atë që keni vepruar kur internet doli në publik në '94? Unë bëj. Ne ishim në të shtënat AAG Disney Studios!

    Edhe pse ne u përplas me njëri-tjetrin çdo disa vjet mbrapa në ditë, unë jam aq i kënaqur që ju keni qenë mbajtja e vërtetë për veten gjithë këtë kohë! Mënyrë që ju përdorni (dhe e kanë përdorur) neto dhe mediat sociale si mjete të karrierës, dhe jo vetëm si platforma për momente të pashpirt e kotësisë, është frymëzues për shumë njerëz brenda dhe jashtë qendër të vëmendjes.

    Rock në Mis Cho! Unë pres që të fuzhnjë tuaj të ardhshëm në zonën e Denver. Do të jetë i sigurt që të mos humbasë atë në këtë kohë!

  3. Më bën të mendoj kur telefonat pa tela mund out. Unë kam qenë gjithmonë në një telefon i lidhur me litar në të hapur ku e gjithë familja mund të dëgjonin. Përveç nëse unë nxorrën në telefon në banjo për një bit më shumë intimitet. Ajo është e mirë që të ketë informacion në majë të gishtave e mia, por unë nuk e mbaj mend sa më shumë sepse si ju e drejtë atje saj dhe në gjendje për të shikuar deri.

Lini një Përgjigju