Shijoni Linsanity

Nëse ka pasur një enë e hapur e "Shijoni Lin-mendje e shëndoshë ', e racore lin-ndjeshme shije akullore nga Ben dhe Jerry-së, e drejtë para meje, unë do të kishte qenë i ofenduar, por unë ende do të donte të provoni . Unë bëj si një përzierje vanilje-lychee, kjo është lloj i Euroazisë apo Afrikë me anë të Azisë. Është mjaft ekzotike. Ka pasur edhe copa pasuri cookie në përzierje, i cili në të vërtetë duket lloj i bruto, pasi ato janë shumë prej limoni dhe ndenjur në përgjithësi, përveç nëse ata janë jashtëzakonisht të freskët, e cila është e rrallë për shkak se janë punë intensive me mesazhin dhe çdo gjë. Ata kanë tendencë për të marrë bërë dhe të ulen përreth dhe për këtë ata janë bërë për t'u ulur rreth.

A është një cookie pasuri ende një kur ajo i mungon pasuri?

A kishte pak mesazhe të fshehta në shpikje i butë?

"Pamjen tuaj i papritur do të bëjë të gjithë për një çast racist por jo në një mënyrë krejtësisht të pakëndshme, pasi ndonjëherë ata do të kenë desserts."

Çfarë një mënyrë të çuditshme për të ekspozuar stereotipeve - përmes akullore. Kjo është tërësisht i ri. Unë pajtohem se aromë duhet të ndërpritet për cilësinë zvogëluese ajo korniza Objekti asian amerikan dhe historinë dhe kulturën në, si ajo na Parëndësishme dhe na tregon që të jetë thjesht e aftë të ushqimit takeout dhe jo një pikëpamje politike, por edhe unë mendoj se fortune cookie-t nuk janë të shijshme. Ata kanë potencial, por ajo realizohet rrallë.

Pasi kur isha fëmijë unë është marrë nga murgeshat në një fabrikë cookie pasuri. Unë duhet të ketë qenë pesë, dhe në kujdesin e grave që kishin të gjithë të zezë me përjashtim të njërës që kishin të gjithë të bardhë, dhe ata ishin të zënë, por nuk do të thotë në mënyrën e kam dëgjuar shumë flasin e murgeshave. Mendova se ata dukeshin mjaft dhe unë veten për flokët e tyre. Cookies pasuri popped off line kuvendit, kafe e artë dhe të përsosur, duke mbushur ajrin me një parfum me sheqer qëlloj. I theu dhe e hodhi larg nga robëria, duke qenë i paaftë akoma për të lexuar, dhe gobbled poshtë shards në gëzim. Unë hëngra një numër prej tyre, duke u përpjekur për të kapur magjinë e kafshimit të parë. Edhe si një preschooler, unë po ndiqte dragoin.

Në vitet më vonë unë kurrë nuk do të gjeni se shije përsëri, dhe prindërit e mi rrallë mori pjesë prej tyre, si cookies pasuri ul inerte dhe plastike përfundoi në një grumbull gurësh të holla pas darke në restorante kineze. Prindërit e mi nuk u kujdes atë që thanë ata brenda. Ata ishin shumë të lodhur nga puna dhe të kërkuar për të shkuar në shtrat. Ata mezi fliste kur ata hëngrën dhe u ngrit gati para se kontrollet u hodhën poshtë në tryezë. Ata do të paguajnë në sportel dhe babai im do të largohet nga i pari i shpejtë poshtë në rrugë në këmbët e tij të gjata. Unë mendoj se këshilla e mbetur ishin proporcionalisht shumë të vogla dhe ata donin të dal para mospërputhje u vënë re.

Kjo është ajo që fortune cookie-t do të thotë për mua. Njerëz të lodhur që jetojnë përtej mundësive të tyre pa e sistemeve mbështetëse të familjes së zgjeruar, duke u përpjekur për të mbajtur lart dhe nganjëherë dështojnë, si bateri humbur ngarkuar e tyre pa shitore të prizë në.

Ndoshta mendimi Ben dhe Jerry e kjo aromë ishte e bukur dhe disi i një haraç, si fortune cookie-t do të thotë diçka të ndryshme për ta. Nuk ka ushqim super i madh kinez takeout në Vermont - një detaj I mbajtur për një vizitë unë paguar atje një herë në zyrat e fushatës të Howard Dean, atëherë vetëm fillimi kandidojë e tij presidenciale. Ushqim kinez është një prelud i mirë për akullore, kripë balancues yndyrë ëmbël.

Unë të fillojnë të mendojnë për njerëzit nuk do të thotë që të jetë racist por mungon gjuhën për të folur në lidhje aziatike amerikanëve, na ka duruar padukshmëri për kaq shumë kohë, ata thjesht nuk e di se çfarë të them. Ata nuk e dinë se si të flasin për ne, përtej menutë restorant ku ju të rendit nga ana e jo numrin e emrit të gjellë sa që është shumë e vështirë të shprehem, sepse ata nuk kanë pasur për të. Është e egërsuar por në të njëjtën kohë e pritur. Është e vështirë për të marrë, por unë do të marrë atë mbi jo-ekzistencës.

Dhe më jep Phish ushqim çdo kohë.


9 Komente. Add To Mix ...

 1. imagjinoni nëse të gjithë i muzeve në botë ishin të mbushura me piktura nga numri - unë nuk jam duke thënë se kodi binar nuk e ka fucked gjërat, por imagjinoni të gjitha këto pikturat e mbushur me pikë të kësaj bote gjilpërë dhe parametrat e kufizuara të numrave - tani , që do të jetë një paradigmë të re. Unë e kam parë atë - nuk ka falë. kanë një ditë të mrekullueshëm - frymë - dhe LIVE. kështu endearingly, amusingly bukur dhe vend më.

 2. Në 1964 një mik na mori për të parë një fabrikë cookie pasuri në San Francisko, shumë gjasa këtë një:

  http://www.sanfranciscochinatown.com/attractions/ggfortunecookie.html

  Ju mund të shikoni në të, nga një rrugicë mes Grant dhe Stockton, dhe shoh një grua duke marrë qarqet e brumë pjekur nga transportues furrë rrip dhe dele e tyre mbi shufra çeliku në cookies pasuri. Ne shikuar për disa kohë, një tjetër mister i universit unraveled.

 3. Them se e gjithë kjo nuk bother mua në vetvete, por çfarë pengon mua është nivelet e ndryshme të ndjeshmërisë shfaqur në drejtim të racave të ndryshme. Unë do të thotë, në qoftë se Ben dhe Jerry-së i kishte vënë pjesë të, të themi, skuqur * pule në një akullore për të nderuar dikë që është African American unë nuk mendoj se ne do të dëgjojmë ndonjëherë në fund të tij. Dhe asnjë burim lajm rrjedhë do të kandidojë ndonjëherë titujt si: "është bërë shoqëri shumë dhe shumë e ndjeshme me racën?"

  * Vetëm duke injoruar për një të dytë që pulë e pjekur në akullore do të ishte e neveritshme.

 4. Unë vetëm dua të them se unë me të vërtetë gëzuar lexuar këtë blog. Ajo ishte shkruar bukur.

  Më shumë se mesazhet tuaja për tatuazhet, rroba apo motoçikletave I pëlqen të lexuar postimet tuaja në lidhje me të kuptuarit kulturën tuaj (dhe kulturën aziatike në përgjithësi) dhe fenomenin e "Linsanity", e cila unë mendoj se është qesharake (nuk minimizuar talentin Jeremy Lin-së në gjykatë BB ). Unë mendoj se kam mësuar diçka të re sot!

 5. Racizmi pa qëllim është një problem i vështirë. Unë kam qenë e mbushur me të gjitha llojet e nocioneve qesharake rreth racave, që nga fëmijëria. Unë shpesh e gjej veten duke qenë pa qëllim racist. Deri sa është vënë në dukje për mua, unë jam shpesh i pavëmendshëm për këtë. Unë mendoj se zgjidhja më e mirë është për të trajtuar çdo individ si një individ në vend të një race. Por unë gjej dallimet kulturore që të jetë interesante dhe unë dua diversitetin e formë njerëzore. Të theksoj se jashtë nuk është domosdoshmërisht racist. Për mua, racizmi poshtëron dhe dhemb. Është e vërtetë se njerëzit e bardhë janë në errësirë ​​pjesën më të madhe të kohës. Na edukuar. Unë jam i hapur për të qenë të arsimuar. Pastaj superioritet faux është më pak të shpeshta. Ky problem pengon komunikimin. Shumë herë unë kam heshtur; por unë nuk ishte i sigurt se çfarë unë kam për të të thënë ishte e përshtatshme. Ne mund të mësojmë nga gabimet tona, dhe të kuptojnë se çfarë është e përshtatshme dhe lloj.

 6. Unë dua kontrastin tuaj në mes fatit cookiet si një / simbol i lehtë i papërshtatshëm pf aziatike kep, dhe cookies pasuri e vërtetë si ju dhe familja juaj i vërtetë aziatik përjetuar ato në jetën reale.

  Zonjusha Margaret, unë vetëm dua të them se unë kam qenë një tifoz që nga "unë jam ai që unë dua", por ajo ishte vetëm pak muaj më parë se unë filloi duke lexuar blogun tuaj, dhe unë e kam kuptuar më në fund se në Përveç kësaj për të qenë një komedian i madh, aktor, dhe aktivist, ju jeni një shkrimtar fantastike. A me të vërtetë i fuqishëm, i fortë, shkrimtar inteligjent. Ju vetëm i mbajnë bëhet më mirë. :)

 7. Para së gjithash, amen mbi Ushqimin Phish !! Ajo nuk ka marrë shumë më mirë se kaq. :)

  Së dyti, mendja ime është se kjo nuk është një krem ​​të paketuara akull, por është vetëm duke u shitur në një Scoop Shop në Harvard, ku Jeremy Lin shkoi në shkollë. Fillimisht lychee-vanilje akull krem ​​u shërbyer me copa pasuri cookie në anën, që do të përdoret si një lugë për të lugë e madhe me akullore me. Cookies, megjithatë, e kanë dëshmuar të dobët dhe i lagur, dhe kështu ata u zëvendësuan me copa gjepura kon.

  Tani QE tingëllon e këndshme për mua. Unë dua gjepura kon, dhe unë dua lychee ... Unë nuk e kujdesit që është menduar të jetë "nderimi".

 8. Përshëndetje Margaret -

  Komenti im nuk ka lidhje me shkrimin tuaj, e cila është e mahnitshme, por për fat të keq unë nuk jam i mprehtë as Insightful mjaftueshme për të shtuar në diskutim.

  Unë vetëm dua të them unë me të vërtetë të dua dhe punën tuaj. My Cho-varësia filloi kur unë isha 14 dhe pashë 'Revolucioni' në IFC, TV im u kthye poshtë aq i ulët sa të jetë e mundur për të shmangur zbulimin nga jashtëzakonisht konservatore nëna e Zotit tim të Dëshmitarëve. Unë jam 23 tani dhe unë vetëm kohët e fundit filloi të lexuar blogun tuaj. Ju jeni aq i talentuar - ajo duhet të jetë fizikisht e pamundur për një person të vetëm që të jetë aq i talentuar sa ju jeni.

  Fjalët dhe përvojat tuaja me të vërtetë të lidheni me mua. Watching stand up tuaj dhe duke lexuar blogun tuaj është e vetmja kohë që unë nuk do të ndjehen aq të vetëm.

  Unë do të thotë e gjithë kjo në mënyrën më pak të mërzitur të mundshme. Unë jam vetëm Starstruck në mendimin që ju mund të lexoni këtë. Ne duhet të jetë krejtësisht pals stilolaps. Kjo sooooo nuk është i mërzitur ose.

 9. Gratë aziatike amerikane kanë një kohë të vështirë mbiçmuese shtrirjen e plotë të arritura Jeremy Lin-it. Ju me të vërtetë duhet të jetë një mashkull Azi amerikan (veçanërisht një aziatike amerikan atlet mashkull) që me të vërtetë kuptojnë se çfarë ai ka kaluar nëpër.

Lini një Përgjigju