Nosebleeding

Kur unë isha një vajzë e vogël, kam pasur një problem me nosebleeds. Kjo nuk ishte e mjaftueshme që unë tashmë dorëcung shoqërore, duke qenë i pazakontë dhe gjysmë i egër dhe creepily i hollë dhe i një lloj peshku me salcë aksioneve superimmigrant se edhe duke u lindur këtu kishte asnjë efekt mbi, unë gjithashtu kam për të pa kursim rrjedh gjak nga hunda ime pa paralajmërim ose arsye, bloodying poliestër dore-me-ngritje dhe dresses nëna ime e bëri dhe Beretat portokalli që më bënë të duken si një kungull dhe buster ngjyrë kafe të vogla dekorative këpucë dhe tavolinë të vogël / kombinime karrige dhe palestra që jeton në xhungël dhe ngjyrë kafe i mbuluar qese letre librave shkollore dhe madje edhe të tjera fëmijë (!).

Tani e kuptoj se ishte sepse edhe atëherë sinuset e mi ishin të thatë dhe të lodhur dhe të përflakur nga shuma monstruoze e pluhurit unë do të thithim në në vazhdimisht në ndërtim e sipër faqen e shtëpisë sime stërgjyshore, por mjekët në vitet '70 nuk ka të vërtetë të mendojnë për Rreziqet e pluhurit, dhe ne kishim të holla të kufizuar për vizita zyra dhe mjekim parandalues. Nuk do të ishte deri sa unë kam qenë edhe në moshën e rritur time se unë do të zbuloni tenxhere Neti dhe sinu-pulsin dhe inhalers dhe steroid hundës dhe loratadine bekuar dhe të zhvillojnë një marrëdhënie të pasionuar dashuri-urrejtje me prednisone.

Kështu që për shumicën e viteve të mia formues, unë vetëm gjak nga fytyra ime ndyrë. Unë mund të them, kur ajo ishte duke filluar, me peni bakër rrjedh itchy që do të fillojë poshtë e pasme të fytin tim të parë. Unë mund të shijojë atë dhe unë mund erë atë dhe e dija se po ndodhte përsëri dhe unë nuk mund të bëjë asgjë për ta ndaluar atë. Unë me optimizëm do të përpiqet të vetëm anim kokën prapa dhe do të lejojë të gjakut për të vetëm të rrjedhës së pandërprerë poshtë fytin tim, dhe në qoftë se kam shikuar në pasqyrë unë mund të shoh përsëri goja ime mbushur me të kuqe, kafe ime gjuha nga pështymë përzierje me të . vizioni im ishte mjaft e mirë atëherë që unë mund të shoh mpiksjen e zhvilluar dhe të kaloj thickly poshtë në fyt tim, dhe unë i gëlltiti me padurim, nuk duan askënd që të kanë dëshmuar edhe një herë masat e mia përgjakshme lagësht e peshqir letre shkollë fillore, e cila kishte një cilësi aq të përafërt se në qoftë se ju shpërtheu hundën mbi ta, ata do të marrin të tërë fytyrën tuaj jashtë me të.

Ka pasur edhe opsioni i vënë topa pambuku up hundë shumë, por këto ishin si të padobishme si tampona pakta të rregullta, si unë do të vij për të gjetur si një adoleshent. Unë rrjedh gjak nga trupit tim të vështirë, çfarëdo vrimë ajo ndodh të jetë. Ndoshta sepse unë jam më i gjallë se gjithë të tjerët.

Nëna ime qau në lidhje me të dhe mësuesit ishin të shqetësuar, por jo të gjithë që i shqetësuar sepse atëherë lëngjet trupore nuk ishin si atomically tabu si ata janë tani dhe kështu që ishte më pak e një Biohazard dhe më shumë një bio-sherr dhe më në fund mjeku i tha se kjo ishte për shkak të çokollatë, e cila ishte e çuditshme sepse si fëmijë unë mezi konsumuar atë, por kufizimi nga ajo që do të bëhet ushqimi im i preferuar i të gjithë vulosur përkushtimin tim për të. se si mund të ekstrakt shijshme nga një fasule të lavdishme, të përziera me qumësht dhe sheqer dhe arra dhe caramels dhe toffees dhe çfarëdo tjetër bëj substancë fantastik kërdi të tillë në flegrat e hundës sime? Ajo dukej e pamundur dhe e tmerrshme dhe kur unë u tha për herë të parë unë ishte e ndaluar për të ngrënë çokollatë Unë nuk mund të besoj atë.

Unë do të qëndroj jashtë një dyqan karamele për një bllok nga shkolla në anën tjetër të një ndërprerje ogurzi ku një vajzë të vjetër nga shkolla ime kishte qenë vrarë në një aksident me makinë. Ishte një kalim rrugw me vizatë bardha pamatur pa sinjal 'stop' dhe shikimit të dobët me shkurre në rrugë që ishin pikërisht një lartësi 10 vjeçar vajzë dhe kështu ai ishte një kurth shumë e vërtetë vdekje për këmbësorët nën moshë. Megjithatë, unë do ta bëj atë udhëtim e rrezikshme të paktën një herë në ditë kështu që unë mund të shikoni në shumëllojshmëri gjithnjë në ndryshim sezonal të çokollata. Në pranverë nuk do të jetë e Shën Valentinit, të zemrës në formë kuti të mëdha të mbushura me asortimenteve ëmbël për të dashuruar e reja dhe të vjetra dhe të vetmuar harruar që unë të dyshuar do të ketë organet kadifeje prej pelushi mbuluar me njolla për veten e tyre, dhe pastaj yndyrë petë mbuluar vezë dhe bunnies uritur për Pashkë. në dimër nuk do të ketë shkrimet çokollatë apo yuletide shkrimet dhe çokollatë të veshura burra kek me xhenxhefil. Unë do të ngul sytë në ëmbëlsirat ndaluara në dritare, leering në candies përmes qelqit uruar unë mund të bisedoni me çokollata në një telefon, si unë ishte e vonuar për një vizitë bashkëshortore ende nuk kishte fat me procesin e apelimit.

Të çokollata e bardhë nëna ime më bleu si një lloj i apologia ishin unimpressive. Nuk kishte asgjë për ta. Unë ndjeva asnjë pasion për sheqer shpëlarë depo. ai ishte i pajetë dhe i zymtë dhe e pakuptimtë për mua. ajo nuk ishte e çokollatë aq sa unë ishte i shqetësuar. Ajo nuk e mbush gojën time dëshirojnë me kënaqësi të thellë dhe ngopje. Ëmbëlsi ishte bosh dhe i butë, mezi arsyetojnë titullin e 'çokollatë' në të gjitha në moniker saj. Unë ende mendoj çokollatë e bardhë është e dëngla, edhe pse unë tani e pranojnë se ajo mund të ketë saj (rrallë) meritat, posaçërisht nëse kombinohet me një lloj të zhardhok këpurdhash, ose të përdoren në një salcë, por në përgjithësi, unë jam ende i martuar me sende të vështirë, çokollatë e errët, me një përmbajtje kakao prej mbi 85% - vërtet unë jam hardcore.

Duke marrë larg çokollatë si një fëmijë nuk u kuruar mua e nosebleeds të mia, të cilat përfundimisht venitur si kam marrë më të vjetër dhe ndryshoi shkolla dhe filloi të keni miq dhe notat e këqija, por ajo ka bërë më të varur në stuff, dhe kohët e fundit unë prokuruar një bar i 99% - një gjë e rrallë Lindt, me pothuajse asnjë prerje të sheqerit me të, praktikisht unstepped në, si e vështirë të bardhë ose porcelani të bardhë apo akull apo atë lloj tymi-gjendje Metodologjia kristal që i bën njerëzit të çmendem dhe të humbur dhëmbët e tyre. 99% shijuar tamam si nga fillimi i nosebleeds e rinisë sime. Shko shifër.

9 Komente. Add To Mix ...

 1. Unë jam Korean dhe kishte nosebleeds si që gjatë gjithë kohës. wtf

  Dallimi i vetëm është, unë dua çokollatë të bardhë.

 2. Unë ende kanë të njëjtin problem, por unë jam më i ri se ju, kështu që njerëzit ishin kthyer më shumë për marrjen e HIV apo diçka. Pra, të gjithë me shkollë të mesme, unë do të marr gjak nga hunda e mia për një herë në javë, dhe kanë për të shkuar në infermiere dhe ulem në një stol në qoshe pranë bin biohazard dhe hedh indet përdorura në atje dhe pastaj pastroj duart e mia dhe të përballet me poshtë. Ajo ishte si unë ishte majmun në shpërthim.

 3. Leximi kjo më bëri të mendoj për fëmijërinë time. Unë kam qenë shumë e shumë në kundërshtim me trupin tim, unë nuk e pëlqen asgjë për këtë. Problemi im kryesor në klasat e para dhe të dyta u pooping në pantallona tim. Ajo do të ndodhin pa paralajmërim, dhe unë kam qenë absolutisht mortified. Unë u ngacmohem gati se për vite më pas. Edhe tani, sa herë që unë ndiej diçka për të ndodhë që unë trullos dhe të duhet për të marrë në një banjo menjëherë, edhe pse unë nuk kam pasur ndonjë aksidente që kur unë isha një fëmijë. Unë kam qenë edhe shumë e hollë, dhe që kurrë nuk shkoi larg. Unë kisha nosebleeds që unë injoruar. Sigurisht, për një djalë, ai ishte krejtësisht i ftohtë. Ju mund të imagjinoni ju jeni një ushtar dhe kishte marrë plagosur. Unë ende e kujtoj atë shije të përmendur. Në të vërtetë gjaku nuk ka shije gjysmë i keq, një i kripur pak. Unë do të duan vetëm për të pirë të mi, edhe pse. Unë mund të mbani mend duke luajtur dhe pastaj papritmas për asnjë arsye, vjen për të vjellë. Unë nuk u ndjeva i sëmurë, dhe vetëm do të kthehem për të luajtur. Ajo pati të ardhura bruto krejtësisht jashtë fëmijët e tjerë. Ata mendova se ishte goxha e çuditshme gjithsesi, kështu që kjo ishte vetëm një shembull tjetër.
  Unë nuk jam duke menduar për të ngrënë një shumë çokollatë për shkak të përmbajtje yndyrë, por unë ende dua çokollatë e errët. Kjo më jep të njëjtin nxitojnë si kafe e zezë. Ajo ndjehet thelbin. Do të doja të provoni çokollatë pothuajse e pastër e errët ju ka shkruajtur rreth. Ndoshta unë mund të gjeni dikë që të lidh mua me disa.

 4. Çokollatë të bardhë në të vërtetë nuk ka coco në të në të gjitha. Unë isha shumë i pikëlluar gjetur se në shkollën e kuzhinës. E njëjta gjë me ekspres mos pasur sa më shumë kafeinë si një filxhan kafe.

  Marketingut Stupid.

 5. Saj si ne jetojmë një jetë të pazakontë paralel. Unë mendoj se unë jam cho bizarro! Kam vuajtur nga nosebleeds kronike kur isha shumë i ri. Unë kurrë nuk e dinte se kur apo ku ajo do të ndodhë, por ajo gjithmonë do të ndodhë në momentin më të pakohë. Më kujtohet një rrjedh gjak veçanërisht e keqe në korridor në rrugën për në kafene - duhet të ketë qenë klasa 5 - kur disa i rritur më dorëzuan një peshqir të lagur letër kur ata e panë gjakderdhje tim hundë, dhe ujë në peshqir bërë gjak të përhapet më shpejt , e cila më bëri të mendoj unë u gjakderdhje më keq se unë kam qenë ... ju mund ta imagjinoni gjendje histerike e një grader nelly homoseksual 5 ... Ahhhh! I duruar mjekun pasi mjeku poking rreth brenda hundës sime dhe deri në sinuseve e mi, të djegurit kimike e enëve të gjakut në hundë tim, dhe trajtimet tjera zbavitëse. Çfarë ata nuk e marrin në konsideratë ishte se unë do të lëvizë nga një zonë relativisht të thatë e Midwest në klimë të lagësht e Floridës, e cila do të sigurojë një lehtësim, dhe përfundimisht rritet nga ajo. Unë ende panik pak kur hundë ime tickles ose shkon, dhe unë nuk kanë një gjak nga hundët nga koha në kohë, dhe edhe pse unë nuk e le t'ia dëgjojë atë, që pak djalë nelly është ende një aksident nervor në brendësi! =)

 6. I përdorur për të vuajnë nosebleeds si një fatkeqësi dhe në të tridhjetat e mia kur unë u diagnostikua me një alergji të rënda ndaj tymit të duhanit - Unë nuk pi duhan, por u ekspozuar ndaj tij kudo. Kam pasur një operacioni për të hequr inde mbresë nga pasazhet e mia sinus dhe nosebleeds u ndal për një kohë të gjatë (kjo ishte edhe rreth kohës që vendet e punës të ndaluar pirjen e duhanit).

  Por pastaj kam filluar të vijnë jashtë në bruises dhe ciklet menstruale të mia u bë e tmerrshme. Testimi zbuloi - ju mendoi ai - një alergji çokollatë. Unë u përpoq për të mohuar atë në fillim, por në fund ajo u bë mjaft e qartë dhe unë kam pasur për të dhënë atë.

  I përdorur për të provuar veten një herë në vit duke u përpjekur atë, duke menduar ndoshta trupi im kishte shëruar sa duhet por jo, unë nuk mund të hani atë në të gjitha për shkak të dhimbje dhe gjakderdhje.

  Trupat tanë janë të tilla gjëra të çuditshme dhe të mahnitshme!

 7. JU CHOCOLATE.

  Kjo mund të jetë hyrje tuaj më të mirë akoma. XO DASHURIA JU gurl! Shihemi në Cleveland, OH mbi 10/5/1/2!

Lini një Përgjigju