I mbuluar

Më në fund mori duart e mia në dokumentarin e mrekullueshme Beverly Yuen Thompson për gratë tattooed rëndë, "e mbuluar", dhe unë ishte aq i ngacmuar. Është një film fantastik dhe ajo kishte rezonancë të veçantë për mua sepse ajo paraqiti mjaft disa gra asian duke folur për përvojat e tyre dhe veçanërisht e fokusuar në reagimet e prindërve të tyre.

Prindërit e mi kanë qenë të përgatitur për tatuazhet e mia që kur kam qenë 12 vjeç, kur punonjësit e babait tim me dije se ai më lejoni të merrni tattooed sepse atëherë unë mund të bëjë disa miq. Që ka mbetur gjithmonë me mua. merrni tattooed, merrni miqtë dhe kjo ka qenë gjë truest, sepse shumë nga miqtë e mi janë artistët tatuazh dhe njerëz rëndë tattooed. ajo ishte turma e drejtë për mua.

Familja ime është që të dy shumë të pranuar nga artwork tim dhe i kujdesshëm i saj në të njëjtën kohë. Ata e dinë se ajo është diçka që është e vërtetë dhe e rëndësishme për mua, por ata humbasin mua si isha. Ata e dinë se nuk mund të kontrollojë mua, dhe ata dëshirojnë ata mund. Unë nuk e fajësojnë ata. Unë kam dëshirë mund të kontrollojë edhe mua.

Unë dua gratë e tatuazheve, ndoshta për shkak se ata janë të pakontrollueshme, ata janë vetë në pikën e tërhequr simbolet e fuqisë së tyre në lëkurën e tyre. Flisni për owning trupin tuaj, duke qenë në trupin tuaj, duke pretenduar veten. Unë e dua atë. Kur bota po zien mbi nëse gratë duhet të keni një zgjedhje apo jo kur është fjala për trupat e tyre, duke u tattooed është një nga zgjedhjet më të dukshme të gjitha.

Unë të gjeni se unë merrni më të ngacmimin ku njerëzit ndjehen të pronarit mbi trupat e grave. Në jug të Francës, ka një dashuri të madhe për gratë se është e pamohueshme, por se dashuria vjen me një çmim. Kur ju nuk janë konform me stereotipin e asaj që e bën gratë të dashur atje, ju janë të vetmuar në tallja dhe ankesës, ose në një mënyrë të lehtë, me kureshtje dhe admirim të mahnitur e të tjerëve, të cilat pa marrë parasysh se çfarë ajo vjen jashtë si, ju jeni duke qenë i gjykuar dhe shpesh preku dhe gjithmonë, hassled gjithmonë.

Në pjesën më të madhe të botës, gratë shihen si hapësirë ​​publike, në shkallë të ndryshme, dhe më shumë se të vendosni se hapësira është vetë tuaj, më të dukshëm duke u tattooed, ajo dërgon një alarm që marrëveshje të heshtur është duke u shkelur dhe ju nënshtrohen opinionet dhe reagimet ndonjëherë e dhunshme të atyre që e konsiderojnë veten kujdestarët e tha hapësirës publike.

Kjo është diçka që unë kam mësuar të merren me të, por shpesh edhe i saj përse unë të mbuluar, sepse unë nuk gjithmonë duan të flasin për vendimin tim për t'u tattooed. Unë nuk duhet të përgjigjen për lëkurën time. Lëkura ime është shtëpi e shpirtit tim-së, dhe unë do të dekoroj atë si unë ju lutem. Unë nuk kam nevojë për të ndarë atë me të gjithë, si është ndërtuar ky vend vetëm për mua. Duke pasur të përgjigjen për atë apo të shpjegojë atë sidomos për të huajt është e pakëndshme, nuk në çdo rrethanë, si njerëzit mund të jetë e bukur dhe për kompliment, si dhe, por unë nuk e vlerësoj duke u vlerësuar, e cila është ndoshta jo reale si unë prerë mjaft bella figura jo rëndësi se ku shkoj dhe çfarë bëj unë, shkëlqim tim në dëshmi nëse kam tatuazhet e mia në ekran apo jo.

Film Beverly-së më foli thellë jo vetëm për shkak të frustrimit që unë të ndjehen por edhe për dashurinë e thellë që kam për artistët femra tatuazh - të cilët unë ndjehen të ngjashme me ato femra që po punojnë dhe të lulëzuar në atë që ka qenë tradicionalisht konsiderohet profesion e një njeriu. Ajo është vetëm e njëjtë në komedi, kështu që ne jemi motrat e sigurt. Unë kam dashur gjatë Vyvyn Lazonga shumë kështu që është e madhe për të parë të saj këtu.

Unë shpresoj se unë shoh gratë më tattooed duke folur për atë që e saj si të jetë që ata janë. Unë shpresoj se ne mund të marrë së bashku dhe të gëzohemi në dashurinë tonë për artin dhe veten dhe argëtohem në rebelim. Është vetëm aq ndyrë e madhe.

Gjej postimet e tjera rreth Blog dhe tagged .

7 Komente. Add To Mix ...

 1. Unë mendoj se një nga gjërat interesante që njerëzit shpesh marrë për të dhënë është jeta dhe interesat e popullit rrugët paralele të marrë, veçanërisht nëse ju jeni duke tattooed. Ashtu si duke u tattooed shpesh çon në të paturit miq me tatuazhet apo duke qenë në një fushë krijuese / profesion.

  Ndonjëherë unë të gjeni se shumë e kufizuar. Duhet pranuar, në një pikë në jetën time, kam menduar kam kërkuar të jetë një artistë tatuazh. Por pastaj kuptova se unë kisha punuar mjaft e vështirë për arsimin tim se unë duhet të shoh atë që unë mund të bëj dhe ku unë mund të shkoj me atë. Plus kam menduar që, duke kufizuar veten në ato llojet e qarqeve mik / / të interesit shoqëror, jeta është shumë e kufizuar.

  Nuk do të thotë se unë nuk kam shumë miq tattooed dhe të njohurit. Dhe unë bëj dashuri me një grua tattooed. Por ka diçka për të thënë për diversitetin. Jo vetëm në aspektin e gjinisë / orientimit / seksualitetit dhe të shprehjes me tatuazhet dhe gjësend, por në të përqafuar të gjitha përvojat e jetës. Kjo nuk është gjithmonë e lehtë, edhe pse. Si organizatori shkencore të përmbajtjes për një drogë kardiovaskulare për një kompani të madhe amerikane farmaceutike, unë gjej unë jam personi i vetëm rëndë tattooed femër shkencor unë kam hasur ndonjëherë në med botë agjenci ed. Unë në fakt dëshiroj ka pasur më shumë gra tattooed në fushën time. Nuk ka asgjë të keqe me të qenit një budalla dhe ne kemi nevojë për më shumë përfaqësim jashtë fushës krijuese!

 2. Faleminderit për rekomandimin - Filmi është në dispozicion në shikimin Amazon çastit.

  Unë u bë shumë i interesuar në tattooes disa vite më parë, por kurrë nuk u vendos. Unë respektoj artform dhe aftësi lidhur me të edhe pse shumë.

  Duke qenë Binjakët, mendjen dhe interesat e mia janë shumë të kalimtare që të duan të përhershme diçka ngjyrë në trupin tim.

  Unë mund të shoh se si njerëzit mund të bëhen të varur në gjilpërë nëse kjo është një mprehtë apo tatuazh dhe kjo është vetëm një tjetër varësisë si pazar apo ushqim për njerëzit që të përballoj.

 3. Unë u goditur nga ajo që keni thënë në lidhje me organet e grave kishte pronën publike. Reagimi i përgjithshëm shpesh të qenit "si mund ata e bëjnë që në trupin e tyre?" Por njerëzit nuk janë të imunizuar nga ky lloj diskriminimi si. Në përgjithësi një njeri i cili është tattooed konsiderohet si një ish-i dënuar apo një biker, apo ndoshta një muzikant rok. Është më mirë këtu në San Francisko, por në Midwest ku jam rritur një tatuazh do të thotë se ju jeni një kriminel për sigurt. Paragjykimi shtrihet në çdo lloj stolitë e trupit. Unë e kam parë clip ku ju përmend se Playboy nuk pranon gratë e tatuazheve. Vidë Playboy, që revista përdoret për të jetë e mirë, përsëri në të pesëdhjetat, vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë, por jo më. Unë më parë do të shoh një revistë të re që feston të gjitha format e seksualitetit, dhe nuk është frikë për të gjithë ne të nxjerr në një drejtim të ri, i cili nderon të gjitha organet dhe atë që ne të zgjedhin për të bërë me trupin tonë. Ju nuk jeni një artist zakonshme, ju jeni në hap me kohën, kështu që pse të jetë në një revistë rrjedhë? Krijo revistën tuaj!

 4. I lumtur që të jetë në film dhe të jetë një mik dhe tatuazh artist i Beverly Yuen Thompson. Kjo grua ishte i detyruar dhe i vendosur për të bërë një film që njihet gra në industrinë tatuazh. Unë nuk jam i sigurt se çfarë motivimi i saj ishte në atë kohë, ose nëse nuk është në ishte vetëm një çështje subjekt për kolegj, por ky film ka doli të jetë një nga dokumentarët më të mëdha të kohës. Duke qenë një veteran 30+ vjeçare të tatuazh, unë gjej atë ngrohjen e zemrës dhe i këndshëm dhe i shkolluar. Lista e grave në industrinë tatuazh, nëse artistët tatuazh, ose mbledhësit, është evolucionar. Faleminderit Beverly për të na pranuar si aa kolektivit.

 5. Dear Margaret,
  Unë të dua dhe kam qenë një tifoz i madh për shumë vite. Unë pashë tregojnë tuaj në Pgh përsëri në 2002 dhe ajo ishte atëherë që unë t'ju konsiderohet një nga heronjtë e mi. Unë kam qenë për 21 dhe duke luftuar me pranimin trupin tim dhe sapo kishte filluar për të identifikuar si një feministe. Ju tha se çdo gjë unë u ndjenjë, por nuk kanë fjalë për të ende dhe ju bëri të ndjehen si unë ishte e rëndësishme dhe tërheqëse në një botë që nuk e bëri.
  Shumë vite më vonë unë kam bërë rëndë tattooed dhe mësuar për tatuazh. Unë kam fituar pranim të tillë për trupin tim përmes procesit dhe çfarë ju keni thënë këtu në blogun tuaj ka vënë edhe një herë në fjalë elokuente dhe ndonjëherë e vërtetë fuqizimin dhe forcën që vjen nga tattooing trupin tuaj. Si unë u lexuar unë u bë aq emocional sepse unë të ndjehen si kjo vajzë përsëri që e kanë parë tregojnë tuaj të gjitha ato vite më parë dhe dëgjuar të vërtetat e mia folur nga dikush që unë në masë të madhe admirojnë. Falemnderit.

Lini një Përgjigju