Tibet

Mbi një dekadë më parë, e cila në atë mënyrë paradoksale duket si një tjetër jetë dhe gjithashtu vetëm dje, kam bërë një pelegrinazh në Tibet. Ishte modës gjë e re mosha për të bërë, për njerëzit kamur, e lodhur, me faj të suksesshme dhe për këtë arsye shpirtërore (në fakt unë isha i vetmi që si në këtë udhëtim të veçantë, të gjithë të tjerët ishte me të vërtetë e ftohtë). Ndiqni rrugën e shënuar në mënyrë të qartë nga e Hollivudit kërkuesit të së vërtetës si Richard Gere dhe për të marrë ass tuaj të pasur në Tibet. Kushton një pako për të edhe e konsiderojnë atë, fluturimet e gjata dhe layovers shumta dhe tarifat dhe vizat dhe dhoma hoteli të shtrenjta të cilat nuk mund të vërtetë shohim se shumë turistë, jo atëherë gjithsesi dhe jo tani me siguri.

Më e mirë se Lhasa ofron është një institucion i varfër korporatave Holiday Inn, e cila paraqiti burgers shijshme jak në menu, e cila gjatë kohës së qëndrimit tim tibetian, unë hanin të paktën një duzinë dy të mirë, dhe në dhomë dhe burgers ishin të kushtueshëm. Të paktën oksigjen që kam urdhëruar në dy pillows industriale gome çdo natë ishte e lirë, por kam paguar me hundë në dhomë hoteli minibar për portativ bombola Japanese-bërë të shrinkwrapped oksigjenit dhe shfaqet enticingly pranë frighteningly lashtë dhe të bardha shkopinj me vrima dhe të tjera ëmbëlsirat huaj rastësishëm.

Ju keni për të plotësuar ajrit tuaj atje. Kjo nuk është e mjaftueshme për të marrë frymë, të paktën për një hog ajrit me mushkëritë gjigande si veten time. Pas mbërritjes në Lhasa, në një lartësi prej 10.000 metra kam zhvilluar një migrenë intensive, e cila u rrit mbi syrin e majtë dhe qëndruar gjatë gjithë udhëtimit tim si një reallycloseroommate. Duke marrë në lungfuls mëdha e provë gome ajër shërbimit dhomë ose të pastër salcë por koprac Japoni mund të ajrit do të lirohet nga dhimbja për vetëm një moment, vetëm për aq kohë sa ajo mori për oksigjen për të kaluar nëpër mushkëritë e mia në zemër dhe nëpër të gjithë sistemin tim të qarkullimit të gjakut. Dhimbje do të kthehet sa më shpejt që qelizat në fjalë kishin shkëmbyer O2 për CO2. Kjo e bën për një pushim mut.

Ju shkoni për të thith dhe asgjë nuk ndodh, dhe unë nuk mund të ju tregojnë se si fucked dhe të pazakontë dhe të frikshme që është, dhe unë nuk e di se si vendasit arritën atë, njerëzit që dukej kështu si unë, me fytyrat e tyre të rrumbullakta dhe të kuqe cheeks. I vetmi ndryshim është se sytë e tyre ishin të gjelbër, por përveç kësaj ata dukeshin krejtësisht Korean. Njerëzit ishin të bukur dhe të varfër, si unë jam i sigurt se ata ende janë, dhe buzëqeshjet e tyre mbresëlënëse dhe joshës venitur tej kemi udhëtuar nga qytetet, kur pamja jonë si me zë të lartë të pranishëm dhe soulsearching turistë amerikanë u bë më shumë një barrë shumë se një i rastësishëm dhe fitimprurës hyrje.

Unë shoh prapa në udhëtimin tim dhe një suvenir Unë ende kam është se dhimbje koke, që do të kthehet tek unë dhe tani përsëri, sidomos kur unë nuk kam ngrënë apo fjetur sa duhet. Unë mendojnë se të ngrihet më lart se syri dhe unë mendoj, "ah, Tibet.". Suvenir la pas në dhomën time të hotelit, ndoshta në gyantse, pasi unë nuk mendoj se unë mund të ketë kontrabanduar atë nëpërmjet kufijve fort dhe tension ruajtura kineze, ishte një tas ceremonial bërë nga një kafkë të njeriut I kishte blerë menjëherë jashtë një nga stupas kur isha lartë nga afër asfiksi dhe privimi oksigjen. Bleva atë duke menduar dhimbje në kokë do të lirohet me simpati nga blerjen e kokës e dikujt tjetër, i cili nuk mund të ketë kuptim për ju, por ju keni të gjithë se ajri rreth jush dhe pastaj kam pasur asnjë kështu që ju nuk mund të gjykojë mua.

Cho Tibet


5 Komente. Add To Mix ...

  1. Oh Margaret! Unë kam ëndërruar gjithmonë të shkojnë në Tibet, por në momente të thjeshtë, që ju keni shtypur këtë ëndërr! Asnjëherë ndodhur me mua para, por unë jam mënyrë shumë astmatik dhe tashmë psiqikisht lakmitar për oksigjen tim, kështu që, nuk ka faleminderit! Great blog nga rruga, faleminderit për ndarjen.

  2. Unë u zhvilluar një dhimbje koke vetëm lexuar në lidhje me udhëtimin tuaj. Ajo solli kujtime të kohërave unë kam qenë deri në male. Edhe pse ju jeni të paralajmëruar, asgjë të vërtetë ju përgatit për të. Unë do të duan për të medituar në një manastir aktuale tibetian, por si unë jam i sigurt se Dalai Lama do të konfirmoj: Çdo gjë që ju jeni duke shpresuar për të gjetur në Tibet, mund të gjenden në ndërgjegjen tuaj, madje edhe në LA (thjesht pyesni David Lynch, ai do keni them ya)

  3. Ne do të shohim të vërtetë nuk më pëlqen fraza dieting mbi 70. Megjithatë, për shkak të kufizimeve kërkon. Kur krijimin plani juaj dietë do të ju lejojnë të humbni peshë atëherë ajo duhet të qëndrojnë larg nga ajo.

Lini një Përgjigju