Kim Jong Il

Kim Jong Il ka vdekur, dhe konfirmimin e kjo është diçka që unë kam qenë duke pritur për të, siç kam dyshuar gjatë se ai kishte vdekur në të vërtetë vjet më parë, dhe se mrekullia e photoshop dhe një publicist jepen Hollywood kishte mbajtur atë të gjallë, në vend se të zemrës dhe të mushkërive makina. Ne nuk kishte asnjë mënyrë për të ditur me të vërtetë. Nuk ka asnjë mënyrë për të ditur se çfarë ndodh në Korenë e Veriut dhe çfarë jo. Çfarë ndodh në Korenë e Veriut qëndron në Korenë e Veriut.

Ajo mban sekretet e saj i zbetë brenda kufijve të saj, ushtritë e huaja me kicking shëtitje Rockette të tyre, duke kërkuar si ushtarë nga një kohë tjetër, një kohë që nuk është tani. Ata janë mjaft komik, një shfaqje estrade militant. kur unë shoh rojet kufitare të Koresë së Veriut me këmbët drejt tyre marshimit, unë gjysmë presim që ata të marrë në një linjë dhe të lidhin armët si swings kamera me një pamje ajrore kështu që ne mund të shikojnë ata të shkojnë rreth në një rreth si një finalen e madhe.

Koreja e Veriut është një mister i pazgjidhur. Unë dikur kishte familjen atje, dhe tani lidhjet familjare, të prera për kaq gjatë për shkak të ndarjes së Koreve në veri dhe në jug, janë shëruar me kalimin në jo-ekzistencës. Ndoshta ka një mbresë atje, një lot pambarimisht i vogël në ndërgjegjen e disa gjyshes të madh, por unë nuk e di edhe atë. Askush në familjen time e kujton emrin e saj, kështu që e saj si ajo kurrë nuk ka ekzistuar. Ne nga jugu dhe ne nga veriu tani janë të ndara dhe në të mirë, indiferent. Në më të keq, të urrejtëshme në mënyrë të tmerrshme të luftës civile dhe armiqësisë brutale të një vendi të ndarë është e aftë të. A kemi përçmoj veten më shumë kur ne jemi të veten?

Kur kam marrë një pjesë të Kim Jong Il në program fantastik televiziv 30 Rock, unë iu afrua rol me zelli i Cate Blanchett transformuar veten në Bob Dylan. M'u kujtua një herë kam dëgjuar një tregim i njohur aktorja Glenn Close u parë veshur syze të errëta dhe duke pritur për një karrocë në një aeroplan, ndjenja e ajrit në para të saj sikur të ishte i verbër, dhe duke menduar se kjo është ajo që një aktor duhet të bëni për të të përgatitur. Jetojnë atë. Bëjë atë për të vërtetë.

Që unë nuk kishin qasje në një kombi të tërë të njerëzve që unë mund të detyrojnë në të njëjtën kohë duke mbajtur lart copa kartoni në një stadium për të krijuar mahnitëse, momentit, imazhe shumë të mëdha një lloji tjetër propagandistik se rivale çdo animacion sofistikuar kompjuterik bërë në Korenë e Jugut, unë kam për të bërë një kërkim YouTube. Kam gjetur asgjë. Kim Jong Il nuk është deri në YouTube. Asgjë. Askush nuk mori asgjë prej tij - jo askund. Jo ABC, nuk BBC, nuk TMZ. Askush nuk mori asgjë mbi djalë.

Image Kim Jong Il u kontrolluar fort për pikë nuk kishte asnjë mënyrë për të gjetur se çfarë ai në të vërtetë tingëllon si, të paktën në të dyshuarit e mia të zakonshme të motorët e kërkimit. Ndoshta ju keni motorët e kërkimit më të mirë se unë, por unë shikuar për ditë dhe doli duar bosh përkundër të gjitha mallkimeve të kam bërë dhe të gjitha përgjimi i kam bërë me kursorin tim, kështu që unë vendosur për të bazojë portretizimin e mia e tij për nënën time, e cila ishte një guesstimate mjaft i mirë, si episod për mua doli smashingly mirë.

Edhe pse roli ishte padyshim komike, në atë që është një nga shfaqjet funniest në televizion (një skenë imagjinon Kim Jong Il në kafe famshëm Alex Baldwin është për Closers monolog nga kësulë skoceze Glen Ross) kur kam vënë në kostum yndyrë (po kjo është një yndyrë kostum - që nuk është gut im) dhe parukë të huazuara Amy Poehler-së nga SNL dhe jo kozmetikë sepse IGJK dhe unë kanë të njëjtën fytyrë (), unë ndjeva tragjik. U ndjeva i sëmurë dhe i trishtuar për popullin në anën e Koresë së Veriut i familjes sime i cili ka vdekur pa ndonjëherë duke marrë të dini mua, apo urren mua vetëm për shkak se ne i ndodhi të jetuar në një anë të një papritmas të vijnë në linjë ekzistencës. Zemra ime thyen për një vend të izoluar nga pjesa tjetër e botës, përfaqësuesi i vetëm i të cilit është një megaloman i çmendur që idhujt vetë një dijetar, si Leonardo da Vinçi apo Walt Disney apo Woody Allen apo Thomas Edison, një artist me të vërtetë njëjës, i cili nuk mund vetëm të luajë golf më të pabesueshme, ai gjithashtu drejton filma dhe është gjysmë njeri-gjysmë diety (edhe gjysma madhësia) si dhe të jetë një diktator kohë të plotë. Tani që ai është i vdekur unë do të doja të di se çfarë ai me të vërtetë tingëllon si. Më lejoni të dëgjoj kështu që unë mund të vërtetë t'i siguroja drejtësi.

NUP_143953_0397

21 Komente. Add To Mix ...

 1. A mendoni se çdo gjë do të jetë me diell gjatë gjithë kohës gjithmonë parti plazh për të në ferr? :)

 2. Hi Margaret -

  Ju lutem më lejoni të mos pajtohen me ju në një gjë të vogël - Fytyra juaj është absolutisht i mrekullueshëm - ju nuk kanë të njëjtën fytyrë si IGJK-së (inicialet e tij të përcaktuar "heshtur").

  Ju lutem pranoni ngushëllimet më të sinqerta për dhimbjen që ju keni në lidhje me ndarjen nga anëtarët tuaj të familjes në Veri.

  Dashuria,

  Jillian

 3. Oh Margaret, se si unë dua mënyrën se si ju mund të bëni me qesh dhe lot deri në të njëjtën kohë!

  Si koreane Jugut veten time, unë ndjeva kapjen e menjëhershme për të gjithë vendin e Koresë, Veriut dhe Jugut, kur kam dëgjuar lajmet. Koha vetëm mund të them se çfarë kjo ngjarje ka në dyqan për të dy kombet ...

  Edhe më shumë, çfarë do të ndodhë për këtë sezonin e ardhshëm të 30 ROCK ?!

 4. Në një moment, ndoshta vjet ose ndoshta dekada, nga tani, regjimi i Koresë së Veriut do të bien, dhe Korea do të jetë një vend. Por për fat të keq, unë dyshoj se do të shkojë poshtë pa luftë, në të cilën shumë N. Koreans do të vdesin. Kjo është një situatë e tillë e trishtueshme. Luftërat civile lënë plagët e tilla! Vetëm dje, miku im u thënë mua se sa S. Vietnamisht urrej N. Vietnamese. Më kujtohet nëna ime dhe babai duke pasur argumente të nxehta gjatë Luftës Civile Amerikane, paraardhësit e tij duke qenë Bashkim, hers duke u ngritur kampin. Duket qeniet njerëzore kurrë nuk ndalet duke gjetur arsye për të të urrejnë njeri tjetrin. Fatmirësisht, e kundërta është gjithashtu e vërtetë. Ne gjithmonë gjejnë arsye për të duan njëri-tjetrin si.

 5. Kjo mund të tingëllojë pak i çmendur, por ju e dini atë që unë dëshiroj? Unë uroj që Koreja e Jugut do të thonë në Veri, "A keni ndonjë gjë për të kontribuar tjera se kërcënimet ushtarake? Për shembull, që ishull i vogël ju shelled- si do ta drejtuar atë nëse do të ishte e juaja? A keni ndonjë sugjerime pozitive për këtë? '

  Dhe pastaj, ftoj ekonomistë të Koresë së Veriut, etj në ishullin e vogël për diskutime publike mbi se si gjërat duhet të jetë. Sfiduar ato, në miqësi të përsosur, për të folur për të gjithë botën për të dëgjuar. Dhe nëse të gjithë thonë se është 'Bindjuni Udhëheqësin', pyesni administratorin për objektivin e planit të liderit dhe i dëgjojmë të thonë 'Kjo është përmirësim i popullit. "

  Dhe pastaj të gjithë do të këshillohen me terren të përbashkët, objektivin e përbashkët; pasi që kjo është vetëm një krahasim i çfarë funksionon dhe çfarë jo.

 6. Ndërsa është e vërtetë struktura bazë e fytyrës është i njëjtë, ju buzëqeshje dhe fytyra jote është e bukur me të. Kur ju bëni IGJK ju vrenjt dhe jote nuk tërheqës në atë personalitet.

  Pra, cilësia e aktrimit tuaj dhe të personalitetit tuaj janë ato që ndryshojnë fytyrën tënde të bukur për të keqe.

  Dhe në qoftë se ju jeni të peshkimit për komplimentet, unë mendoj se ju jeni të nxehtë.

 7. Margaret,

  Ju thyejnë zemrën time dhe të bëjnë të qesh gjithë në të njëjtën kohë. Ju shikoni asgjë si IGJK ende në aktrim tuaj janë në gjendje për të transformuar veten. Ju jeni të bukur! Dhe një shkrimtar i shkëlqyer. Faleminderit për ndarjen perspektivat tuaja.

  Elizabeth

 8. Ajo ishte vetëm në pesë vitet e fundit mami im e pranoi ne kemi familje ende në veri, të ndarë kur komunistët erdhën në jug dhe refugjatët e mia familjes në Pusan. (Disa njerëz got 'kam ecur 5 milje në dëborë e deri në hundë tim në shkollë përpjetë dy mënyra ... "I kam' Hadaboji juaj dhe unë e kaloi lumin e ngrirë Han shpresuar akulli nuk do të plas kur komunistët erdhën për ne ... ') Ajo e di se kush janë ata. Kur unë shkova në Korenë disa vjet më parë, unë qëndrova në gardh me tren që 'dëshiron të shkojë' dhe veten kur çmenduri do të përfundojë. John Lennon është "Imagine" qarkulloi nëpër mendjen time. Unë shpresoj se disa ditë, para se mami im vdes, ne mund të gjeni atë pjesë të familjes sime dhe të na bëjë të gjithë përsëri. Bëni të gjitha familjet shqyer tërë.

 9. Hi Margaret,

  Më pëlqen mënyra komedi bërë portretizimin e Kim
  më tragjike se funny. Comedy, si John Stewart
  ishte një nga zërat më të fuqishëm kundër
  Bush / Cheny padrejtësive, ashtu si Jester gjykatës
  ishte një nga të paktët që mund të them Henry VIII
  e vërteta. Në Rusi, ata thonë, "Pas çdo shaka
  është një shaka. "

 10. Margaret -

  Unë kam qenë një lurker në faqen tuaj dhe një tifoz i juaj stand-up për vite, por kam kërkuar për të marrë kohë për të thënë unë vlerësoj shkrimin tuaj në këtë.

  Unë jam një gjysmë Korean i cili u rrit deri në Amerikë (e ngritur nga klon mom tuaj), por unë kam pasur mundësinë për të jetuar në Korenë e Jugut, kur unë isha një fëmijë, dhe përsëri tani, në 24.

  Unë jam jashtëzakonisht i zhgënjyer me mungesën e perspektivave Korean në lajme për këtë çështje të tërë, e cila është arsyeja pse unë vlerësoj kontributin tuaj. Unë kam shkruar edhe në ditarin tim rreth asaj i është duke ndodhur në Korenë e Jugut, qëndrimet e Koreans këtu, dhe info sfond në NK, kështu që ndoshta ju dhe të tjerët do të gjeni atë kuptimplotë:

  http://lestismitethee.wordpress.com/2011/12/19/gally-in-south-korea-kim-jong-il-dead/

  http://lestismitethee.wordpress.com/2011/12/21/gally-in-south-korea-reactions-one-day-after-kim-jong-ils-death/

  Shumë dashuri,
  Gally

 11. Pingback: iwifihack
 12. Saj e lehtë për të hedhur mut në veri, por ajo që për mizoritë AMERIKANE.? Koloneli amerikan Nichols, të shqetësuar nga ato që dëgjonte, u përpoq për të ngadalësuar në fillim. Por rekord deklasifikuar tregon ai më në fund tha homologut të tij Koresë së Jugut kjo "do të lejohet" për makinë-armë 3.500 të burgosurve politik, për t'i mbajtur ata nga duke bashkuar forcat e armikut afrohet. Në ditët e para të Luftës së Koresë, oficerët e tjerë amerikanë vëzhguar, fotografuar dhe raportuar në mënyrë konfidenciale mbi ekzekutimet e tilla me shumicë nga aleati i tyre i Koresë së Jugut, një therje fshehtë besohet të ketë vrarë 100.000 apo më shumë majtëve dhe simpatizantë menduar, pa pagesë apo gjykim, në një Disa javë në mes të 1950.Extensive hulumtimeve arkivore nga The Associated Press ka gjetur asnjë tregues Lindja e Largët komandant gjenerali Douglas MacArthur mori masa për të frenuar vrasjen përmbledhje masiv, njohja e të cilave arritur nivele të lartë të Departamentit të Pentagonit dhe të Shtetit në Uashington, ku ajo ishte klasifikuar "sekret" dhe ngritur away.US mbikqyri shfarosjet Alan Winnington e britanike Daily Worker në një artikull të titulluar "SHBA Belsen në Kore" raportoi se 20 dëshmitarë vërejtur edhe kamionë me policët mbërritën më 2 korrik dhe e bëra menjëherë njerëz gërmoj gjashtë gropa e rreth 200 oborre secila. Ekzekutimet vazhdoi për tri ditë, nga të dy mitroloz dhe, kur plumbat mbaruan, Prerja e kokës me shpatë. Sipas dëshmitarëve okularë, oficerët amerikanë mbikqyri gjithçka ndërsa ulur në xhipa tyre.

 13. Margaret, Pse nuk jeni duke bërë më shumë për të përhapur fjalën në kampet e përqendrimit në Korenë e Veriut?
  200.000 njerëz të uritur për vdekje, torturuar, djegur i gjallë, i vrarë etj për asnjë arsye tjetër se sa të lindur në vend të gabuar.

  Ju jeni i famshëm që ju mund të merrni më shumë ekspozimin botëror për vuajtjet e tyre.

  Unë nuk jam edhe i Koresë por unë ndihem aq e tmerrshme për këta njerëz të pafajshëm Unë dua të them të gjithë kështu që ndoshta dikush mund të ndihmojë ata.

Lini një Përgjigju