Imagjinoni

Paramendoni qenë Anna maj Wong në premierën e filmit tuaj, "hajdut i Bagdadit", titulli për këtë qëllim në këto kohë, si një amerikan kineze në Teatrin Graumann-së kineze, pastaj në fazën e saj Chinarama, plot-a-bllok me orientalizmit faux, një chinkee apokalips në plastike dhe letër të kuqe. Dhe ju, e rrethuar nga një nxjerrjen e kulturën tuaj, nuk janë të lejuar për të vënë duart tuaja në çimento lagësht për të përkujtuar kontributin tuaj. Pra nxitës në mënyrë që ju të vërtetë të vërtetë të vetë të gjitha imazhet e rreth jush, ose ju e bëri në një pikë, dhe kjo është marrë nga ju për të zbukuro teatrin, e bëjnë atë mistik, magjike. Mbani mend, ju jeni një yll i filmit. Njerëzit rreshtuar për blloqe për të parë vetëm një paraqitje e shkurtër e ju. Por printimet tuaja të përhershme nuk do të jetë atje për të ardhmen për të parë që keni qenë pjesë e epokës së artë të Hollivudit, edhe pse ata huazuar hues e arta të lëkurës tuaj pa pyetur. Ky nder ishte e rezervuar për aktorët e bardhë. Përveç kësaj, ju mund të dëshiruar nga të gjithë njerëzit e bardhë në ekran me ju, dhe ato leering nga purpur tyre Empress vende të buta të kuqe, por ju nuk mund të martohet me një, sepse ishte kundër ligjit. Imagjinoni.

Anna May Wong la Hollywood në vitin 1927, dhe lundroi për në Evropë, ku ajo bëri shumë filma, dhe ka pasur tifozë në të gjithë kontinentin. Pas në gjurmët gjallë dancehall e Josephine Baker , ajo shkoi për shijen e të egra të Evropian për ekzotike. Gjermania ishte mikpritës për një rilindje kulturore, ku Republika Weimar ishte në shkëlqimin e plotë dekadente. Ata absolutisht shkoi çmendur për çdo gjë që është e ndryshme ose unike. Anna May Wong ishte i lumtur atje, si ajo ndjeu më të pranueshme. Ajo citohet të ketë thënë se Evropa kishte "pranimin për njerëzit me ngjyrë," dhe se është hera e parë që unë besoj se fraza ndonjëherë ishte përdorur. Në fakt, e kundërta ishte e vërtetë. Intolerancës dhe racizmi ishte aq i shfrenuar, madje flagrante. Imagjinoni.

Unë admiroj tru dhe të plotë besimin e vetë e Josephine Baker, talenti i të cilit dhe karizmin është portreti dhe të nderuar. Anna May Wong u kthye në shtëpi për të mirë pas një turne të shkurtër të detyrës, por Josephine Baker mbetur kryesisht në Paris, pas disa përpjekjeve katastrofike për t'u kthyer në SHBA dhe për të krijuar një karrierë - plotësisht të papranueshme gjatë fazës së segregacionit. Ajo mori komente të këqija për të qenë i zi !!!!! Pasi u shërbim refuzuar në Klubin lejlekut, ajo filloi një luftë shumë të hapur dhe publik me të gazetarit pro-ës Walter Winchell cilat herë, dhe The Times, diktuar se ajo nuk mund të fitojë. Ajo u kthye në qytetin e dritat që i kishte vënë emrin e saj në dritat, dhe qëndruan një yll të madh në të gjithë Evropën për të gjithë jetën e saj. Pas vdekjes së saj, në vitin 1975, francezët deklaroi në një ditë zie kombëtare, nderimit të saj me një puthje 21-armë, duke e bërë e saj gruaja e parë amerikane varrosur në Francë me nderime ushtarake. 20.000 vajtues arriti ta mbushë me trishtim dhe funeral bllokuar rrugët. NAACP quajtur 20 Maj, Dita Josephine Baker .

Edhe pse ajo nuk ka asnjë ditë zyrtare, unë adhuroj Anna May Wong, dhe unë doja të mendoj se unë të duket si e saj. Unë, nuk është mënyra që ata thonë aziatikët "të gjitha duken njësoj." Ne kemi të njëjtin lloj të kokës, ashtu si ju e dini se kur ju shihni njerëz rreth dhe ti e kupton se ata kanë të njëjtën kube formë që ju bëni dhe ju lloj ose doni ata, ose urrejnë ata drejtë të fjalës, në varësi të marrëdhënieve që keni me veten tuaj. Kam bërë një lexim të një lojë, një melodramë biografik, i cili ishte absolutisht e vërtetë të jetës ende disi underplayed për emocion, për intensitetit të ndjenjës mbahet përgjithësisht të brendshme në shumicën e kulturave aziatike. Unë isha yll, ose kam lexuar pjesë të yllit. Dramaturg ishte një mik i imi, Elizabeth Wong, një nga shkrimtarët e fatkeq tregojnë tim televiziv, "All American Girl." Ajo kishte shkruar atë vetëm për mua dhe shpresuar për të fituar vëmendjen për punën duke vënë së bashku një grup i aktorë dhe lexuar atë në ndërtesën nëpër rrugë nga Teatrin Ahmanson në Los Angeles, jo aq larg nga Rruga Hill në lagje e kinezëve, ku vërtetë Anna May Wong ishte rritur.

Një nga aktorët, David Dukes , ishte një njeri i bukur, në të pesëdhjetat e tij. Ai është një nga djemtë që ju shihni në filma apo TV përjetë; ju kurrë nuk e dini se emrat e këtyre njerëzve, por edhe ju të presim për të parë ato. Syri yt gjithmonë e bën vend për ta, aktorë si ai, sepse ju e dini se fytyrën e tij, kënd e tij, motivimin e tij, sepse ai është tepër i njohur dhe se njohja është inkurajues. Ky është një lloj i përditshëm ngatërrohen e pranimit që ne kemi për të bardhë archetypes heteroseksuale meshkuj. Ata kanë çdo arsye për të qenë atje, ata populloj botën, dhe bota ekziston vetëm për ta. Jo, ata nuk janë për të fajësuar individualisht për këtë, por kjo është e vërteta e zhveshur e çështjes. Kjo është një nga ato gjëra që ne, si jo-të bardha archetypes heteroseksuale meshkuj, të pranojë dhe të duhet të bëjë kompromis të gjithë lart dhe poshtë dhe rreth për çdo kohë që përjetojmë çdo lloj të medias që prej Epokës së Antikitetit. Nuk ka punë e madhe.

Gjithsesi, David Dukes luajtur lover time. Ne biseduam, në mes të skenës, për fermën e tij Chinchilla, që ai ishte shumë krenar, dhe prodhimin e Bent ai kishte qenë në. I habitur nga fakti se edhe pse ai nuk ishte veçanërisht i famshëm, e dija çdo aeroplan dhe sipërfaqe në e tij fytyrë nga kujtesa, më së fundi nga ambicioz biopsine Marilyn Monroe me Mira Sorvino dhe Ashley Judd, një duke luajtur Marilyn, të tjera duke luajtur Norma Jean. Pjesa më e mirë në lidhje me këtë film është kur Marilyn është e bashkuar nga Norma Jean në shtrat e terapistit dhe ata bërtasin bashku si vetëm një Binjakët mund. David luajtur Arthur Miller, dhe ai ishte shumë i bukur për ta bërë këtë, por sigurisht, ai bëri një gjobë bërë-për-të-ekran Miller. David vdiq papritur shpejt pas këtij leximi.

Çfarë është e çuditshme për mua është se në film biografik, ata gjithmonë hedhin dikë finer kërkim sesa origjinale, sikur realiteti i jetës duhet të jetë tidied për shikimin e kameras. Kjo më prekës dhe i egër se në jetën e vet Anna May Wong. Ajo e dinte se nuk ishte një film brewing mirë në Kitchen Hollivudit ferrit. Pearl S. Buck është "Toka e mirë" ishin optioned, dhe aty ishte një pjesë e madhe, të çojë padiskutueshëm në fakt, për një karakter simpatik aziatike. Kjo ishte për O-lan, një nënë, që ishte e shenjtë dhe jo profane. Kjo ishte milje larg dhe shumë më mirë se pjesë dragoin e bija Anna May Wong kishte rritur përdorur në mënyrë të. Kur ajo luajti këto pjesë ajo gjithmonë do të ngrihen mbi to, në mënyrë që ju e mbush me gëzim për të, pasi ajo do të helmuar të gjithë. Keq-ese e saj ishte ndryshuar mendjen, aq shumë në mënyrë që ajo u bë mirë.

Llogaritë historike ndryshojnë për ndjenjat reale Anna May Wong kishin lidhje me këtë rol. Disa thonë se ajo e dinte se ajo nuk do të marrë atë, se nuk kishte asnjë mënyrë që Hollywood që ajo kishte njohur aq mirë ndoshta do të pranonte të saj, yllin më të famshme dhe të talentuar aziatike amerikan, si marrëveshje e vërtetë, o-lan, më portretizim endearing aziatike në literaturën perëndimore deri më sot. Të tjerë thonë një histori të ndryshme, që ajo u mblodhën dhe iu lut dhe erdhi një ditë në studio në një rickshaw veshur në kostum O-lan - si marifet Catwoman Sean Young, ose pranimin e hapur Madonna-s për Alan Parker për të hedhur atë si Evita në saj Video, "Take A Bow."

Shfaqja kam punuar në përqendruara rreth kësaj pikë të caktuar në jetën e Anna May Wong. Në aktin e tretë, kur ajo është zbuluar se pjesë e O-lan shkoi me aktoren GJERMANISHT Luise Rainer , i cili shkoi për të fituar një Oskar, për vepruar të tilla të mahnitshme ndodh nën të gjithë që grim (jo ndryshe nga Charlize Theron në të kohëve të fundit, i mrekullueshëm "përbindësh"). Ajo është gozhda e fundit në arkivol për të sëmurë i destinuar, karrierë në kohën e duhur i sëmurë Anna May Wong. Për pjesën tjetër të jetës së saj, ose më tepër, jeta e saj brenda vijave të luajnë, Anna May Wong do të ishte e hidhur diskutuar këtë me të gjithë njerëzit rreth saj (jo shumë, sipas zgjedhjes së saj), para se të vdes i vetëm dhe i zemëruar në vitin 1961. E vërteta është diku në mes. Anna May Wong kishte shpresuar, kundër çdo shprese se ajo mund të fitojë këtë pjesë, por ajo e dinte se nuk ishte e mundur, sepse ajo ishte në të vërtetë, në të vërtetë aziatike.

Imagjinoni. Duke ditur se ju nuk ishin në gjendje për të luajtur një pjesë, sepse keni qenë garë të drejtë në kohë të gabuar. Kur Pali Muni u hedhur si plumbi mashkullore - që është kur shpresa vdiq. Ajo e dinte se që të çon meshkuj dhe femra do të jenë të dashuruar, në fakt, i martuar, që nuk kishte një shans në ferr Hollywood që ajo do të fitonte rolin. Martesë e përzier ishte një kundërvajtje, madje ndoshta një krim, dënohet në masën e plotë të ligjit. Yellowface nuk ishte. Yellowface ishte rruga e sigurt. Yellowface ishte përgjigje politikisht korrekte. Imagjinoni.

Edhe kinematograf, i shquar James Wong Howe, është nxjerrë nga drejtimin kur ekuipazhi ishte duke u mbledhur, edhe pse ai kishte përvojë të madhe të shtënat në të gjithë botën, dhe ishte e përsosur për punë, prapa kamerave. Ne lexojmë të luajë, për ironi, retelling kjo histori e racizmit çmendur që është konsideruar e pranueshme, në fakt sjellje moralisht të përgjegjshëm në kohën ngjarjet ka ndodhur, kundër sfondit të dramës së vet makth tim televiziv, supozimet e tepruar për mënyrën se si gjërat ishin aq shumë më mirë sot, dhe duke falënderuar fat gëzim tona yjet e klubit se ne nuk ishin të jetojnë në këtë botë ne ishim duke sjellë në skenë, se gjërat ishin aq shumë më mirë - tani- kur aktivistët e veçanërisht të shkurtër kthjellët Korean janë duke marrë mua për detyrë për të mos punësimin Aktorët aktuale Korean për të luajtur pjesët e anëtarëve të familjes sime. Ata bojkotuan, shkroi artikuj, mobilizuar në masë kundër meje, sepse nuk kishte një shkrimtar Korean në stafin. Ne kishim aktorë aziatike amerikane, me të vërtetë ato gjobë, në të gjitha rolet dhe shkrimtarëve aziatike amerikane në dhomën e shkrimtarit, por fakti se ata nuk ishin në mënyrë specifike Korean, dhe fakti se ne ishim ngarkuar me Yellowface për këtë dhe shumë faktorë të tjerë, mori tregojnë marrë off ajër. Imagjinoni.

Luajnë kurrë nuk e kam marrë prodhuar, edhe pse kjo ishte një punë spektakolare, dhe shpresojmë se tani, ajo mund të marrë disa vëmendje. Anna May Wong jeton në, në mendjet e dijetarëve filmit dhe tifozët e kohës rastësishëm kalimtare kinemasë së midis filmave pa zë dhe toki. Ajo është një ikonë e madhe gay, adhurohet nga mbretëreshat terhiq per tragjedinë e saj dhe bukurinë e saj të ftohtë hermafrodit. Ajo nuk është respektuar edhe nga akademikët aziatike amerikan aktiviste, në qoftë se ata e dinë e saj në të gjitha, sepse ajo bie në kategorinë Charlie Chan, dhe përfaqëson një periudhë bashkëpunim aziatike amerikan (!) Që është për disa, më të mirë të harruar.

Imagjinoni. John Lennon nuk do të kishte shkruar këngë pa Yoko Ono.

4 Komente. Add To Mix ...

  1. Dear Margaret Cho

    Unë ju kam admiruar gjithmonë edhe para se unë e di se kush ishe, sepse më kujtohet duke parë ty dhe unë kam qenë i impresionuar. Duke qenë një artist që unë e di se çfarë është si për të kapërcyer për arsye politike apo sociale. A ka një peticioni diku unë mund të regjistroheni. Im më të mirë për ju.

    Sinqerisht

    Gary Nicholson

Lini një Përgjigju